افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در شهریور نهایی شد؟

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به تازگی ابراز امیدواری کرده که افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ در شهریور ماه عملی شود.

به گزارش تازه نیوز، از ابتدای سال، قرار به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود. چندی پیش اعلام شد: مصوبه هایی مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شده است؛ اما بعد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تکذیب شد. بازنشستگان تامین اجتماعی نگرانی هایی در این خصوص دارند. اخبار جدید افزایش قطعی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را تکذیب کرد.

به نقل از اقتصاد۲۴، میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره زمان اعمال اصلاحات روی احکام بازنشستگان خبر داد: با عنایت به اینکه فرایند پرداخت حقوق از بیستم هر ماه طبق محاسبات و در قالب سامانه‌ متمرکز برای بازنشستگان انجام می‌گیرد؛ لذا برای اعمال افزایش جدید و نحوه پرداخت و تأمین مالی مربوطه با هماهنگی با کانون‌ها؛ نیازمند زمان هستیم و انشاءلله صدور احکام جدید در شهریورماه انجام می‌پذیرد.

تعیین تکلیف متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی خواستار تسریع دولت در تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و گروه هدف این سازمان شد.

گفته شده حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش ۳۸ درصدی داشته باشد. افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید متناسب با تورم باشد. حقوق بازنشستگان در چند هفته اخیر اعتراض های زیادی را برانگیخته است. پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان خرداد ماه بالغ بر سه و نیم میلیون خانوار بازنشسته و مستمری‌بگیر از ۲۶ خرداد ماه آغاز شد. اخبار مربوط به حقوق بازنشستگان را دنبال کنید.

این مطالب را هم ببینید:

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی خواستار تسریع دولت در تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و گروه هدف این سازمان شد.

مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: از رئیس مجلس تشکر می کنیم که دستور رسیدگی به مصوبه هیات دولت در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را دادند و هیات تطبیق قوانین و مقررات عدم مطابقت آئین نامه را با قانون مصوب مجلس اعلام کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده به عنوان رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی از شما تقاضا دارم که دستور دهید دولت سریع تر نسبت به تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اقدام کند. بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و گروه هدف این سازمان در بلاتکلیفی به سر می برند.

جزئیات تصمیم جدید برای افزایش حقوق بازنشستگان

طبق جلسه معاون اول رئیس‌جمهور با کانون عالی بازنشستگان، تصمیم بر این شد که ماده۹۶ تأمین اجتماعی اجرایی شود، اما اجرایی شدن آن توسط معاون اول صورت بگیرد.

علی دهقان‌کیا با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای برگزاری جلسه با کانون عالی بازنشستگان، اظهار کرد: این جلسه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و چهار ساعت به طول انجامید. در این جلسه تصمیم گرفته شد ماده ۹۶ تأمین اجتماعی اجرایی شود، اما اجرایی شدن آن توسط معاون اول صورت بگیرد.

وی با اشاره به وعده سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اینکه به‌زودی برای بازنشستگان خبری خوش خواهد داشت، افزود: بازنشستگان منتظر شنیدن این خبر خوش هستند و از رئیس‌جمهور انتظاری جز این نمی‌رود.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو، درخصوص انتظاراتی که بازنشسته‌ها دارند، گفت: سه قانون در رابطه با افزایش حقوق و دستمزد بازنشستگان وجود دارد؛ ماده ۴۱ قانون کار و مواد ۱۱۱ و ۹۶ تأمین اجتماعی، سه قانون مورد اشاره هستند. آنچه شورای عالی کار برای افزایش دستمزد در نظر می‌گیرد، تبدیل به قانون می‌شود و رئیس سازمان تأمین اجتماعی نیز همان میزان افزایش حقوق و دستمزد را به هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد می‌دهد.

شاید از دست داده باشید:

وی افزود: هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی عین همان پیشنهاد را به دولت می‌دهد و دولت نیز معمولاً براساس تجربه گذشته، ظرف سه الی چهار روز این تصمیمات را امضا و ابلاغ می‌کند. امسال این روند طولانی و موجب نارضایتی بازنشستگان شد. همین امر موجب شد کانون عالی سازمان تأمین اجتماعی جلساتی را با کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه مجلس برگزار کند. این جلسات منجربه تشکیل کمیسیون تسریع قوانین شد و هر آنچه مصوب می‌کند به ریاست مجلس اعلام و سپس به دولت ابلاغ می‌شود.

دهقان‌کیا با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای برگزاری جلسه با کانون عالی بازنشستگان، اظهار کرد: این جلسه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و چهار ساعت به طول انجامید. در این جلسه تصمیم گرفته شد ماده ۹۶ تأمین اجتماعی اجرایی شود اما اجرایی شدن آن توسط معاون اول صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: هفته گذشته نیز رئیس‌جمهور به معاون خود دستور داد تا با هماهنگی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات بازنشستگان حل شود. کانون عالی نیز جلسه‌ای را با سرپرست وزارت کار داشت که سرپرست این وزارتخانه در پایان جلسه اعلام کرد خبر خوشی برای بازنشستگان دارد.

دهقان‌کیا افزود: همه افراد مرتبط در حوزه بازنشستگان اعم از کانون و خود بازنشستگان منتظر هستند که این خبر خوش را بشنوند و از این حالت استرس چند ماه گذشته خارج شوند؛ اساساً از رئیس‌جمهور انتظاری به جز این نداریم.

علی اکبر عیوضی گفت: خواسته‌ی بازنشستگان، خاتمه‌ی ماجرا و احیای مصوبات مزدی شورایعالی کار قبل از پایان تیرماه است؛ یعنی قبل از زمانی که قرار است مستمری‌ها واریز شود.

سی خرداد خبر آمد که رای هیات تطبیق قوانین مجلس بر ابطال کاملِ مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی قرار گرفته است؛ مصوبه‌ای که در سوم خردادماه سال جاری صادر و در پانزدهم خردادماه رونمایی شد، اما به دلیل افزایش ده درصدی مستمری بازنشستگان سایر سطوح و نقض مصوبات مزدی شورایعالی کار مورد اعتراض قرار گرفت.

در همان روز، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورا اعلام کردند که این رای بعد از ارسال توسط ریاست مجلس شورا، برای دولت لازم الاجراست و هیات دولت باید در مهلت زمانی کوتاهِ یک هفته‌ای یا ده روزه، مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان را براساس قانون و با استناد به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی اصلاح کند.

فردای اعلام رای هیات تطبیق، شورای اطلاع‌رسانی دولت در اطلاعیه‌ای، رای هیات تطبیق قوانین مجلس را نقض کرد و گفت: این هیات جایگاه قانونی برای نقض مصوبات دولت را ندارد. این اطلاعیه مجدداً مورد انتقاد فعالان صنفی بازنشستگان قرار گرفت.

10 نظر
 1. فهیمه جهانگرد

  تازه ابراز امیدواری کرده .یعنی حالا حالاها سرکاریم.

 2. بازنشسته

  اگر صد بار هم مصاحبه شود و خبر افزایش را اعلام کنند هیچ کس باور نمی کند از بس که وعده های بدون عمل شنیدیم تا زمانی که احکام اصلاحی صادر نشده است فقط در حد یک اطلاعیه است. دروغ بدترین رفتار غیرانسانی است که به مردم تحمیل می شود.

 3. بازنشسته

  آقای میرهاشم موسوی در عرض 6 ماه نتوانستی مشکل قانونی بازنشستگان تامین اجتماعی را حل کنی لطفا خودتو ارزیابی کن که در صندلی‌ مسولیت نشستی به هر حال باید پاسخگوی بازنشستگان متوفی و در قید حیات هستند باید باشی… ببین در قبال این قضایا در پیشگاه خداوند چه جوابی داری آنجا توجیه و دروغ معنایی ندارد….

 4. مهراب

  توراخدااین شاهنامه راتمام کنید ازاول سال تابحال هزاران حرف وحدیث درمورد این چندرغازحقوق مازده شده وجالب اینجاست که هیچ کدام هم راست ازاب درنیامده شمابرای مملکت چطوری تصمیم می گیرید حتماهمین طورکه همه مارادربه دروبدبخت کردیدبعدازسی سال بیمه پردازی حالامثل صدقه خورهاالتماس شمابی وجودهای بی شرف رابکنیم ….

 5. ایرانی آباد و آزاد

  این ظلم و حق خوری دولت در اذهان و تاریخ ماندگار شد..

 6. حسین

  نیمی از سال گذشته و هنوز مصوبه شورای عالی کار و تامین اجتماعی که توسط دولت به ۱۰درصد کاهش یافت ومجلس هم این قانون شکنی دولت را تایید و مصوبه دولت را باطل کرد اجرایی نشده وفقط وعده ووعید ماه آینده را می دهند این قانون شکنی در این ۴۳سال در هیج دولتی اتفاق نیافتاده بود دولتی که شعار ریشه کن کردن فقر را داد ولی در عمل فقرا را ریشه‌کن کرد حتی با قانون شکنی صدهزار تومان هم از حق مسکن کارگران کم کرد این ظلم آشکار هیچ گاه فراموش نخواهد شد

 7. مریم

  آخه تا کی اجحاف؟؟ خیر سرمون حصیلکرده پرستار ی دانشگاه سراسری هستیم. بخاطر نظام استخدامی مریض، هیچ وقت استخدام نشدیم و همیشه یک و نیم برابر استخدامی ها در بیمارستان‌های خصوصی جون کندیم و با حقوق کمتر و عدم امنیت شغلی. چشم امیدمون به باز نسگشستگی بود که الان می‌بینیم حتی یک معلم بازنشسته، حقوقش از ما بیشتره. که عید و تابستون تعطیل بودن همیشه و ما شب و روز و تعطیل و غیر تعطیل کارکردی و بعد پنج ماه، باز امروز و فردا و پاس کاری میکنید و ما مثلا تحصیلکرده مملکت هستیم و همش باید نگران نون شب و اجاره بهای منزل باشیم!!! تا کی این همه ظلم و بیداد؟؟؟!!!!

 8. بازنشسته

  انگار میخوان شق القمر کنند یه ذره حقوق میخواد اضافه بشه پدرمون را از اول سال در آوردین مگه صدقه میخواین بدین بخدا زشته اینقدر با شان بازنشستگان بازی نکنین والله خدا رو خوش نمیاد

 9. بازنشسته

  جهنم منتظرکسانی هست که حق الناس کردن ودروغگو ودشمن خدا هستند چرا ۶ ماه حق دل زن وبچه من باید تو جیب دولت باشه این حق الناسه اصلا نمیبخشم جهنم جایگاه باعث وبانیش

 10. سیدجعفرکاظمی

  این حرفها که به خورد مردم میدهید چیست؟ بایدتوسط معاون اول اجراشود چه معنائی دارد ؟ یک علت به دردبخر برای این حرف بیان کنید تا ماهم خبردارشویم!!!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.