گمانه‌زنی جدید در مورد حمله به اصفهان: اولین عملیات اسرائیل در داخل ایران در دوره جدید نتانیاهو!

وال استریت ژورنال نوشت: حمله به اصفهان اولین عملیات اسرائیل در داخل ایران در دوره جدید نتانیاهو است.

به گزارش تازه‌نیوز، یک مقام آمریکایی به وال استریت ژورنال گفت: حملات روز گذشته توسط اسرائیل انجام شد. اسرائیل یک مجتمع دفاعی در ایران را با پهپاد هدف قرار داد.

وال استریت ژورنال با اشاره به منابع خبری خود که «مقامات آمریکایی و افراد آشنا با این عملیات» در این گزارش عنوان شده است نوشت: حمله به اصفهان اولین عملیات اسرائیل در داخل ایران در دوره جدید نتانیاهو است.

وال استریت ژورنال در گزارش امروز خود مدعی شد: به گفته مقامات آمریکایی و افراد آشنا با این عملیات، در حالی که ایالات متحده و اسرائیل به دنبال راه‌های جدیدی برای مهار برنامه هسته‌ای و نظامی تهران هستند، اسرائیل یک حمله پهپادی را انجاک داده است.

این روزنامه انگلیسی زبان خاطر نشان کرد: مقامات ایرانی گفتند که پدافند هوایی کشور از حمله سه کوادکوپتر کوچک به یک کارخانه مهمات سازی در شهر اصفهان، درست در مجاورت سایتی متعلق به مرکز تحقیقات فضایی ایران که توسط آمریکا به دلیل آن تحریم شده است، جلوگیری کرد.

وال استریت ژورنال نوشته: مقامات ایرانی می گویند که پدافند هوایی این کشور یکی از پهپادها را سرنگون کرد در حالی که دو پهپاد دیگر در بالای انبار منفجر شدند و خسارت جزئی به سقف وارد کردند.

این مطالب را هم ببینید:

این رسانه به نقل وزیر خارجه ایران نوشته است: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، این انفجار را یک حمله بزدلانه خواند.

وی گفته است: «چنین اقداماتی نمی تواند بر عزم و اراده کارشناسان ما برای پیشرفت صلح آمیز هسته ای تأثیر بگذارد.»

وال استریتژورنال در ادامه گزارش خود نوشته است: ارتش اسرائیل از اظهار نظر خودداری کرده است.این حمله اولین حمله شناخته شده ای است که توسط اسرائیل تحت دولت جدید ائتلافی راست افراطی به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، انجام شده است، که زمانی که آخرین بار در آن سمت از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۱ خدمت می کرد، مجموعه ای از عملیات های جسورانه را در داخل ایران تحریم کرد.

بنابر ادعای وال استریت ژورنال:آخرین حمله اسرائیل در حالی صورت می‌گیرد که مقامات اسرائیلی و آمریکایی در حال بحث درباره راه‌های جدید برای مبارزه با عملیات بی‌ثبات‌کننده ایران، از جمله تعمیق همکاری نظامی این کشور با روسیه هستند.

این روزنامه انگلیسی زبان مدعی شده است: به گفته افراد مطلع، ویلیام برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، هفته گذشته سفری از پیش اعلام نشده به اسرائیل برای گفتگو درباره ایران و سایر مسائل منطقه ای انجام داد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز دوشنبه برای ادامه مذاکرات آمریکا و اسرائیل درباره ایران و دیگر مسائل منطقه ای وارد اسرائیل شود.

وال استریت ژورنال ادعا کرده است: هفته گذشته، ایالات متحده و اسرائیل بزرگترین مانور نظامی مشترک خود را با حضور بیش از ۷۵۰۰ پرسنل از هر دو کشور و مجموعه‌ای از سناریوها برای آزمایش توانایی خود برای از بین بردن سیستم‌های دفاع هوایی و سوخت‌گیری هواپیماهای جت انجام دادند. این مانور از جمله عناصر کلیدی حمله نظامی بزرگ به ایران است.

ژنرال ارشد اسرائیل هفته گذشته به وال استریت ژورنال گفت که اسرائیل و ایالات متحده برای بدترین شرایط آماده می شوند.

این روزنامه به نقل از ژنرال هرزی هالوی، رئیس ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل، گفت که تمرینات نظامی “پیام بسیار روشنی را برای ایران ارسال می کند: اگر ایران اشتباه کند، توانایی های تهاجمی در حال آماده شدن است.”

این روزنامه انگلیسی زبان مدعی شد: تلاش های پرزیدنت بایدن برای احیای مجدد توافق مهار هسته ای با ایران به بن بست رسیده است، اما ایالات متحده هنوز جایگزینی برای آن ایجاد نکرده است. آقای نتانیاهو، آمریکا را تحت فشار قرار داده است تا موضع سخت تری علیه ایران اتخاذ کند.

وال استریت ژورنال در ادامه خاطر نشان کرده است: در عین حال، ایالات متحده، اسرائیل را تحت فشار قرار داده است تا کمک بیشتری به اوکراین در جنگ با روسیه انجام دهد، به ویژه اکنون که تهران صدها پهپاد مورد استفاده برای حمله به اوکراین را در اختیار مسکو قرار می دهد. اسرائیل فشارها برای ارسال کمک نظامی مستقیم به اوکراین را رد کرده است، زیرا سیاستمداران روسی هشدار داده اند که روابط اسرائیل با مسکو را به خطر می اندازد.

این رسانه غربی خاطر نشان کرده است: روسیه و اسرائیل تفاهم چندین ساله ای دارند که به هواپیماهای جنگی اسرائیل اجازه داده است که به طور مکرر به اهداف ایرانی در داخل سوریه حمله کنند، جایی که مسکو برای رئیس جمهور بشار اسد دفاع هوایی می کند. اسرائیل نگران است که حمایت آشکار از اوکراین می تواند توانایی این کشور برای حمله به اهداف ایرانی در سوریه را به خطر بیندازد.

انتظار نمی رود دولت جدید نتانیاهو به اوکراین کمک نظامی مستقیم ارائه دهد. اما انتظار می رود این کشور به حملات مخفیانه علیه برنامه هسته ای و نظامی ایران ادامه دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.