اما و اگرهای اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد که برای قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا، ابتدا یک کشور عضو این اتحادیه، باید درخصوص آن تصمیم‌گیری کند و آن را برای گفت‌وگو به شورای اروپا بیاورد.

به گزارش تازه‌نیوز، پیتر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری در پاسخ به سوالی درخصوص قرارگیری نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی عنوان کرد: «از آنجایی که تصمیم پارلمان اروپا، تصمیم یک نهاد مستقل اتحادیه اروپا است، ما در کمیسیون اروپا امکان زیادی برای اظهارنظر درخصوص آن نداریم؛ البته تصمیم در این‌باره که مربوط به سیاست خارجی است، برعهده دولت‌های عضو است که در شورای اروپا درخصوص این مسئله تصمیم خواهند گرفت.»

به نقل از ایسنا، او ادامه داد: «اما نکته‌ مهمی که باید به خاطر داشته باشیم این است که سپاه پاسداران پیشاپیش تحت تحریم چهار رژیم حقوقی اتحادیه اروپا قرار دارد. این چیزی است که باید آن را به خاطر بسپاریم. افراد یا نهادهایی که یا عضو سپاه پاسداران هستند یا با آن ارتباط دارند تحت تحریم‌های حقوقی قرار گرفته‌اند اما وقتی که نهاد در پارلمان به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود، دیگر آن مسئله در سطح اتحادیه اروپا نیست زیرا که در ابتدا یکی از کشورهای عضو و مقام‌های دولتی آن باید چنین تصمیمی اتخاد کنند.»

استانو تصریح کرد: «کمیسیون اروپا در جایگاه یک نهاد پیشاپیش موضع روشن خود را در این‌باره اعلام و رئیس‌ کمیسیون در این خصوص صحبت کرده است اما باز تاکید می‌کنم که برای قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی در ابتدا به تصمیم مقام‌های رسمی یکی از کشورهای عضو نیاز است تا این موضوع برای بحث به شورا بیاید و پس از گفت‌وگو، تصمیم در این‌باره با اجماع اتخاذ خواهد شد.»

هانا نیومن، یک عضو پارلمان اروپا روز پنجشنبه با انتشار یک پیام توئیتری از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در جلسه پارلمان اروپا با اکثریت آرا خبر داد.

این عضو آلمانی پارلمان اروپا نوشت که در این قطعنامه از اتحادیه اروپا خواسته شده‌است تا نام سپاه پاسداران ایران در فهرست به اصطلاح تروریستی این اتحادیه قرار گیرد و تحریم‌های علیه این نهاد افزایش یابد.

این مطالب را هم ببینید:

به گفته نیومن، همچنین در این بیانیه مداخله‌جویانه از آنچه اعتراضات در ایران عنوان شده، حمایت شده است.

پارلمان اروپا روز چهارشنبه با درخواست از اتحادیه اروپا برای وارد کردن نام سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به لیست گروه‌های تروریستی توسط این اتحادیه و اعضایش رای داد.

چارلی ویمرز، یکی از اعضای پارلمان اروپا در توییتی گفت که نمایندگان پارلمان اروپا به اصلاحیه‌ای برای گزارش سالانه اجرای سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا (CFSP) رای داده‌اند که بر اساس آن، از اعضای این اتحادیه خواسته شده که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهند.

بنا بر اعلام شبکه بی‌بی سی، این اصلاحیه توسط فراکسیون «محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا» که یک فراکسیون راست میانه محسوب می‌شود، پیشنهاد شده بود.

در نسخه اصلی گزارش سالانه اجرای سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا که توسط دیوید مک‌آلیستر، رئیس کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا تهیه شده، آن چه «سرکوب خشن معترضان در ایران توسط سپاه پاسداران» عنوان شده، محکوم شده بود. در اصلاحیه پیشنهادی این بخش از گزارش، متن قبلی حفظ شده، اما درخواست اضافه شدن نام سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا گنجانده شده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی در واکنش به اقدام پارلمان اروپا در قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریستی نوشت: «رژیم آپارتاید اسرائیل بزرگترین هویت تروریستی سازمان یافته جهان، رژیم انگلیس بنیانگذار و رژیم آمریکا بزرگترین حامی آن است.
علت خشم «کلوپ جهانی تروریستها» از سپاه روشن است؛ «سپاه بزرگترین نهاد ضدتروریسم جهان» است.

موضع آلمان

همزمان وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا با موانع حقوقی مواجه است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز جمعه در کنفرانسی خبری در برلین در رابطه قرارگیری سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا گفت: «موضع ما – که وزیر خارجه بارها آن را تکرار کرده – این است که این کار از لحاظ سیاسی منطقی است اما خاطرنشان نیز کرده‌ایم که این کار نه تنها با موانع سیاسی بلکه با موانع حقوقی مواجه است.»

غیرالزام‌آور بودن تصمیم پارلمان اروپا

از سوی دیگر وزیر خارجه سوئد در گفت‌وگو با همتای ایرانی خود بر غیرالزام‌آور بودن قطعنامه ضدایرانی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در خصوص قطعنامه اخیر پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد که این قطعنامه غیرالزام آور است.

او همچنین بر اهتمام کشورش در دوره ریاست بر اتحادیه اروپا برای گسترش گفت‌وگو ها میان اتحادیه اروپا و ایران تاکید کرد.

ایده خوبی نیست!

در این میان، یک مقام رده بالای اتحادیه اروپا مخالفت خود با قرارگیری نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی را ابراز کرد.

به گزارش ایسنا، لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در صفحه رسمی خود در توییتر به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشت که قرارگیری نام اتحادیه اروپا در لیست گروه‌های تروریستی «ایده خوبی نیست چراکه از پیشروی در باقی مسائل جلوگیری می‌کند.»

این مقام ارشد اتحادیه اروپا همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر ارسال موشک‌های بالستیک ایرانی به روسیه اذعان کرد: «اتحادیه اروپا هیچ مدرکی دال بر اینکه ایران درحال ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه است ندارد.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.