پیش‌بینی قیمت دلار بعد از قطعنامه آمریکا علیه ایران

برخی فعالان بازار ارز، قیمت دلار را در میان مدت افزایشی گمانه زنی می‌کنند، زیرا می‌گویند سطح انتظارات برای اسکناس آمریکایی بالا رفته است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از اقتصاد۲۴، قیمت دلار در نیمه اول معاملات نقدی روز گذشته نزولی بود، اما در نیمه دوم روز نرخ دلار در مقایسه با روز سه شنبه رنج شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عصر دیروز کمتر کسی حاضر بود در موقعبت فروش قرار بگیرد و از اسکناس آمریکایی خود دل بکند.

خلف وعده در فروش سهمیه ۵۰۰۰ یورو

از نگاه فعالان بازار عامل رشد قیمت دلار در نیمه دوم روز خلف وعده در فروش سهمیه ۵۰۰۰ یورو بود. به گفته معامله گران قرار بود از روز سه شنبه هفته جاری مردم تا سقف ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن از صرافی‌ها ارز به نرخ بازار متشکل ارزی بخرند. این سهمیه سالانه یکبار ات، اما شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار نشان می‌دهد مردم همچنان در خرید سهمیه‌ای با مشکل روبرو شدند.

صرافی‌ها برای فروش ارز سهمیه‌ای جا زده‌اند؟

یکسری از معامله‌گران شایعه کرده بودند که صرافی‌ها برای فروش ارز سهمیه‌ای جا زده‌اند؛ هرکدام هم به یک بهانه‌ای؛ یکی گفته سامانه قطع است، یکی گفته دلار نداریم یورو داریم، یکی هم گفته اینترنت قطع شده است و دسترسی نداریم. خلاصه هرکسی به یک دلیل عرضه نکرده است.

این مطالب را هم ببینید:

نکته بعدی اطلاعیه‌ای بود که یکسری از صرافی‌ها به در و دیوار زده بودند و در آن به متقاضیان ارز سهمیه‌ای هشدار می‌دادند که اطلاعات آن‌ها به سازمان هدفمندی یارانه‌ها و سازمان امور مالیاتی منعکس می‌شود. همین اطلاعیه موجب شد متقاضیان به جای خرید از صراف، به سمت بازار روانه شوند. این دلیل دوم البته از جنس شایعه است، چون مشاهدات نشان می‌داد یک صرافی سمت صادقیه تهران، یوروی سهمیه‌ای را با قیمت ۴۲ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه کرده است و بیش از ۲۰۰ نفر جلوی آن صف بستند. وقتی هم از یکسری از آن‌ها سوال می‌شد «نگران قطع یارانه نیستی؟» پاسخ می‌دادند با توجه به قیمت‌های چهارشنبه، شکاف حدود ۲۰ میلیون تومان است، درحالیکه ارزش یارانه هر فرد نزدیک به ۴ میلیون است، اما سود خرید یورو، یارانه ۵ سال را پوشش می‌دهد.

معامله گران دلار رکب خوردند!

بررسی‌های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار نشان می‌دهد روز گذشته عده‌ای از بازیگران ارزی رکب خوردند. برخی از معامله گران در انتهای روز سه شنبه با احتمال افت بیشتر قیمت دلار در موقعیت فروش قرار گرفتند، ولی روز چهارشنبه قیمت اسکناس آمریکایی در تهران رنج شد و این دسته از معامله گران زیان کردند.

سایه سیاستگذار بر سر قیمت دلار

در شرایط فعلی عده‌ای از معامله گران با اشاره با اقدامات اخیر نهاد مرکزی سیاستگذار معتقدند که نرخ دلار رشد قابل توجهی را تجربه نخواهد کرد.

نگاه تهران به بازار ارز همسایه

با این حال عده‌ای دیگر باور دارند در صورتی که نرخ دلار در هرات و سلیمانیه و از سوی دیگر نرخ حواله درهم مسیر رشد را دنبال کنند این امر ممکن موجب افزایش قیمت دلار در روز جاری شود.

عده‌ای از معامله گران هم به قطعنامه جدید آمریکا علیه ایران اشاره می‌کردند. در خبر‌ها آمده اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۲۰ رأی موافق و ۱ رأی مخالف، قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کردند. برخی از معامله گران صدور قطنامه در واقع نشان دهنده تداوم سطح تنش‌ها بین غرب و ایران است و این امر ممکن است سطح انتظارات برای اسکناس آمریکایی در تهران را بالا ببرد و نرخ دلار صعودی شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.