این ورزش‌ها به درمان کبد چرب کمک می‌کند

متخصص طب ورزش در خصوص اهمیت ورزش در درمان کبد چرب توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش تازه‌نیوز، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مجری برنامه میزبان علی مظاهری نژاد متخصص طب ورزشی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران بود و در خصوص اهمیت ورزش در درمان کبد چرب به گفتگو پرداختند.

در ابتدای برنامه مظاهری نژاد در خصوص تفاوت ورزش و فعالیت فیزیکی توضیح داد و گفت: فعالیت فیزیکی به فعالیتی اطلاق می شود که به وسیله عضلات اسکلتی بدن صورت میگیرد و انرژی مصرف میکند. اگر فعالیت بدنی تکرار شونده، برنامه ریزی شده و هدفمند باشد، نام ورزش را به خود اختصاص می‌دهد.  نکته دیگر شدت ورزش است که به سه دسته خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می شود. در ورزش خفیف هنگام ورزش کردن به راحتی می توانیم صحبت کنیم اگر در حین ورزش با هر ۴ الی ۵ کلمه نفس نفس بزنیم این فعالیت ورزشی متوسط محسوب می‌شود و اگر هر ۱ الی ۲کلمه،نفس نفس بزنیم،در حال انجام ورزش شدید هستیم.

به نقل از برنا، وی افزود: در ورزش کردن نوع شدید،مدت زمان ورزش کمتر خواهد بود. در فرد سالمی که هیچ مشکلی ندارد، انجام ۱۵۰ الی۳۰۰ دقیقه ورزش در هفته با شدت متوسط و یا ۷۵ الی ۱۵۰ دقیقه با شدت زیاد، توصیه می شود. برای کسانی که وقت زیادی برای ورزش کردن ندارند توصیه به انجام ورزش های متناوب با شدت‌های شدید می گردد (HIIT) در مطالعات اخیر ثابت شده که اگر با فواصل حتی یک دقیقه ورزش کنید مفید است زیرا اثرات آن به شکل تجمیعی حساب میشود البته به شرط آنکه در طول روز درمجموع حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط را انجام داده باشیم که ۵ روز در هفته هم تکرار شده باشد.

مظاهری در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که درهفته یکبار به کوه می روند و ۱۵۰ دقیقه ورزش می کنند را میتوان جزو حرکات ورزشی هفتگی آنها محسوب کرد گفت: بلی این افراد حتما به حرکات ورزشی هفتگی خود ادامه دهند.

کارشناس برنامه از تعداد گامهای افراد در شبانه روز به عنوان انجام حرکات ورزشی نام برد، ایده آل این  قدم ها حدود ۱۰ هزار گام در طول شبانه روز است که در صورت شدت بخشیدن به این گام ها، می توان آن را به ۸ هزار عدد هم رساند. بیان کرد: عملی ترین نوع ورزش که نیاز به هیچ گونه زمان و مکان خاصی ندارد انجام پیاده روی روزانه با این روش است.

کارشناس برنامه در خصوص نوع ورزش و اهمیت آن عنوان کرد: ورزش ها به سه گروه هوازی, مقاومتی و انعطاف‌پذیری تقسیم بندی می شوند. در ورزش های هوازی، زمان  نقش موثری دارد مانند: دویدن، راه رفتن، والیبال. ورزش های قدرتی، ورزش هایی هستند که در مقابل یک مقاومت انجام می گیرند مانند شنای سوئدی، ورزش با وزنه و کش.وی تآکید کرد، ورزش های قدرتی باید از یک حداقلی برخوردار باشند برای نمونه: حداقل باید دو الی سه روز در هفته ورزش قدرتی انجام شود. قابل ذکر است یک روز فاصله بین انواع ورزش قدرتی،لازم است.

وی ادامه داد: ورزش های انعطاف پذیری، کششی هستند و انجام حداقل دو روز از این نوع ورزش در هفته پیشنهاد می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در افراد مبتلا به کبد چرب تنها راه بهبود ورزش است.کبد چرب بیماری شایعی است که امروزه ثابت شده شایع ترین علت کبد چرب، اضافه وزن و چاقی است او روش ارجح برای کاهش وزن را رژیم غذایی همراه با ورزش دانست.

این متخصص طب ورزشی گفت: افراد لاغری که مبتلا به کبد چرب هستند،حتما باید ورزش کنند. اگر هنگام ورزش کاهش وزن پیدا نکنید, مطمئن باشید این ورزش در درمان کبد چرب شما موثر بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: به میزان کالری مورد نیاز روزانه بدن متابولیسم پایه گفته می شود بدن ما حتی هنگام استراحت با انجام عملکرد های اساسی برای حفظ زندگی، کالری میسوزاند.

وی گفت: در هنگام ورزش به آنزیم های کبدی کمک می‌کنیم که فعال شوند و چربی ها را به سلول بفرستند تا سوخته شوند بدین ترتیب چربی های موجود در کبد به مرور زمان کاهش پیدا میکند.

کارشناس برنامه تصریح کرد: با اندازه گیری میزان انرژی پایه هر فرد وضرب آن در وزن فرد وهمچنین عدد۳/۵ وتقسیم به عدد۲۰۰عددی به دست میاید  که نشان دهنده انرژی است که در این فرد پس از انجام دادن یک دقیقه فعالیت، سوزانده می شود که اگر ۶ ماه با سوزاندن چنین انرژی ورزش کنید به احتمال زیاد موفق به درمان کبد چرب خود خواهید شد.

وی متذکر شد اگر فردی پس از گذشت  ۶ ماه با سوزاندن کالری تعیین شده در این فرمول، کاهش وزن پیدا نکنند،نیاز به مراجعه به پزشک متخصص گوارش خواهد داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.