کشف تونلی که احتمالا به مقبره کلئوپاترا منتهی شود +تصاویر

تونلی پنهان در زیر معبد باستانی تاپوسیریس مگنا یا «مقبره بزرگ ازیریس» کشف شده که ممکن است به مقبره گم‌شده کلئوپاترا (Cleopatra)، آخرین فرعون مصر باستان منتهی شود.

به گزارش تازه‌نیوز، تونلی پنهان در زیر معبد باستانی تاپوسیریس مگنا یا «مقبره بزرگ ازیریس» کشف شده که ممکن است به مقبره گم‌شده کلئوپاترا (Cleopatra)، آخرین فرعون مصر باستان منتهی شود. این صخره حکاکی شده که به عنوان یک «معجزه هندسی» مورد ستایش قرار گرفته است، با گستره‌ای بیش از هزار و ۴۶۰ متر، ارتفاعی حدود ۱.۸ متر دارد و گفته می‌شود مشابه تونل باشکوه اوپالینوس در جزیره یونانی ساموس است و به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای مهندسی جهان کلاسیک شناخته می‌شود.

تونلی برای رسیدن به مقبره کوپاترا

کتلین مارتینز از دانشگاه سن دومینگو به مدت بیش از یک دهه اعتقاد داشته است که کلئوپاترا و معشوقش، مارک آنتونی (مارکوس آنتونیوس) در این معبد آرام گرفته‌اند و این تونل می‌تواند راهی برای کشف این موضوع باشد. او در مصاحبه‌ای گفت یک درصد احتمال وجود دارد که ملکه آنجا دفن شده باشد و اگر این‌طور باشد، این مهم‌ترین کشف قرن ۲۱ خواهد بود.

این باستان شناس بر اساس اساطیر معتقد است که پس از خودکشی مارک آنتونی در نتیجه‌ی شکست در نبرد با اوکتاویوس و قبل از خودکشی کلئوپاترا، او نقشه دقیقی برای دفن خودشان در آنجا چید. مارتینز پیش‌تر گفته بود: «کلئوپاترا با اوکتاویوس مذاکره کرد تا به او اجازه دهند آنتونیوس را در مصر دفن کند. او می‌خواست با مارک دفن شود تا افسانه آیزیس و اوزیریس را بازسازی کند و بتوانند با یکدیگر زندگی ابدی داشته باشند.»

پس از کشف این تونل حکاکی شده در ۱۳ متری زیر معبد، شاید مارتینز و تیمش در مسیر درست قرار داشته باشند. تیم هایی که در محل کار می‌کردند بخشی از تونل را پیدا کردند که زیر آب مدیترانه غوطه ور شده بود و همچنین تعدادی ظروف سفالی و یک بلوک مستطیلی از سنگ آهک. ماترینز همچنین چندین اثر دست‌ساز مهم را داخل معبد کشف کرد؛ ازجمله سکه هایی که تصویر و نام ملکه کلئوپاترا و اسکندر مقدونی بر آنها بود، تعدادی مجسمه با سرهای بریده و همچنین مجسمه هایی از الهه آیزیس.

مجسمه کلوئپاترا

این تیم تحقیقاتی بر این باور است که پایه های معبد تاپوسیریس مگنا واقع در نزدیکی پایتخت مصر باستان، اسکندریه، نیز به دلیل حداقل ۲۳ زمین لرزه در سواحل مصر بین سال های ۳۲۰ تا ۱۳۰۳ قبل از میلاد، زیر آب قرار دارد.

کلئوپاترا که بود؟

کلئوپاترا که اغلب به عنوان اولین سلبریتی جهان شناخته می‌شود آخرین فرد از دودمان سلطنتی یونانی تبار بطلیموسی بود که بر مصر حکمرانی می‌کردند. او آخرین فرعون مصر باستان و از قدرتمندترین و بزرگ ترین پادشاهان زن در تاریخ جهان بود که از سال ۵۱ تا ۳۰ قبل از میلاد (درست تا روز مرگش) حکومت کرد.

کلئوپاترا پس از مرگ پدرش، بطلیموس دوازدهم، به عنوان کلئوپاترای هفتم ملکه مصر شد. او که ریشه خانوادگی‌اش یونانی بود و خون مصری در رگ‌ها نداشت برای جلب حمایت مردم مصر باستان به عنوان دختر ری، خدای خورشید مصر معرفی شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.