شمارش معکوس برای احیای برجام

معاون وزیر خارجه روسیه امروز در سخنانی اعلام کرد که کار در قالب مذاکرات وین (پیرامون برچیدن تحریم‌های ضدایرانی) در خط پایان قرار دارد.

به گزارش تازه نیوز، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد که کار در قالب مذاکرات برچیدن تحریم‌های ضدایرانی در وین بر سر توافق هسته‌ای ایران در خط پایان قرار دارد؛ اما هنوز همه مسائل بسته نشده است.

به نقل از مهر، معاون وزیر خارجه روسیه در این باره اضافه کرد: کار در قالب وین برای بازگرداندن برجام در خط پایان است. هنوز همه مسائل بسته نشده است، اما تماس‌های فشرده در سطوح مختلف ادامه دارد. هیئت روسی از نزدیک و به صورت سازنده با همکاران خود کار می‌کند.

این مطالب را هم ببینید:

در همین ارتباط، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته با تأیید دریافت پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا در مذاکرات رفع تحریم ها، از بررسی این پاسخ توسط اروپا و سایر طرف‌های برجام خبر داد.

سخنگوی «جوزف بورل» با اشاره به پاسخ ایران به پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: ما در حال بررسی آن (پاسخ ایران) و مشورت با سایر طرف‌های برجام و آمریکا در مسیر پیش رو هستیم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دوشنبه هفته جاری با اشاره به اینکه ایران آخرین جمع بندی خود راجع به مسائل باقیمانده را به طور مکتوب به هماهنگ ئکننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهد، گفت: بعد از ارائه جمع بندی، باید ببینیم که چه بازخورد و واکنشی می‌بینیم. اگر طرف آمریکایی با انعطاف باشد در نقطه توافقنامه خواهیم بود و اگر واکنش آمریکایی تکرار مصیبت‌های داخلی آمریکا باشد، باید بیشتر حرف بزنیم و گفتگو کنیم.

این درحالی است که میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین هم امروز با اشاره به پاسخ‌های ایران به پیشنهادات اتحادیه اروپا گفت: مقامات ایرانی دیروز پاسخ‌های خود را در ارتباط با متن نهایی توافق هسته‌ای ارائه کردند و به اعتقاد من پاسخ‌های آن‌ها بسیار سازنده است.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها و احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بعد از حدود ۵ ماه وقفه، از پنجشنبه هفته گذشته در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد. طرف‌های اروپایی و غربی به ویژه آمریکا پیش از این مدعی شدند که متن توافق نهایی شده، اما هیئت مذاکره کننده کشورمان اعلام کرد که هنوز بر سر برخی موضوعات توافق حاصل نشده است؛ توافقی که واشنگتن در سال ۲۰۱۵ به طور یک طرفه از آن خارج شد. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که پایدار بودن تضمینیِ رفع تحریم ها، لازمه رسیدن به توافق است.

۱ نظر
  1. سنه نه

    به شماچه که ازطرف ما گزارش میدی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.