واکنش وزارت خارجه به تصویب قطعنامه علیه ایران: اقدامات جدید ایران کلید خورد!

سخنگوی وزارت خارجه گفت: در پاسخ به قطعنامه اخیر، در نخستین گام، چند اقدام در دستورکار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت.

به گزارش تازه‌نیوز، فارس نوشت: ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیشب (یکشنبه) ۲۹ آبان ماه در تشریح اقدامات ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان کرد: ارائه قطعنامه به نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اقدامی بود که با اهداف سیاسی و به منظور افزایش فشار به جمهوری اسلامی ایران در دستورکار آمریکا و سه کشور اروپایی قرار گرفت.

شورای حکام آژانس روز پنجشنبه ۲۶ آبان ماه قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی و آمریکا را به تصویب رساند.

در همین خصوص سخنگوی وزارت امور خارجه دیشب یادآور شد: صدور این قطعنامه در حالی صورت گرفت که ایران شفاف‌ترین برنامه صلح آمیز هسته‌ای در مقایسه با میزان تأسیسات تحت نظارت آژانس در جهان و بیشترین بازرسی‌ها و راستی آزمایی را داشته است.

کنعانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پیش‌تر در خصوص پیامدهای این اقدام غیرمنطقی و مخرب به طرف‌های غربی هشدار داده بود، گفت: متأسفانه استفاده ابزاری از سازمان‌های بین‌المللی علیه ملت‌های مستقل به هنجار سیاست خارجی غربی‌ها تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه تسلیم فشار نمی‌شود، تصریح کرد: ایران برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود را متناسب با نیازهای کشور و در انطباق با حقوق و تعهدات خود ذیل معاهدات بین‌المللی که طرف آنها است، ادامه خواهد داد.

وی افزود: در پاسخ به اقدام اخیر سه کشور اروپایی و آمریکا در تصویب قطعنامه علیه ایران، در نخستین گام، چند اقدام در دستورکار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت و اجرای آنها امروز با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی سازی شهید احمدی روشن (نطنز) و دکتر مسعود علیمحمدی (فردو) انجام شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز شنبه ۲۸ آبان ماه در نشست خبری مشترک با وزی خارجه عمان گفت ایران در عین آنکه به حقوق بین‌الملل و تعهدات بین‌المللی خود پایبند خواهد بود، در پاسخ به اقدام غیرسازنده آژانس اقدام متقابل و موثر انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده است در چارچوب حقوق مسلم خود، هر زمان که طرف‌های غربی به تعهدات خود بازگشته، به آن پایبند بمانند و دست از اقدامات سیاسی بردارند، به اقدامات آنها واکنش مناسب نشان دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.