خبر محسن رضایی از اصلاح یارانه‌ها/ اختلاف شدید قیمت بنزین در ایران با پاکستان و امارات

محسن رضایی گفت: یکی از برنامه‌های ما اصلاح نظام یارانه‌ها است و به دنبال این هستیم که اصلاح را جوری انجام دهیم که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و یارانه به دست صاحب اصلی برسد.

به گزارش تازه‌نیوز، فارس نوشت: محسن رضایی در دیدار با آیت الله سیدمحمد سعیدی تولیت حرم مطهر بانوی کرامت که شب گذشته در سالن محراب این حرم مطهر انجام شد، اظهار کرد: دولت زمانی شروع به کار کرد که با تراکمی از مشکلات حل نشده مواجه بود به طوری که روزمرگی دولت‌های گذشته سبب متراکم شدن مشکلات شده بود، بسیاری از منابع کشور مصرف شده بود، ولی به جای آن‌ها منابع مولّدی جایگزین نشده و از جیبمان مصرف کرده بودیم.

وی با بیان اینکه جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب چند برابر شده و انتظارات مردم هم بالا رفته است، افزود: امروز همه افراد در همه کالا‌ها از موبایل گرفته تا خوراک و پوشاک و دیگر موارد توقعات بالایی دارند و این خودش مشکلات متراکمی درست کرد که دولت‌های گذشته به حل آن نپرداخته اند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به مشکل حاشیه نشینی در شهر‌های بزرگ اظهار کرد: ۱۸ میلیون جمعیت روستایی و عشایری بودند که کار می‌کردند و تولید داشتند، ولی این جمعیت امروز اطراف شهر‌های بزرگ ساکن شده اند و چاره اندیشی در مورد آن‌ها نشده است.

رضایی تأکید کرد: نتیجه اقتصاد دولتی این شد که انبوهی از مشکلات آرام آرام انباشته شد و هر دولت که آمد مشکلات را اضافه کرد به طوری که الان نظام پولی و بانکی مان باید متحول و ساختار بودجه دولت باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه بر اساس تفکر غلطی که دلار‌های نفتی را به بانک مرکزی می‌دهیم و بانک مرکزی به ما پول می‌دهد وقتی وارد جامعه می‌شود نقدینگی کشور ۵ الی ۸ برابر می‌شود و تورم را ایجاد می‌کند، افزود: الان چهار سال متوالی است که کشور دچار تورم شدید شده که در تاریخ بی سابقه است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت برای مهار تورم تلاش می‌کند، افزود: خوشبختانه در زمینه نظام پولی و بانکی تصمیمات خوبی گرفته شده و تا پایان سال سند اصلاحات پولی و بانکی را به مقام معظم رهبری خواهیم داد و ایشان خودشان این موضوع را پیگیری می‌کنند؛ همچنین تا سال آینده ساختار بودجه دولت را اصلاح می‌کنیم و غیر از این در زمینه تولید و سرمایه گذاری و حمایت از اقشار آسیب پذیر برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و مقام معظم رهبری پیگیر این امور هستند.

اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها

وی اصلاح یارانه‌ها را بسیار مهم دانست و گفت: در یارانه‌ها دولت نزدیک به صد میلیارد دلار به صورت مستقیم و غیر مستقیم به مردم کمک می‌کند که ۳۰ درصد آن به خارج از کشور قاچاق می‌شود و نیرو‌های نظامی کشور هزینه بالایی را صرف مبارزه با قاچاق می‌کنند مثلا اختلاف قیمت بنزین قابل مقایسه نیست و بنزین ۳ هزار تومانی در ایران در پاکستان و امارات ۴۷ تا ۵۰ هزار تومان است.

رضایی افزود: ۳۰ الی ۴۰ درصد یارانه‌ها هم به افراد پولدار و سرمایه دار می‌رسد و عملا از ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه دولت، ۳۰ الی ۴۰ درصد به دست مردم می‌رسد بنابراین یکی از برنامه‌های ما اصلاح نظام یارانه‌ها است و به دنبال این هستیم که اصلاح را جوری انجام دهیم که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند و یارانه به دست صاحب اصلی برسد که کار بسیار سختی است.

وی گفت: ستاد اقتصادی مرتب با حضور آقای رئیسی تشکیل جلسه می‌دهد و تصمیمات مهم گرفته می‌شود و نظام خوبی در دولت در حال شکل گیری است و مشکلات رو به حل است.

رضایی ادامه داد: ما برای موفقیت و اصلاح دو تا ابزار و عامل می‌خواهیم که یکی برنامه ریزی و تصمیمات درست است که دولت انجام می‌دهد و دوم همراهی مردم است که باید به صحنه بیایند و در زمینه دوم نقش علما و مراجع زیاد است تا مردم این اصلاحات را با آغوش باز بپذیرند و مانع دولت در انجام این اصلاحات نشوند.

7 نظر
 1. محمد

  وقتی یک اجان از اقتصاد حرف میزند بیش از این نباید انتظار داشت

 2. مهرداد

  شما به نیازهای اولیه ای که یک نفر به آن برای تشکیل یه زندگی معمولی نیاز داره می گویی توقعات بالا ، بعد حتما کسانی را میگویی که با خودت همتراز هستند ، شما اختلاف بنزین را اشاره کردی درآمد را هم مردم با کشورهای دیگر را مقایسه کن که شما با روشهای مختلف و دزدیهای که می شود مردم ر ا به خاک سیاه نشاندید

 3. ابرام

  یکی به این آدم بگه قیمت یه خودرو تو امارات چند تومان هست و اینجا چقدر ؟ حقوق کارگر ماهانه در امارات چند دلار هست و اینجا چند دلار ؟
  آخه وجدان کجا رفته

 4. دلواپس

  غیر بنزین که همه چیز را ازاد کردید. دیگه چه منتی میذارید که یارانه میدین. دست تو جیب مردم بردن را هم نهادینه کردین! بنزین هم ارزانه درست چون یه دلیلش قیمت دلاره که 8 برابرش کردین و بجای طلبکار شدن مردم شما طلبکارید. ایا اگه دلار 4 تومان میماند الان بنزین 3 هزاری ارزان بود؟ شما برای سود باد اورده ارابه های مرگو که تکنولوژی 40 سال قبله و پر مصرف به مردم انداختین و میگین مصرف بنزین بالاست و دارید سوبسید میدین. اگه راست میگین با رسانه های مستقل مناظره کنید بعد حق بجانب صحبت کنید. یه ادم نظامی شده سیاست گذار اقتصادی!! معلومه مردم اینجور به فلاکت میفتن

 5. معلم

  جناب دکترررر رضایی اقتصاد ایران با یارانه درست نمی شود اقتصاد با کار و تلاش درست می شود زمانی که جوانان ایران علاف ترین انسانها روی کره زمین هستند نباید انتظار از بین رفتن تورم را داشته باشید . تورم را باید از آموزش و پروش درمان کرد آموزش بی هدف و سرکاری هدایت غلط نیروی کار و جوان باعث تورم می شود با گران کردن بنزین دردی دوا نمی شود

 6. جواد

  آقای محسن رضایی این که فرمودید انتظارات مردم زیاد شده واقعا راست میگوید. ما مردم ، قدر شناسی نیستم! که اگر بودیم این جملات را نمی شنیدیم.

 7. mamad

  مصرف بالا نیست پالایشگاه کمه و کیفیت ماشین پایین بهتره به خودرو ساز فشار بیارید همچی هزینشو مردم دارن میدن اینهمه ماشین کم مصرف از برقی گرفته تا هیبریدی توی بازار هست اجازه بدید بیاد با قیمت واقعی دست مردم برسه تا مشکلات مردم حل بشه مصرف هم کم بشه مردم حتی دیگه صفر نمیرن اینقدر توی فشارن الانم بجز گازوئیل هیچی قاچاق نمیشه همه طرح هاتون شکست خورده هست و شکست میخوره لطفا فشار روی مردم رو بیشتر نکنید همه مثل شما وضعشون خوب نیست یبار بازخواست شده بودین الان حرف این طرح هم نمیزدین

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.