هنوز شرایط عادی نیست / پروتکل‌ها را رعایت کنید

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اینکه کرونا در بهبودیافتگان، در صورت بروز مجدد با علائم شدیدتری بروز می کند یا خیر، توضیح داد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل ز ایسنا، دکتر آرمین وزیریان اظهار کرد: در برخی از بیمارانی که مجدد به کرونا مبتلا می‌شوند شدت بیماری خفیف‌تر ، در برخی شدیدتر و در برخی همچون دفعه پیشین است؛ اما به طور کلی هنوز تجربه جمع بندی شده‌ای در این زمینه وجود ندارد.

افراد عادی از هجوم برای دریافت واکسن آنفلوانزا پرهیز کنند

این متخصص همچنین با اشاره به نزدیکی فصل پاییز و نگرانی‌ها درباره شیوع کرونا، درباره واکسن آنفلوانزا، گفت:‌ سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و زنان باردار در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند، لذا توصیه می‌شود افراد کمتر در معرض خطر از هجوم برای دریافت واکسن پرهیز کنند.

وزیریان با بیان اینکه طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی تمامی افراد دارای سنین بالای شش ماه می‌توانند از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند، گفت: توزیع این واکسن با نظارت وزارت بهداشت و احتمالا اواخر شهریور ماه آغاز می‌شود.

وی  با بیان اینکه ممکن است برای فروش واکسن آنفلوآنزا در شرایط شیوع کرونا بازار سیاه ایجاد شود، بر پرهیز از هجوم افراد برای تزریق این واکسن تاکید کرد.

پوشاندن بینی با هر نوع ماسکی بهتر از ماسک نزدن است

وزیریان همچنین با بیان اینکه هر پوششی روی بینی یکی از روش‌های موثر برای جلوگیری از انتقال بیماری کروناست، گفت: هر پوششی روی بینی بهتر از آن است که از ماسک استفاده نشود. البته تنها استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال کافی نیست، بلکه افراد باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند و از حضور در محیط‌های بدون تهویه و پنجره باز اجتناب کنند.

وزیریان با بیان اینکه این روزها رفتارهای پیشگیرانه بیشتر دیده می شود، گفت:‌ با این حال روابط اجتماعی محدود نشده، اما اگر روند کنترلی را ادامه دهیم شاید در مهر و آبان  شرایطی مانند اردیبهشت را تجربه کنیم که موارد ابتلا کم شده بود. به هرحال شرایط هنوز عادی نیست و همه با تصور اینکه ویروس هنوز شایع است باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

این متخصص افزود: متاسفانه بسیاری از افراد مسنی که به کرونا مبتلا شده‌اند با وجود خروج محدود از منزل طی 7 ماه گذشته، به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها و ترددها از سوی اطرافیان خود مبتلا شده‌اند. لذا افراد در دیدار با اعضای مسن خانواده باید تا جای ممکن فاصله اجتماعی را رعایت و مدت زمان دیدارشان را محدود کنند و به هیچ عنوان استفاده از ماسک را فراموش نکنند تا از ابتلای آنان جلوگیری شود.

تشابه علایم آنفلوانزا با کرونا

وزیریان با بیان اینکه با نزدیک شدن به فصل پاییز ممکن است بسیاری از علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا با کرونا اشتباه گرفته شود، اظهار کرد: تجربه نشان می‌دهد معمولا کرونا به صورت تک علامت بروز نمی‌کند.

وی در پایان تاکید کرد: افراد باید شرایط را قرمز در نظر بگیرند و تمامی اصول بهداشتی را رعایت کنند و با زدن ماسک و محدود کردن ارتباطات اجتماعی خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.