عربستان و آمریکا به مشکل خوردند!

وزارت خارجه آمریکا با طرح مجدد موضوع آزادی یک شهروند آمریکایی از زندان‌های سعودی، تنش جدیدی را با ریاض آغاز کرده است.

به گزارش تازه‌نیوز، ایالات متحده روز گذشته (سه شنبه، ۱۸اکتبر) اعلام کرد که با عربستان سعودی در مورد یک شهروند آمریکایی سعودی‌الاصل که توسط این پادشاهی بازداشت شده در تماس است تا این فرد آزاد شود؛ موضوعی که به منبع جدیدی از تنش بین واشنگتن و ریاض تبدیل شده است.

به نقل از فارس، طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، این شهروند آمریکایی «سعد ابراهیم الماضی» است که به دلیل توییت‌های انتقادی علیه عربستان سعودی، به زندان محکوم شده و اکنون  در حال گذراندن حکم خود است.

واشنگتن پست گزارش داد: الماضی که در فلوریدا زندگی می‌کند برای دیدار با خانواده‌اش به عربستان سعودی رفت و در نوامبر سال گذشته در فرودگاه به دلیل ۱۴ توئیتی که هفت سال قبل منتشر کرده بود، دستگیر شد.

وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که واشنگتن از ماه دسامبر با ریاض درباره آزادی این فرد در تماس بوده است؛ مقامات واشنگتن روز دوشنبه هفته جاری (۱۷اکتبر) دوباره پرونده الماضی را باز کرده و خواسته‌هایشان را مطرح کردند.

این روزنامه به نقل از پسر فرد دستگیرشده نوشت که الماضی ۷۲ ساله در ۳ اکتبر به ۱۶ سال حبس و ۱۶ ممنوعیت سفر پس از پایان مدت محکومیتش محکوم شده است.

«ویدانت پاتل» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفته بود: «ما به طور مداوم و گسترده نگرانی‌های خود را در مورد این موضوع در بالاترین سطوح با دولت سعودی از طریق کانال‌هایی که بین ریاض و واشنگتن وجود دارد،  ابراز کرده‌ایم. آزادی بیان، هرگز نباید جرم در نظر گرفته شود».

هفته گذشته بود که سازمان اوپک پلاس اعلام کرد تولید نفت خود را کاهش می‌دهد. در پی اعلام این تصمیم، «جو بایدن»  رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» گفت این اقدام عواقبی برای روابط واشنگتن و ریاض در پی خواهد داشت.

وزارت خارجه عربستان در واکنش به این اظهارات بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که هرگونه اظهارات درباره جانبداری ریاض در نزاع‌های بین‌المللی پس از تصمیم اوپک پلاس در خصوص کاهش تولید نفت را رد می‌کند؛ این اظهارات مبتنی بر واقعیت نیست. تصمیم اوپک پلاس به اجماع همه کشورهای عضو این مجموعه گرفته شده نه توسط یک کشور.

«جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز (پنجشنبه، ۱۳اکتبر) با اشاره به اختلافات آمریکا و اوپک پلاس بر سر کاهش تولید نفت گفت: «موافق این حرف اوپک پلاس نیستیم که این تصمیم فقط با مقاصد اقتصادی اتخاذ شده است.طی هفته‌های اخیر عربستان سعودی به طور علنی و خصوصی این پیام را به آمریکا مخابره کرد که قصد دارد تولید نفت خود را کاهش دهد. کاری که می‌دانستیم نفع روسیه را افزایش داده و تأثیر تحریم‌ها را کاهش می‌دهد. این مسیری اشتباه است».

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.