نگرانی ناتو از کمبود تسلیحات

دبیرکل ائتلاف ناتو هشدار داد ذخایر تسلیحات اعضای این بلوک به دلیل اعطای آنها به اوکراین شدیدا کاهش یافته است.

به گزارش تازه‌نیوز، دبیر کل ناتو در مصاحبه‌ای اذعان کرد، ذخایر تسلیحات اکثر کشورهای عضو ناتو به دلیل عرضه تسلیحات به اوکراین به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

ینس استولتنبرگ از صنعت نظامی خواست تا به پر کردن دوباره این ذخایر بسیار کاهش یافته تسلیحات کمک کند.

دبیر کل ناتو در مصاحبه با سی.ان.ان از آنچه که “اتحاد بی سابقه” اعضای این بلوک “برای حمایت از اوکراین” خواند تمجید کرد. استولتنبرگ هشدار داد، با توجه به اینکه کمک‌های نظامی ارائه شده به کی یف تاکنون با استفاده “از ذخایر تسلیحاتی موجود ما تامین شدند بنابراین این ذخایر در حال حاضر رو به اتمام هستند.”

او افزود که یکی از اولویت‌های این ائتلاف “پر کردن این ذخایر تسلیحاتی” است.

دبیر کل ناتو توضیح داد: “بنابراین، یکی از تمرکزهای اصلی در ناتو، همکاری با صنعت دفاعی برای افزایش تولید است.”

به نقل از ایسنا، استولتنبرگ گفت که مهمات و تسلیحات بیشتر به حفظ سطح کنونی حمایت از اوکراین کمک و در عین حال تضمین می کند که دولت ها هنوز ابزارهای “بازدارندگی و دفاع” را در اختیار دارند.

به گفته این مقام ارشد ناتو، این مساله در اولویت دستور کار نشست وزرای دفاع این ائتلاف در ماه اکتبر قرار خواهد گرفت.

اکثر کشورهای عضو ناتو از زمانی که روسیه حمله خود را به اوکراین در اواخر فوریه آغاز کرد، به کی‌یف با عرضه تسلیحات و مهمات کمک کرده‌اند. سخاوتمندترین حامیان تسلیحاتی اوکراین آمریکا، انگلیس و لهستان بوده‌اند.

اوایل ماه جاری میلادی، کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان، ادعا کرد که برلین “حجمی باورنکردنی از ذخایر تسلیحات ارش آلمان (بوندسوهر)” را به اوکراین تحویل داده است. او افزود که آلمان اکنون در زمینه آنچه که می‌تواند عرضه کند “به مرز خط قرمز رسیده است”.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.