توزیع واکسن روسی کرونا در تمامی مناطق این کشور از امروز

مقامات بهداشت روسه اعلام کردند که اولین سری واکسن کرونا این کشور از امروز در تمامی نواحی روسیه توزیع می‌شود.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا، “میخائیل موراشکو”(Mikhail Murashko) وزیر بهداشت روسیه گفت: اولین سری واکسن کرونا ساخت روسیه که(Sputnik V) نام دارد، برای آزمایش زنجیره تامین به تمامی مناطق کشور ارسال شده است و در واقع اولین نمونه‌های واکسن از امروز(دوشنبه) به تمام مناطق می‌رسد.

در حال حاضر فاز سوم آزمایش بالینی این واکسن روی ۴۰ هزار نفر در حال انجام است.

قرار است بیش از یک میلیارد نفر در سال ۲۱-۲۰۲۰ این واکسن را دریافت کنند.

چندی پیش،‌ نشریه لنست، بانفوذترین مجله علمی جهان نتایج دو مرحله اول آزمایشات بالینی این واکسن را که جامعه علمی روسیه و بین‌المللی بسیار در انتظار آن بودند، منتشر کرد.

این مقاله به انتقادات خارجی پاسخ داده و شفافیت مورد نظر را در مورد واکسن کرونای روسی ارائه کرده است.

براساس توضیحات این مقاله اولین واکسن کرونای جهان که به دست دانشمندان روسیه ساخته شده نه تنها موثر بلکه ایمن و بی‌خطر نیز است.

نتایج دو آزمایش بالینی که در ماه ژوئن و ژوئیه انجام شد و ۷۶ داوطلب واکسن را دریافت کردند، نشان داد که تمامی این افراد در بدن خود در برابر کروناویروس آنتی‌بادی تولید کردند و عوارض جانبی جدی نشان ندادند.

سطح آنتی بادی در داوطلبان واکسینه شده ۱.۴ تا ۱.۵ برابر بیشتر از افرادی بود که از بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته بودند. در مقایسه با دریافت واکسن شرکت “آسترازنکا”(AstraZeneca) انگلیس، تقریباً سطح آنتی بادی در افراد واکسینه شده با افرادی که به کروناویروس مبتلا شده‌ و بهبود یافته بودند، برابر می‌شود.

با این حال، گروهی از دانشمندان بین‌المللی نتایج نشریه لنست را زیرسوال بردند و برخی گفتند که این یافته‌ها بعید به نظر می‌رسد.

این محققان در مورد سطح آنتی‌بادی تولید شده نگران هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.