مصرف گیاهان دارویی به همراه این داروها خطرناک است

یک متخصص طب ایرانی با اشاره به اینکه تداخلات دارویی در رابطه با مصرف گیاهان دارویی بسیار مهم است، مطرح کرد: مثلا اگر دارویی مثل شیرین بیان، زالزالک و جین سینگ را با لیووتروکسین بخورید، خطر سمیت را بالا می برد چون جذب را بیشتر می کند.

به گزارش تازه‌نیوز، دکتر محمود بابائیان با بیان اینکه محل رشد و پرورش گیاه در خواص و عوارض آن موثر است، گفت: مثلا گل گاوزبان جاذب سرب است بنابراین اگر شما گل گاوزبانی بخورید که نزدیک شهرهای صنعتی باشد، در واقع دارید سرب را وارد بدنتان می کنید

به نقل از بهداشت‌نیوز، وی خاطرنشان کرد: حتی برخی داروهای گیاهی و سبزیجات در مزارعی کاشته می شود که این مزارع از آب فاضلاب استفاده می کنند و ممکن است در مسیرشان مواد رادیواکتیو و آلودگی های میکروبی باشد و مواد سمی و قارچ ها مثل آفلاتوکسین وارد این گیاهان می شود.

این متخصص طب ایرانی افزود: گاهی اوقات داروهای گیاهی به طور روباز فروخته می شود و در معرض گرد و غبارند و عرقیات در شیشه های سفید و در معرض آفتاب هستند، در نتیجه مواد موثره اینها از بین می روند. بنابراین عرقیات بهتر است در شیشه های رنگ تیره و دور از نور مستقیم آفتاب باشد.

محمود بابائیان گفت: اینکه یک گیاه چه مدت از تاریخش گذشته مهم است مثلا اسطوخودوس یا نعنایی که مدتی زیادی از آن ها گذشته و بو ندارند خاصیت دارویی خود را از دست داده اند.

وی اظهار داشت: اینکه یک گیاه در کدام منطقه جغرافیایی کشت شده است نیز در خواص دارویی اش اثر می گذارد، مثلا پونه ای که در سیرجان و یاسوج کاشته می شود، خصوصیات دارویی قوی تری دارد تا پونه ای که در گیلان کاشته می شود، زیرا پونه گیلان بیشتر سبزی است تا اینکه خصوصیت دارویی داشته باشد.

وی با تأکید براینکه مساله مهم دیگر در مصرف داروهای گیاهی تداخلات دارویی است ، بیان داشت: مثلا آسپرین اگر با گیاهانی مانند بابونه و جینکو استفاده شود خطر خونریزی را بالا می برد.

عضو انجمن علمی طب سنتی ایران ادامه داد: اگر قرص آهن را با بابونه ، سنبل طیب، زلزالک، علف چای و یا چای معمولی بخورید، جذب آهن را کاهش می دهد. یا اگر دارویی مثل شیرین بیان، زالزالک و جین سینگ را با لیووتروکسین بخورید، خطر سمیت را بالا می برد چون جذب را بیشتر می کند.

بابائیان یادآور شد: داروی شیمیایی پر مصرف دیگر وارفارین است که اگر با جین سینگ مصرف شود اثربخشی اش پایین بیاید یا مثلا اگر وارفارین با بابونه، آناناس، زنجبیل، زردچوبه، شنبلیله، جعفری و فلفل تند مصرف شود خطر خونریزی را بالاتر می برد.این متخصص طب سنتی از ممنوعیت های دوران بارداری هم گفت: خیلی از داروهای گیاهی مانند زرشک و زعفران در بارداری ممنوع است مخصوصا در سه ماهه ی اول و ماه آخر چون خطر افزایش سقط، ناهنجار یهای جنینی و زردی جنین را بالا می برند.

وی اضافه کرد: حتی مصرف خاکشیر در بارداری نیز گاهی خطرناک است زیرا خاکشیر شبیه یک گیاه دارویی دیگر است که آن گیاه منجر به سقط می شود که موقع جمع آوری امکان دارد با خاکشیر مخلوط شده باشد.خانم های شیرده و کودکان زیر دوسال نیز حتما باید تحت نظر پزشک داروهای گیاهی را مصرف کنند.

بابائیان گفت: در طب سنتی ما براساس مزاج، ژنتیک، چاقی و لاغری و خصوصیات جسمی هر فرد دارو تجویز می کنیم یعنی درمانمان را شخصی می کنیم و برای هر کس یک نسخه مشخص از پیش تعیین شده نمی نویسیم چون شرایط بیماران و داروهایی که مصرف می کنند متفاوت است.

وی توصیه کرد: مردم در صورت مصرف آجیل از شکل دهان بسته آن استفاده کنند یعنی بادام، پسته، گردو و فندق سربسته بخرند و خودشان در خانه بشکنند زیرا احتمال ورود قارچ ها و آلودگی ها و گرد و غبار در آن ها کمتر است.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.