ماجرای انفجار مین در زندان اوین چه بود؟

برای دفع نقشه کشته‌سازی، زندانی‌های شاخص اوین به مرخصی فرستاده شدند

سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت: گزارش‌ها درباره انفجار مین یا فرار افراد از زندان اوین صحیح نیست.

به گزارش تازه‌نیوز، علی خضریان در توضیح نشست اعضای کمیسیون با دادستان کل کشور اظهار کرد: در این جلسه طبق روال همکاری مستمر کمیسیون اصل نودم قانون اساسی و دستگاه قضایی موضوع پرونده‌های ارجاع شده به شعب ویژه جهت برخورد قضایی با متخلفین مورد رسیدگی و پیگیری قرار گرفت تا با همکاری دادستان در جهت احقاق حقوق عامه اقدام شود.

وی با اشاره به گزارش دادستان کل کشور در مورد آخرین وضعیت بازداشتی‌های حوادث و اغتشاشات اخیر کشور نیز گفت: با توجه به دستورالعمل ابلاغی از سوی دادستان کل به دادستانی‌های استان‌ها، گزارشی به اعضای کمیسیون ارائه شد و نشان‌دهنده تدابیر خاص قوه قضاییه و دادستانی کل کشور مبنی بر برخورد مثبت و رئوفانه با کسانی است که فاقد سوابق و با سن پایین بوده و فریب خورده بودند و همچنین لزوم برخورد جدی با سرشاخه‌ها و افرادی که دارای سوابق سوء در حوزه‌های امنیتی بود.

به نقل از ایسنا، خضریان ادامه داد: همچنین اعضای کمیسیون بر لزوم برخورد جدی با کسانی که به اموال عمومی و اموال مردم آسیب می‌زنند، تأکید کردند و خواستار برخورد قانونی با آسیب‌زنندگان به اموال عمومی، بیت ‌المال و سرمایه‌های مردم شدند و تأکید کردند که لازم است جرائم نقدی برای کسانی که به اینگونه اعمال دست می‌زنند پیش بینی شود تا هزینه‌ اینگونه اقدامات بر بیت‌المال وارد نشود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس افزود: در این جلسه همچنین گزارشی از سوی دادستان کل کشور در خصوص اتفاق زندان اوین به سمع و نظر اعضای کمیسیون رسید و با توجه به بررسی مستندات، اقدام صورت گرفته از داخل خود زندان و به صورت برنامه‌ریزی‌شده و ازقبل‌طراحی‌شده رخ داده است.

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل نود تأکید کرد: با عنایت به گزارش دادستان که حکایت از این دارد که موضوع ازپیش طراحی شده بوده، لذا لازم است برای روشن شدن ابعاد کامل این خرابکاری، مقرر شد دستگاه‌های امنیتی روی این پرونده اقدامات لازم جهت شناسایی ریشه‌های این اقدام صورت پذیرد. ضمن این‌که در حال حاضر بخشی از عوامل اصلی شناسایی شده‌اند و شرایط تحت کنترل است.

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس در خصوص موضوعات مطرح‌شده در رسانه‌ها مبنی بر برنامه‌ریزی برای سوء قصد علیه برخی افراد حاضر در زندان اوین گفت: برنامه‌ریزی برای کشته‌سازی و فراری دادن تعدادی از افراد از زندان اوین صورت گرفته بود اما هیچ‌کدام از این اهداف با اشراف دستگاه قضایی محقق نشده و با توجه به آمادگی اطلاعاتی و امنیتی و با اقدام به موقع دستگاه قضایی، افراد شاخص به مدت کوتاهی به مرخصی رفته و یا تمدید مرخصی شده بودند تا با عدم حضورشان در زندان، زمینه برخی کشته‌سازی‌ها و سوءاستفاده‌های جریانات معاند پیش نیاید. لذا اساسا افراد مورداشاره در رسانه‌ها در زندان حضور نداشتند تا فضا برای سوء قصد به جان آن‌ها در خلال اتفاق زندان اوین ایجاد شود.

خضریان تأکید کرد: ضمن این‌که شواهد و بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد هیچ‌کسی در شب واقعه زندان اوین بر اثر انفجار مین آسیبی ندیده و اساسا کسی موفق به فرار از زندان نشده است تا روی مین برود و صداهای انفجار شنیده‌شده مربوط به اقدامات امنیتی و حفاظتی پلیس بوده است و در نتیجه گزارشاتی در خصوص انفجار مین و یا فرار افراد از زندان به هیچ وجه صحیح نیست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.