ترکیب احتمالی ایران برابر انگلیس + عکس و جزئیات

تیم ملی ایران اولین و حساس‌ترین دیدار خود در دور گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را برابر انگلیس برگزار می‌کند.

به گزارش تازه‌نیوز، انتظارها برای رونمایی از تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و اولین بازی رسمی ملی‌پوشان پس از بازگشت کارلوس کی‌روش به نیمکت تیم ملی به پایان رسید و تا ساعاتی دیگر شاهد اولین حضور یوزهای ایرانی در مهم‌ترین آوردگاه فوتبال دنیا خواهیم بود.

اولین بازی تیم ملی در این دوره از مسابقات روز دوشنبه ۳۰ آبان ماه و از ساعت ۱۶:۳۰ برگزار خواهد شد.

تیم ملی ایران از زمان بازگشت کی‌روش تغییراتی در سبک و سیاق بازی، سیستم و چینش نفرات خودش داشته است و دو دیدار تدارکاتی مقابل اروگوئه و سنگال برگزار شده که چینش نفرات در آن با هم متفاوت بوده و در بازی با اکوادور هم که اخیراً برگزار شد لژیونرها حضور نداشتند و در نهایت بازی با تونس که در قطر برگزار شد هم پشت درهای بسته بود و ترکیب دو تیم اعلام نشد تا در نهایت نتوانیم حدس بزنیم چه بازیکنانی در پازل تاکتیکی کی‌روش در این بازی جا می‌شوند و تشخیص ترکیب احتمالی تیم ملی برای این دیدار کار سختی است ولی با این وجود با استفاده از داده‌های موجود، سابقه ذهنی و سایر آیتم‌ها سعی داریم ترکیب احتمالی تیم ملی ایران در بازی امروز را تشخیص دهیم.

به گفته کی‌روش در این دیدار غایبی نداریم و همه نفرات آماده هستند و به جز امید ابراهیمی که پیش از اعلام فهرست نهایی مشخص شد‌ به دلیل مصدومیت جام جهانی را از دست داده است، مصدومی در اردو نداریم.

دروازه‌بان: بیروانوند بالاتر از سه رقیب

کی‌روش تصمیم گرفت در قطر چهار گلر همراه خودش ببرد و قلم قرمزش فقط روی نام محمدرضا اخباری خورده شد تا بیرانوند، عابدزاده، حسینی و نیازمند برای قرار گرفتن در قفس توری تیم ملی در جام جهانی رقابت کنند. با این وجود همه می‌‌دانند گزینه اصلی کی‌روش بیرانوند است و تجربه بالای او برای این مسابقات پوئن مثبتی است که بعید است باعث حضورش در ترکیب اصلی نشود و سه گزینه دیگر برای رسیدن به جایگاه بیرانوند واقعاً کار سختی دارند. بیرانوند در جام جهانی قبلی در روسیه عملکرد فوق العاده‌ای داشت و اوج شاهکار او گرفتن پنالتی کریستیانو رونالدو بود. پس نام علیرضا بیرانوند را بالاتر از سه گزینه دیگر برای دروازه یادداشت می‌کنیم.

دفاع چپ: دو گزینه تخصصی در رقابت با کاپیتان

اگر امید نورافکن همراه ملی پوشان به قطر آمده بود، کار حدس زدن دفاع چپ اصلی تیم ملی مقابل انگلیس سخت‌تر می‌شد ولی در نبود او و با در نظر گرفتن اینکه ابوالفضل جلالی با توجه به تجربه کمترش از سایر نفرات شانس چندانی برای بازی در ترکیب اصلی ندارد، میلاد محمدی گزینه جدی برای حضور در این پست بین دو بازیکن تخصصی است ولی در فهرست تیم ملی نام احسان حاج صفی هم به چشم می‌خورد که بازوبند کاپیتانی را بر بازو دارد و با توجه به حضورش در نشست خبری و اینکه پنالتی‌زن ایران در جام جهانی هم انتخاب شده است حضورش در ترکیب اصلی تقریباً حتمی است و باید دید کی‌روش از او در پست هافبک دفاعی استفاده می‌کند و یا او در پست قدیمی خودش یعنی دفاع چپ به میدان خواهد رفت. با توجه به ویژگی‌های دفاعی لازم برای بازی با انگلیس حضور حاج صفی در پست دفاع چپ محتمل است.

زوج دفاع میانی: کدام دو نفر؟

حسین کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده دو مدافع میانی تیم ملی ایران هستند که هماهنگی خوبی هم با هم دارند. چند فصل حضور کنار هم در پرسپولیس و حالا در لیگ ستارگان قطر شناخت خوبی میان این دو نفر ایجاد کرده است ولی دیرتر اضافه شدن آنها به اردوی تیم ملی و نبودشان در برنامه های چینش تاکتیک دفاعی کی‌روش که با اعتراض شدید سرمربی پرتغالی همراه شد در کنار تجربه بیشتر دو گزینه دیگر یعنی مجید حسینی و مرتضی پورعلی گنجی، شانس آنها را برای حضور در ترکیب اصلی بیشتر می‌کند ولی بازهم به قطع نمی‌توان گفت در سر کی روش برای مهم‌ترین پست تیمش در این بازی چه می‌گذرد.

مدافع راست: رقابت صادق و رامین

دو مدافع راست سابق پرسپولیس امروز در تیم ملی رقابت شانه به شانه‌ای دارند تا نظر کی‌روش را برای ترکیب اصلی جلب کنند. محرمی سابقه بازی بیشتری در اروپا و در سطح اول دنیا به واسطه حضورش در لیگ قهرمانان اروپا دارد ولی رامین رضاییان هم دو نیم فصل خیلی خوب در سپاهان و پرسپولیس پشت سر گذاشته و تجربه بالاتری هم دارد و یکی از نفرات مورد نظر کی‌روش است که علاقه زیادی به او دارد. حدس زدن بازیکن اصلی در این پست سخت است ولی رامین رضاییان را در اولویت قرار می‌دهیم.

هافبک‌های دفاعی: دو گزینه با بیشترین شانس

سیستم کی‌روش برای این بازی مشخص نیست ولی با توجه به قدرت تیم حریف پیش بینی می‌شود که از دو هافبک دفاعی مقابل خط دفاع چهار نفره استفاده شود. سعید عزت اللهی که گزینه محتمل این پست است و احمد نوراللهی هم که وضعیت آمادگی‌اش مشخص نیست اگر برای بازی شرایط خوبی داشته باشد زوج عزت اللهی در این پست خواهد بود. شانس این دو نفر از علی کریمی و روزبه چشمی برای ترکیب اصلی به مراتب بیشتر است.

هافبک های هجومی: جهانبخش و یک نفر دیگر

اگر زوج خط حمله را در سیطره دو مهاجم سرشناسمان در نظر بگیریم، جهانبخش به دلیل این ترافیک یک خط عقب تر و متمال به کناره‌ها بازی خواهد کرد و یکی از دو پست توسط او پر می‌شود و در سمت دیگر از بین نفراتی مثل قدوس، قلیزاده، ترابی و امیری به نظر می‌رسد شانس امیری بیشتر از سایرین باشد. این در صورتی است که سیستم بازی با ۲-۴-۴ غیر لوزی در نظر بگیریم. پس امیری و جهانبخش دو نفر هافبک هجومی خواهند بود که متمایل به راست و چپ بازی می‌کنند.

خط حمله؛ پستی با کمترین تردید

زوج طارمی – آزمون برای هر خط دروازه ای می‌تواند خطرساز باشد. اگر آزمون مصدوم نمی‌شد تردیدی در حضورش کنار طارمی وجود نداشت ولی حالا از شرایط آمادگی او خبری نداریم. فعلاً او را در ترکیب احتمالی کنار طارمی قرار می‌دهیم. با این تفاسیر اگر هنوز آزمون به آمادگی نرسیده باشد و کی‌روش نخواهد روی او در ترکیب اولیه ریسک کند و همچنین مهاجمی با قدرت پرسنیگ و دفاع از جلوی بالاتری استفاده کند ممکن است جهانبخش به خط حمله منتقل شده و یکی از نفراتی که اسم برده شد در پست هافبک هجومی به میدان برود.

ترکیب احتمالی ایران مقابل انگلیس

ترکیب احتمالی تیم ملی ایران مقابل انگلیس

علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، سیدمجید حسینی، رامین رضاییان، احسان حاج صفی، سعید عزت اللهی، احمد نوراللهی، علیرضا جهانبخش، وحید امیری، مهدی طارمی و سردار آزمون

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.