همه‌چیز درباره تحریم‌شده‌های صداوسیمایی؛ از پیمان جبلی تا آمنه‌سادات ذبیح‌پور

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی جدید ۶ نفر از اهالی صداوسیما را تحریم کرده؛ خبری که پس از تحریم شبکه پرس‌تی‌وی توسط اتحادیه اروپا اعلام شد و این بار علاوه بر مدیران ارشد رسانه ملی، برخی کارمندان این رسانه را هم شامل می‌شود. اما این افراد چه کسانی هستند؟

به گزارش تازه‌نیوز، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که علی رضوانی، آمنه سادات ذبیح‌پور، پیمان جبلی، احمد نوروزی، محسن برمهانی و یوسف پورانواری در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

مطابق با این تحریم‌ها، تمامی اموال این اشخاص در ایالات متحده یا در کنترل اشخاص آمریکایی بلوکه خواهد شد و هر کسی که به مبادله با این اشخاص بپردازد ممکن است هدف تحریم‌های ثانویه ایالات متحده قرار بگیرد.

جام جم آنلاین، رسانه وابسته به صداوسیما می‌گوید «خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که لحن آن از غلط‌رسانی‌های رایج در فضای مجازی گرفته شده صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را به پخش «اعترافات اجباری» متهم کرده است».

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۳ هم صداوسیمای جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود. در آن اقدام نیز واشنگتن صداوسیما را به سانسور اطلاعات متهم کرده بود.

در بیانیه جدید واشنگتن ادعا شده صداوسیما به تازگی اقدام به پخش مصاحبه‌هایی کرده که در آن‌ها افرادی مجبور شده‌اند اعتراف کنند خویشاوندان آن‌ها نه در اعتراضات بلکه بر اثر حوادث تصادفی و غیرمرتبط جانشان را از دست داده‌اند.

اما این ۶ نفر که حالا در فهرست تحریم‌های کشورهای غربی قرار گرفته‌اند، چه افرادی هستند، در چه مسندهایی به کارمشغولند و چه پیشینه‌ای برای آن‌ها وجود داشته است؟

در رأس این فهرست نام پیمان جبلی دیده می‌شود. از ریاست جبلی بر سازمان صداوسیما بیش از یک سال می‌گذرد و او در این مدت روزهای پرحاشیه‌ای را خصوصا در عرصه جنگ با رسانه‌های غربی و فارسی‌زبان در مسند جدیدش تجربه کرده است. با این همه قرار گرفتن در این فضا برای پیمان جبلی ۵۶ ساله چندان هم تازه به نظر نمی‌رسد؛ او قبل از انتخاب به عنوان رئیس صداوسیما، در مقام معاون برون‌مرزی رسانه ملی و همچنین مدیر شبکه پرس تی‌وی با مناقشه‌های بسیاری برای فراهم کردن امکان فعالیت شبکه‌های برون‌مرزی در فضای مجازی و ماهواره‌ای مواجه شده بود. در آن دوره هم بارها شبکه‌های برون‌مرزی و وب‌سایت‌های آن‌ها، با فیلترینگ و حذف در ماهواره‌ها و فضای مجازی مواجه شده و جبلی و یارانش را مجبور کرده بود که برای فراهم کردن امکان رساندن سیما و صدای جمهوری اسلامی ایران به مردم جهان، راهکاری جدید را تدبیر کنند. این بار اما جبلی در سمتی جدید و البته بالاتر، خودش هدف تحریم‌ها قرار گرفته است. رفتاری از سوی امریکا که هنوز با واکنشی از سوی رئیس صداوسیما همراه نبوده است.

با این همه چند روز قبل وقتی خبر تحریم پرس تی‌وی از سوی اتحادیه اروپا اعلام شد، پیمان جبلی در جمع رسانه‌های کشورمان گفته بود: با وجود این‌که رقبای بسیار قدرتمند شبکه پرس‌تی‌وی از پشتیبانی بسیاری برخوردار هستند و این شبکه در یک عرصه نابرابر رقابت می‌کند، اما با این وضعیت، حضور حداقلی پرس تی‌وی را به لحاظ امکاناتی نمی‌توانند تحمل کنند.

رئیس صداوسیما تاکید کرده است: شبکه‌های برون‌مرزی ایران چون تجربه و آمادگی لازم را دارند، حتما از این وضعیت عبور خواهند کرد.

این مطالب را هم ببینید:

به نقل از ایسنا، در کنار رئیس صداوسیما نام دو معاون وی هم در فهرست تحریم‌های خزانه‌داری امریکا دیده می‌شود: محسن برمهانی، معاون سیما و احمد نوروزی، معاون برون‌مرزی؛ هر دوی این افراد پس از ورود جبلی، پا به عرصه رسانه ملی گذاشته‌اند و در حقیقت از مدیران جوان صداوسیما محسوب می‌شوند.

نوروزی چند روز پس از انتصاب پیمان جبلی به سمت رئیس سازمان صداوسیما، جایگزین او شد و اولین معاونی بود که در دوره جدید مدیریت رسانه ملی به عرصه آمد.

نوروزی متولد سال ۱۳۶۶ است. زمانی که به عنوان معاون جبلی انتخاب شد، تنها ۳۴ سال سن داشت و مرحله نگارش رساله دکتری مدیریت رسانه را در دانشگاه تهران می‌گذراند. عمده فعالیت‌های نوروزی در صداوسیما به همان معاونت برون‌مرزی و همکاری با جبلی محدود می‌شد و سابقه اغلبشان از سال ۹۹ تا زمان انتخاب در سمت معاون رئیس صداوسیما بود.

او قبل از انتخاب در این سمت، به عنوان مشاور جبلی در معاونت برون‌مرزی صداوسیما مشغول به کار بود. نوروزی قائم مقام محتوایی شبکه پرس تی‌وی از تیر ۹۹ به مدت یک سال و سرپرست واحد ارزیابی این شبکه از همان سال تا مرداد ۱۴۰۰ بود. سرپرست وب‌سایت و امور چندرسانه‌ای شبکه Press TV از بهمن ۹۹ تا مهر ۱۴۰۰ هم در کارنامه او دیده می‌شد.

برمهانی اما از آخرین معاونانی بود که به جمع صداوسیمایی‌ها محلق شد. حدود هشت ماه پس از انتصاب پیمان جبلی به عنوان رئیس سازمان صداوسیما، معاون سیما تغییر کرد و محسن برمهانی ۴۳ ساله جایگزین حمید شاه‌آبادی ۵۸ ساله شد.

همان‌طور که بر اساس رویه پیشین پیمان جبلی قابل پیش‌بینی بود، رئیس صداوسیما در انتخاب معاون سیمای خود بار دیگر از حضور یک فرد جوان بهره گرفت. محسن برمهانی، متولد سال ۱۳۵۸ نیشابور، فارغ‌التحصیل فیلمسازی از دانشگاه‌ صداوسیما و کارشناس ارشد تهیه‌کنندگی از همین دانشگاه است. پیش از این حکم، محسن برمهانی به عنوان مدیرکل تأمین و رسانه‌ بین‌الملل صداوسیما فعالیت می‌کرد و آن‌طور که در پیشینه‌اش آورده بودند، در سینمای مستند فعالیت می‌کرد و از شاگردان مرحوم نادر طالب‌زاده محسوب می‌شد.

تاکنون هیچکدام از این دو معاون رئیس صداوسیما هم به این تحریم واکنش نشان نداده‌اند.

۳ کارمند صداوسیما چه کسانی هستند؟

در کنار سه مدیر ارشد صداوسیما، در فهرست تحریم‌شده‌ها نام سه نفر دیگر هم دیده می‌شود که از کارکنان این سازمان هستند: علی رضوانی، آمنه سادات ذبیح‌پور و یوسف پورانواری.

البته این برای بارِ نخست نیست که نام خبرنگاران رسانه ملی در فهرست تحریم‌شده‌های کشورهای غربی دیده می‌شود. سال گذشته همین روزها بود که پارلمان انگلیس در اقدامی، نام علی رضوانی خبرنگار بخش خبری ۲۰:۳۰ تلویزیون را در فهرست تحریم خود قرار داد. فردی که امروز هم نامش در تحریم‌های جدید دیده می‌شود.

در سال ۹۸، مستندی به نام «مظنونین همیشگی» از تلویزیون درباره فعالیت بازداشت‌شدگان محیط زیستی از جمله کاووس سیدامامی پخش شد که در این مستند علی رضوانی با یک کارشناس مسائل امنیتی به صحبت پرداخته بود. پخش مصاحبه جنجالی علی رضوانی با روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، پیش از اعدامش نیز در آن زمان بازتاب زیادی داشت. رضوانی اجرای بخش‌های «خارج از گود» و «بدون تعارف» را برای ۲۰:۳۰ عهده‌دار است و گویا قبلا در حوزه اخبار ورزشی فعال بوده.

اما دو نفر جدیدی که حالا نامشان در فهرست تحریم‌شده‌ها دیده می‌شود، چه اقداماتی را برای رسانه ملی رقم زده‌اند؟

با جست‌وجوی نام آمنه سادات ذبیح‌پور، علاوه بر همکاری با ۲۰:۳۰ و همان آیتم «بدون تعارف»، به دو عنوان دیگر می‌رسیم: سردبیر گروه امنیتی خبرگزاری صداوسیما و سردبیر گروه رصد رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه.

سال گذشته بود که با حکم حسن عابدینی، سرپرست وقت خبرگزاری صداوسیما که حالا یکی از معاونان پیمان جبلی است، ذبیح‌پور با عنوان کامل «آمنه سادات ذبیح‌پور احمدی» به سمت «سرپرست سردبیری گروه رصد رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه» منصوب شد. در این حکم «پایش مستمر محتوای رسانه‌های بیگانه، شناسایی شگردها، افشای حرفه‌ای و البته هنرمندانه روش‌های مدیریت ادراک آن‌ها که در زمره بازوی اصلی دیپلماسی و امنیتی نظام سلطه مقابل انقلاب اسلامی است»، از وظایف اصلی محوله به ذبیح‌پور عنوان شده بود. همچنین مهمترین ماموریت او تبدیل حرفه‌ای داده‌ها به فرآورده‌های خبری قابل استفاده در بولتن‌های خبری تصویری رادیویی و نوشتاری بیان شده است.

انتشار توییت جنجالی اخیر وی با موضوع اعتصاب بازاریان کامیاران که در آن اعلام کرده بود ساعت ۷ صبح از این بازار فیلم گرفته و به تلویزیون‌های خارج از کشور قالب کرده و آن‌ها هم بدون راستی‌آزمایی پخش کرده‌اند، در روزهای گذشته واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت.

در همین ارتباط: آمنه سادات ذبیح‌پور اعتراف کرد برای رسانه‌های خارج از کشور فیلم می‌فرستد!

اما آخرین فرد در این فهرست شش نفره، یوسف پورانواری است که کمتر نامش در رسانه ها منتشر شده است. پورانواری در برخی خبرها به عنوان یکی از مدیران معاونت برون‌مرزی صداوسیما معرفی شده اما خودش در فضای مجازی از عنوان برنامه ساز خبری استفاده کرده است. خبرگزاری صداوسیما از او در کنار علی رضوانی و آمنه سادات ذبیح پور به عنوان «اشخاص مرتبط با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» نام برده است.

این مطالب را هم ببینید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.