رشد عجیب ۸۴ درصدی قیمت خوراکی‌ها در تهران

آمار ها نشان می دهد تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی استان تهران در تیر ماه بالغ بر ۸۴ درصد بوده است، این شاخص در مناطق روستایی تهران به نزدیک ۹۰ هم می رسد.

به گزارش تازه نیوز، از بالای ۱۲ درصد در خرداد ماه به ۴.۶ درصد در مرداد امسال رسیده است، با وجود اینکه در تیر ماه تورم به شکل قابل توجهی نسبت به ماه گذشته خود کاهش یافته، اما هنوز هم این رقم در زمره تورم های ماهانه بالا محسوب می شود. همچنین تورم نقطه به نقطه نیز در تیر ماه ۵۴ درصد برآورد شده که در چند دهه گذشته بی سابقه بوده است، به عبارت دیگر خانوار در تیر ماه امسال به طور میانگین ۵۴ درصد بیشتر برای تهیه یک سبد کالاییو خدماتی مشخص نسبت به تیر سال گذشته هزینه کرده اند.

اکوایران نوشت: بر اساس داده های منتشر شده توسط مرکز آمار از تورم استان ها، تورم ماهانه استان تهران در مرداد ماه ۴.۴ درصد به ثبت رسیده که نسبت به میانگین کشور پایین تر است. تورم ماهانه مناطق شهری نیز در این استان به مانند تورم کل ۴.۴. درصد بوده، همچین تورم مناطق روستایی این استان در ماه گذشته ۴.۷ درصد برآورد شده است.

در چند ماهه گذشته سهم خوراکی ها در ایجاد تورم بسیار بالا بوده، همچنین نمی توان اظهار داشت که سهم خوراکی ها در سبد مصرفی اقشار کم درآمد جامعه وزن بالاتری دارد. از همین رو به اینکه روستاییان به طور میانگین کم درآمد تر از شهر نشینان هستند، تورم در مناطق روستایی بالاتر بوده است.

همچین تورم سالانه تهران نیز استان به طور کلی می توان گفت که تورم رقم خورده تیر ماه در استان تهران نسبت به سایر استان های کشور پایین تر بوده است، به بیان دیگر تهران در زمره استان هایی محسوب می شود که تورم و گرانی کمتری را به نسبت سایر استان ها در چند ماه گذشته حس کرده اند.

این مطالب را هم ببینید:

تورم ۸۴ درصدی خوراکی ها در تهران

تورم ماهانه اقلام خوراکی در استان تهران ۵.۳ درصد برآورد شده که نسبت به میانگین کل کشور عدد پایین تری را نشان می دهد. همچنین تورم نقطه به نقطه خوراکی ها در استان تهران ۸۴.۷ درصد برآورد شده، با وجود اینکه این نرخ تورمی بسیار بالاست، اما نسبت به بسیاری از استان ها تورم نقطه خوراکی در تهران پایین تر بوده است به گونه ای که این شاخص در ۱۰ استان کشور بالاتر از ۹۰ درصد گزارش شده. تورم سالانه یا دوازده ماه نیز برای خوراکی ها، نوشیدنی ها و دخانیات در تهران ۵۶.۸ درصد برآورد شده است.

تورم اقلام غیر خوراکی ماهانه نیز در تیر ماه ۴.۱ درصد بوده، این در حالیست که تورم غیر خوراکی ماهانه در کل کشور ۳.۸ درصد برآورد شده است. بر خلاف اینکه تورم خوراکی در تهران نسبت به میانگین کشوری پایین تر بوده، اما در شاخص تورم غیر خوراکی ها تورم در تهران بیش از کل کشور به ثبت رسیده است. تورم سالانه و نقطه به نقطه غیر خوراکی ها نیز در تیر ماه برای استان تهران به ترتیب ۳۳ درصد و ۳۸.۵ درصد بوده است. همچنین بررسی ها نشان می دهد تورم ماهانه غیر خوراکی مناطق شهری استان تهران بیشتر ار تورم ماهانه غیر خوراکی مناطق روستایی تهران بوده و برای تورم خوراکی ها دقیقا بر عکس این موضوع رخ داده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.