دستور جدید درباره دانشجویان ممنوع‌الورود

بر اساس دستور جدید شورای امنیت ملی، علاوه بر رئیس دانشگاه، کمیته انضباطی می‌تواند درباره ممنوع‌الورودی دانشجویان تصمیم بگیرد.

به گزارش تازه‌نیوز، مهر نوشت: عبدالله معتمدی در نشست هم‌اندیشی و گفت‌وگو با اعضای هیئت‌علمی دانشکده علوم اجتماعی به اجرای سند راهبردی دانشگاه در سال جاری و همچنین تنظیم سند سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و توضیح داد: برنامه‏ راهبردی دانشگاه را در سال آینده به صورت جدی دنبال می‌کنیم با این تفاوت که برنامه‌ها‏ی پیشنهادی هر عضو هیئت‌علمی در سال جدید همراه با نظارت ویژه‏ هر گروه بر محتوا، کیفیت و کمیت در جهت اهداف و ارتقاء دانشگاه علامه طباطبائی خواهد بود.

وی با اشاره به مسائل جاری کشور و دانشگاه افزود: بیش از پنجاه روز است که در کشور درگیر یک بحران هستیم. پیچیدگی موضوع و چند وجهی بودن این بحران که جنبه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی را دربر می‌گیرد، موجب شده است که دانشگاه رویکردهای متفاوتی را در قبال این بحران پیش بگیرد.

معتمدی درباره وضعیت معترضان گفت: این معترضان بیشتر از ورودی ‏های مقطع کارشناسی سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ هستند که تولدشان در فضای مجازی بوده است. عاشق اینترنت هستند و حتی در این فضا دانشجو شده‌اند. با توجه به اینکه دانشگاه هم محل آموزش است و هم محل تربیت، باید این هیجانات را به سمت عقلانیت و مسئولیت ‏پذیری هدایت کنیم. بیشترین نگرانی در این روزها این است که پیش رفتن فرایند اعتراضات به همین شکل، هشدار دهنده است و اگر فضای دانشگاه ناامن شود، هیچکس مسئولیت آن را قبول نمی‌‏کند.

وی با تاکید بر اینکه دانشجویان باید در قبال رفتار خود مسئولیت پذیر باشند، افزود: ما باید شرایطی را فراهم کنیم که دانشجو از فضای احساسی و هیجانی به سمت عقلانیت حرکت‌ کند و پشتوانه‏ مستند برای حرف ‏ها و اعتراضات خود داشته باشد. به هر حال دانشجو باید جامعه پذیری و آداب گفت و گو را یاد بگیرد، انتقادپذیری و تحمل مخالف را تمرین کند و باید بیاموزند به جای نگاه به حرف‌های خارج از دانشگاه از درون دانشگاه سخن‌بگوید.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه ما برای حفظ آرامش دانشگاه در کنار گفت و گو، رویکردهای بازدارنده دیگری در پیش گرفته‌ایم، افزود: افراد شاخص این اعتراض ها که پیشتر هم تذکر گرفته بودند برای توضیح به کمیته انضباطی احضار شده اند. بر اساس مقررات مصوب در سال ۱۳۷۴، به رئیس دانشگاه اجازه داده شده که اگر بخواهد می‌تواند دانشجویی که به کمیته انضباطی احضار شده است را از حضور در دانشگاه محروم کند.

معتمدی گفت: همچنین بر اساس دستور جدید شورای امنیت ملی، اکنون این اختیار به کمیته انضباطی نیز داده شده است. درست است دانشگاه باید فضایی برای بیان مطالبات دانشجویی و گفت و گو فراهم کند اما این امر باید همراه با رعایت مقررات دانشگاه از جانب دانشجو اتفاق بیفتد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.