چالش بزرگ تاج در پرونده ویلموتس

پرونده مارک ویلموتس هم‌چنان یکی از چالش‌های مهم فدراسیون فوتبال است.

به گزارش تازه‌نیوز، تنها دو روز تا آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر باقی مانده و تمام توجه فوتبالی‌ها به این مسابقات معطوف شده است. تیم ملی ایران هم در شرایطی راهی قطر شده که در مسابقات مقدماتی شرایط عجیبی را تجربه کرده بود و با هدایت مارک ویلموتس در آستانه حذف از مرحله مقدماتی قرار داشت.

برکناری ویلموتس و حضور اسکوچیچ تیم ملی را از خطر حذف نجات داد اما بحران بزرگ‌تری برای فوتبال ایران به وجود آورد. پرونده شکایت مارک ویلموتس و حکم سه میلیون ۳۲۵ هزار یورویی او دردسر بزرگی برای فدراسیون فوتبال است که در شرایط فعلی به دست فراموشی سپرده شده اما خطر آن هنوز فوتبال ایران را تهدید می‌کند. این در حالی است که مقصران پرونده جنجالی مرد بلژیکی همین حالا در فدراسیون فوتبال حضور دارند و هنوز هم بابت این افتضاح تاریخی توضیحی نداده‌اند.

ویلموتس تنها چند ماه سرمربی تیم ملی بود در زمان حضورش نتایج ضعیفی گرفت و ایران را در آستانه حذف از مرحله مقدماتی جام جهانی قرار داده بود. با خروج ویلموتس و حضور اسکوچیچ بود که مشخص شد فوتبال ایران و نسل فعلی تیم ملی چه پتانسیل بالایی دارند و این سرمربی بلژیکی چقدر عملکرد ضعیفی داشته است. مدیران وقت فدراسیون فوتبال که ویلموتس را به جان فوتبال ایران انداختند در آن زمان مدعی بودند که کاشف نسل طلایی بلژیک است اما اگر فقط کمی به رزومه او و عملکرد بلژیک در یورو ۲۰۱۶ توجه می‌کردند متوجه می‌شدند که مرد بلژیکی بیشتر باعث از بین رفتن نسل طلایی کشورش شده است.

این مطالب را هم ببینید:

به نقل از خبرآنلاین، مهدی تاج پس از برکناری ویلموتس و انتقاداتی که وجود داشت تصمیم به استعفا گرفت و پس از صعود تیم ملی به جام جهانی و اعلام رای پرونده شکایت او به فدراسیون فوتبال بازگشت. او به شکلی عجیب از شکسته شدن حکم ۶ میلیون یورویی ویلموتس و نصف شدن آن به عنوان سند حقانیت خود یاد می‌کند که باعث شده فوتبال ایران برای چند بازی و نتایج ضعیف مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو پرداخت کند. مبلغی که فدراسیون تلاش کرده از طریق درآمدهای فوتبال ایران در فیفا آن را بپردازد و این یعنی پولی که باید صرف توسعه فوتبال ایران شود به جیب سرمربی بلژیکی برود. البته فیفا هنوز با این روش هم موافقت نکرده و باعث شده چالش بزرگی برای فدراسیون فوتبال به وجود بیاید.

فیفا به علت مبارزه با پولشویی هر گونه پرداخت مطالبات از محل درآمدهایی که فیفا به فدراسیون‌های عضو اختصاص داده را ممنوع کرده است و عملا فدراسیون فوتبال ایران نمی‌تواند طلب ویلموتس را از پول‌های بلوکه شده خود پرداخت کند. علاوه بر طلب مارک ویلموتس بحث پرونده شستا هم هنوز حل نشده و فدراسیون فوتبال مدعی است این مبلغ را پرداخت کرده و درخواست تجدید نظر داده‌ است.

در حال حاضر کمتر کسی به پرونده مارک ویلموتس و محکومیت سنگین فوتبال ایران فکر می‌کند اما بزرگ‌ترین چالش فدراسیون فوتبال تامین منابع مالی لازم برای پرداخت طلب اوست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.