سیگنال‌های امیدوارکننده در مورد پاسخ برجامی ایران/ نگرانی‌هایی درباره تحریم و تضمین

درحالیکه منابع مختلف از دریافت پاسخ ایران به آخرین متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای خبر داده‌اند، برخی رسانه‌ها و منابع غیررسمی اروپایی سیگنال‌های امیدوارکننده‌ای درباره این پاسخ ارائه می‌دهند.

به گزارش تازه نیوز، اکوایران نوشت: پس از آنکه منابع رسانه‌ای از ارسال پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا و دریافت آن توسط جوزپ بورل، هماهنگ کننده مذاکرات خبر دادند، گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای و نقل قول‌ها از منابع غربی نسبتاً خوش‌بینانه به نظر می‌رسد.

سیگنال‌های مثبت درباره پاسخ ایران

لارا روزن خبرنگار مستقل آمریکایی نیز با تأیید دریافت پاسخ ایران به به اتحادیه اروپا نوشت: به من گفته شده است که ایران در پاسخ خود به اتحادیه اروپا در مورد متن پیش‌نویس، ایده هایی برای رفع نگرانی‌های خود ارائه کرده است.

من پرسیدم ایران چگونه پاسخ داد؟ و مقام اتحادیه اروپا‫ گفت: «فقط در مورد رفع تحریم‌ها».

این مطالب را هم ببینید:

و پرسیدم یعنی همه چیز با آن‌ها خوب است؟ و مقام اتحادیه اروپا گفت: «می توان آن را با احتیاط این‌گونه تفسیر کرد. اما به نظر می رسد آنها چیزهای پیچیده‌ای را در مورد تحریم‌ها می‌خواهند.

همچنین یک دیپلمات غربی گفت: «ایالات متحده هرگونه درخواست ایران برای تغییرات عمده در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را رد خواهد کرد، اما برای ادامه گفتگوها در مورد تغییرات در قالب متن آماده است».

من پرسیدم: آیا باید برای سفر دیگری به وین چمدان خود را ببندیم؟ دیپلمات غربی پاسخ داد: «به هیچ وجه».

استفانی لیختن‌شتاین خبرنگار پولتیکو نیز در توییتر خود نوشت: پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شد. یک منبع می گوید: «هیچ چیز بسیار تحریک برانگیز در آن وجود ندارد». ظاهراً چیزی در مورد بحث پادمان در پاسخ ایران وجود ندارد؛ بیشتر بر تحریم‌ها و تضمین ها متمرکز است.

وی می‌افزاید: اگرچه این اطلاعات یک منبع است و من باید تأیید کنم و جزئیات بیشتری دریافت کنم.

لیختن‌شتاین ساعاتی بعد در مطلبی برای پلتیکو، ضمن اعلام دریافت پایخ ابران توسط اتحادیه اروپاغ،  گزارش داد: تهران همچنان نگران تضمین های اقتصادی و رفع تحریم ها است. اما به گفته یک مقام غربی، تحقیقات پادمان ممکن است به سمت حل و فصل پیش رود.

او  از وین گزارش داده است: مقامات ایرانی و غربی روز دوشنبه گفتند که ایران همچنان نسبت به پیش‌نویس توافق برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که با قدرت‌های جهانی منعقد کرده بود، ملاحظاتی دارد. این آخرین نشانه ای بود که نشان می داد مذاکرات برای بازگرداندن توافق می تواند به خوبی از آنچه که برخی پیش از این به عنوان ضرب الاجل روز دوشنبه توصیف کرده بودند، بگذرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت کشورش امیدوار است تا پایان روز «افکار نهایی» خود را با مقامات اروپایی در میان بگذارد.

به گفته یک مقام ارشد غربی، پاسخ ایران عصر دوشنبه به وقت بروکسل توسط اتحادیه اروپا دریافت شد. پاسخ بیشتر بر روی سؤالات باقیمانده مرتبط با تحریم ها و تضمین ها در مورد تعامل اقتصادی متمرکز است. طی چند ماه گذشته، ایران به طور مستمر خواستار اطمینان از اینکه می‌تواند از مزایای اقتصادی یک توافق بازسازی‌شده بهره ببرد، داشته است.

به گفته همین مقام، در پاسخ ایران هیچ درخواست دیگری در رابطه با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشأ آثار متعدد مواد هسته‌ای که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایت‌های مختلف ایران در گذشته پیدا کرده‌اند، ندارد. چند سال. تهران با این تحقیقات مخالفت کرده و اصرار دارد که توافق هسته ای تنها در صورتی امکان پذیر است که این تحقیقات توسط آژانس یک بار برای همیشه بسته شود.

اتحادیه اروپا پیش‌نویسی را تهیه کرده است که در صورتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران پاسخ‌های معتبری را در مورد منشأ آثار اورانیوم قبل از به اصطلاح روز اجرای مجدد (روز اجرایی شدن توافق هسته‌ای) ارائه کرده است، امکان پذیر است. اما این پیشنهاد همچنین ایران را قادر می‌سازد تا در صورت باز ماندن تحقیقات، روز اجرای مجدد را مسدود کند.

هیچ تایید نهایی مبنی بر پذیرفتن این توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا در مورد تحقیقات پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود ندارد – یا اینکه ایران آن را از میز برداشته است یا خیر – اما به نظر می‌رسد حداقل در پاسخ فعلی، اشاره‌ای به آن نشده است.

اظهارات امیرعبداللهیان در حالی مطرح شد که بعدازظهر دوشنبه جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی به ریاست ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران برگزار شد. به گزارش نورنیوز، پایگاه اینترنتی شورای عالی امنیت ملی ایران، در این نشست علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران گزارش مفصلی از مذاکرات هسته ای ارائه کرد.

پاسخی که ارائه شد نشان می‌دهد که ایران می‌خواهد به مذاکره درباره برخی از جنبه‌های متن پیش‌نویس ادامه دهد و از ارائه پاسخ نهایی در مورد قبول یا رد توافقی که یک هفته پیش در وین روی میز اتحادیه اروپا گذاشته شد، کوتاهی می‌کند.

به گفته این مقام غربی، با این حال، پاسخ ایران “خیلی تحریک آمیز” به نظر نمی رسد.

دیپلمات های بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایران، روسیه، چین و ایالات متحده در تلاش برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به مدت ۱۶ ماه در پایتخت اتریش مذاکرات متناوب داشته اند. توافق نامه رسما نامیده می شود.

این مذاکرات با میانجیگری انریکه مورا، مقام ارشد اتحادیه اروپا مسئول پرونده هسته ای ایران انجام شده است. مورا بین رابرت مالی فرستاده ویژه مذاکره کننده ارشد ایالات متحده و علی باقری کنی همتای ایرانی وی در حال رفت و آمد بوده است، زیرا ایران هنوز از گفتگوی مستقیم با ایالات متحده خودداری می کند.

ایالات متحده همچنین در حال بررسی پیش نویس متن ارائه شده توسط اتحادیه اروپا در هفته گذشته بوده است. مالی روز جمعه به PBS گفت: «ما متن را با دقت بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم که مطابق با راهنمایی‌های واضح رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه او فقط به توافقی منطبق با منافع امنیت ملی ایالات متحده می‌پردازد، مطابقت دارد.»

مقامات ایالات متحده بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر در مورد آخرین پاسخ ایران به متن پیش نویس پاسخ ندادند.

اما مالی پیشتر گفته بود که ایالات متحده “آماده است تا در صورت انجام همین کار، به توافق هسته ای بازگردد.”

او گفت: «و برای ما، بسیار واضح است که این به چه معناست، از نظر کاهش تحریم‌هایی که باید ارائه دهیم و انواع گام‌هایی که ایران باید بردارد تا برنامه هسته‌ای خود را به عقب براند.»

۱ نظر
  1. کارشناس سیاسی

    چهار نفر ناشی و بدون اطلاع از چگونگی بندهای توافق برجام و حتی مفاد آن قادر به توافق نیستند. یک ملت را به بازی گرفتن و هر بار پیشنهاد دیگر دارند؟ شماها که کارهای سیاسی بلد نیستید. چرا وارد مذاکرات میشوید دیپلمات فقط آقای ظریف حداقل از ایشان بعنوان مشاور استفاده کنید اینقدر تعصبات کورکورانه نداشته باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.