جرم توهین به پرچم و مقدسات توسط قوه قضاییه اعلام شد

سخنگوی قوه قضاییه گفت: درباره توهین به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران نص صریح در قوانین نداریم اما با استنباط از مقررات، موضوع ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی برداشت می‌شود.

به گزارش تازه‌نیوز، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه درباره توهین به مقدسات و پرچم و سرود ملی اظهارداشت: برخی بر اثر تحریکات خصوصا از سوی رسانه‌های بیگانه، بی‌حرمتی‌ها و توهین‌هایی انجام دادند که این بی‌حرمتی‌ها و اهانت‌ها به مقدسات دین مبین اسلام، نبی مکرم اسلام، ائمه طاهرین و مقامات عالی نظام بود و دشمن هم دانسته این تحریکات را انجام داد.

به نقل از ایرنا، بخش هایی از گفت و گوی ستایشی را در ادامه می خوانید:

 • این افراد علاوه بر اسائه ادب و توهین به مقدسات به ارزش‌های ملی و نیز پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران متعرض شدند؛ اما آیا اقدامات و افعال اینها به موجب قانون وصف مجرمانه دارد و جرم تلقی می شود؟
 • علت این حکم، حفظ حرمت پیامبر عظیم الشأن اسلام و دفاع از دین است. در صدر اسلام مصادیقی از ساب‌النبی وجود داشت که با دستور نبی مکرم اسلام تعیین تکلیف شدند و حکم خدا برای آنها اجرا شد اما چگونگی اجرای این حکم مفصل است مثلا هر یک از فقهای معاصر شیعه درباره این موضوع نکاتی را ابراز کردند به عنوان نمونه برخی اعلام کردند این حکم از اختیارات حاکم اسلامی است.
 • از دیدگاه بیشتر فقها، ساب‌النبی غیر از پیامبر مانند سب خداوند، امامان و حضرت صدیقه طاهره (س) است که در قانون نیز اشاره شده است و حکم توهین به این افراد نیز همان حکم ساب‌النبی است.
 • زیبنده نیست در نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد اینگونه موارد باشیم، مطالبه مردم این است که این افراد به سزای عمل خود برسند؛ هرچند همیشه موضوع رأفت اسلامی مطمح نظر قرار دارد.
 • درباره توهین به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران نص صریح در قوانین نداریم اما با استنباط از مقررات، موضوع ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی برداشت می‌شود همچنین در پیشنهاد قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۹۵ مطرح شد در ماده‌ای مستقل درباره توهین به پرچم پیشنهاد شد که مجازات آن ۶ ماه تا ۲ سال حبس در نظر گرفته شود.
 • در کشورهای مختلف برای توهین به پرچم‌ها و سرودهای ملی مجازات حبس و جریمه نقدی در نظر گرفته شده است؛ در آلمان تا پنج سال حبس و جریمه نقدی، در فرانسه مجازات حبس و ۷۵۰۰ یورو (معادل ۲۷۳ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان) همچنین در یونان، اسپانیا، لهستان و پرتغال مجازات حبس در نظر گرفته شده است.
 • وی اضافه کرد: توهین به پرچم‌ و سرود ملی در روسیه یک سال حبس دارد همچنین در سوئیس تا سه سال حبس و جریمه نقدی برای این اعمال در نظر گرفته شده است. در ترکیه و اوکراین نیز تا سه سال حبس در نظر گرفته شده است.
 • توهین به پرچم‌ و سرود ملی درایتالیا میزان ۱۰۰۰ تا ۱۰ هزار یورو (معادل ۳۶ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان تا ۳۶۴ میلیونو ۶۸۰ هزار تومان) جریمه نقدی و در سوئد ۵۰۰ تا ۲ هزار کرون (معادل یک میلیون و ۶۶۰ هزار تومان تا ۶ میلیونو ۶۴۰ هزار تومان) جریمه نقدی در نظر گرفته شده است.
 • سوال ما از این کشورها این است که شما که مقید به این امور هستید و توهین به پرچم و سرود ملی را عملی مجرمانه می دانید چرا در مقام هدایت، تشویق و برانگیختن اشخاص در کشور ما برمی‌آیید؟
 • آنها خود را در مقام دفاع از حقوق انسان‌ها می‌دانند و کشورهای خود را مهد حقوق بشر معرفی می‌کنند اما افراد را تحریک می‌کنند که اعمال مجرمانه در کشور ما انجام دهند و به ارزش‌ها توهین کنند. کشوری مانند سوئد خود را مهد حقوق بشر می‌داند در حالی که حقوق حمید نوری تبعه کشور ما را نقض می‌کند.
 • همه وجود ما مقدسات و ارزش های ماست و دشمنان عده‌ای را وادار می کنند با تحریک هیجانات و احساسات به مقدسات توهین کنند؛ این موارد که با برنامه‌ریزی انجام شده است، قطعا پاسخ عمل خود را خواهند گرفت و این پاسخ عبرت‌آموز و بازدارنده خواهد بود.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.