نماینده مجلس: فرزندان افرادی که در دیگر کشورها بزرگ شده‌اند ضریب هوشی بالایی دارند

فریدون عباسی گفت: زمانی که پذیرش رشته‌های پزشکی در کشور محدود می‌شود، آیا نباید مردم فرزندانشان را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بفرستند؟ آیا فردی که در خارج تحصیل کرد نباید به کشور بیاید و اگر دوست داشت در همین‌جا به فعالیت خود ادامه دهد؟

به گزارش تازه‌نیوز، ایلنا نوشت: فریدون عباسی با بیان این‌که رشته‌های تحصیلات تکمیلی و تحصیل در این مقطع تا دهه ۷۰ در کشور به صورت کامل رشد نکرده بود، گفت: از نیمه دهه ۷۰ به بعد مقرر شد تا رشته‌های دکترا در کشور راه‌اندازی شود و دولت موظف شد تا از محل صرفه‌جویی ارزی برای توسعه این مقاطع به دانشگاه‌ها کمک کند تا به واسطه آن موسسات آموزشی و دانشگاه تجهییزاتشان را تکمیل کنند.

وی با اشاره به این‌که شرط شرکت در آزمون اعزام به خارج و تحصیل در خارج از کشور تاهل بود، افزود: بسیاری که در این زمان رفته بودند در آن‌جا بچه‌دار می‌شدند و به تبع شناسنامه بچه‌ها در خارج ثبت می‌شد.

نماینده کازرون و کوه‌چنار در ادامه با بیان این‌که عمده دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور به دانشگاه‌های کشورهای غربی اعزام شدند، گفت: بر این اساس فرزندی که در این کشورها از این دانشجویان متولد شد چه گناهی دارد که نتواند به ایران برگردد.

عضو کمیسیون انرژی در ادامه با اشاره به این‌که قطعا جمهوری اسلامی هزینه تحصیل افراد را جهت اعزام به دیگر کشورها و بورس پرداخت کرده، ادامه داد: بعضی از افرادی که برای تحصیل رفتند افراد متاهلی بودند که فرزندانشان در سنین دبستانی بودند که در نهایت این فرزندان با رفتن به مدرسه با آداب آن کشورها آشنا شدند و ادامه دادند. در بخش بعد این موضوع به طرح ۹ ماه الی یک‌ساله تبدیل شد و از آن زمان به بعد دیگر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به کشورهای خارجی و اروپایی اعزام نشد و در نهایت منجر به تأمین نیروی علمی کشور شد.

بیشتر بخوانید:

عباسی با اشاره به این‌که فرزندان افرادی که در آن مقاطع به واسطه مادر یا پدر در سایر کشورها بزرگ شدند و اکنون ۳۰ الی ۴۰ ساله هستند به دلیل ضرایب هوشی زیادی که دارند قرار است مدیران کشور شوند، تصریح کرد: قطعا این افراد روابط داشتند و بدون رابطه هم نبودند. صحبت‌هایی که در گوشه و کنار مطرح می‌شود مبنی بر دوتابعیتی افراد و فرزندانشان و… باید اعلام کنم که این اتفاق جرم نیست، قطعا افرادی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته و در آن‌جا بچه‌دار شدند، برای بچه‌هایشان شناسنامه گرفته‌اند. متاسفانه در حال حاضر جناح‌های سیاسی بدون این که فکر کنند سرمایه اجتماعی از دست خواهد رفت اقدام به زدن یکدیگر می‌کنند که در نهایت چوب آن را مردم می‌خورند.

  • قطعا افرادی که جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتند انسان‌های بدی نیستند، برخی از این افراد بعد از پایان دوره تحصیل‌شان به کشور بازگشتند و در حال خدمت هستند. خیلی‌ها هم هستند که ابدا به خارج نرفتند و از طریق فضای مجازی با خارج در ارتباطند و حتی امکان جاسوسی هم برایشان فراهم است.
  • دنیای امروز وابسته بر سرعت و فناوری است و تفاوت‌های زیادی با سابق دارد؛ هر فردی با خارج در ارتباط است که جاسوس نیست.
  • تنها مدیران فرزندانشان را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور نمی‌فرستند، بعضی از کشاورزان، صنعتگران و بازاریان که فرزندانشان در داخل از کشور نمی‌توانند در رشته‌های پزشکی مجوز ورود به دانشگاه‌ها را کسب کنند به دیگر کشورها اعزام می‌کنند.
  • در این شرایط نیاز است تا مسئولان با توسعه و افزایش کیفیت رشته‌ها در داخل و به کارگرفتن اساتید از خارج از کشور اقداماتی انجام دهند تا به واسطه آن بتوان پاسخ تقاضای تحصیل در داخل کشور را بدهیم.
  • ارتباط با دنیا و تحصیل و کار در خارج از کشور و دیگر کشورها امری اجتناب‌ناپذیر است و در همین راستا باید اقدامی انجام دهیم که افراد جهت تحصیل از خارج به ایران بیایند. خوشبختانه این اتفاق در حال رخ دادن است و در شرایط فعلی تعداد دانشجویان خارجی در ایران زیاد است.
  • افراد خارج از کشور که با ایران همسو هستند و دارای اعتقاد هستند و انقلاب اسلامی را قبول دارند برای تحصیل به ایران می‌آیند، در این شرایط نیاز است کمی صبور باشیم تا با عبور از این مقطع بتوان به عنوان یکی از کشورهای مطرح در آموزش عالی در دنیا خدمات‌رسانی کنیم.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.