ملکی که به خاطرش خون ریخته شد وجه المصالحه نجات از اعدام شد!

قاتل مردسالخورده که به دلیل یک ملک ۲۵۰ متری دست به جنایت زده بود، با رضایت اولیای دم بخشیده شد.

به گزارش تازه‌نیوز، اوایل سال ۹۶، کشف جسد مرد سالخورده‌ای در یک دفتر اسناد رسمی در محله پاسداران به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، گزارش داده شد که با اعلام این خبر، تیمی از کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی با دستور بازپرس کشیک قتل راهی محل حادثه شدند و تحقیقات ابتدایی را آغاز کردند. تیم جنایی پس از حضور در این دفتر اسناد رسمی با جسد مرد سالخورده‌ای مواجه شدند که از پله سقوط کرده و هدف ضربه چاقو از ناحیه گردن قرار گرفته بود که در ادامه مشخص شد، مقتول سردفتر این دفتر اسناد رسمی بوده است.

به نقل از تسنیم، بررسی‌ از صحنه جرم توسط تیم جنایی ادامه داشت تا اینکه مرد جوانی به دفتر اسناد رسمی آمد و ادعا کرد قرار ملاقات با مقتول داشته است؛ همین کافی بود تا کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی مرد جوان را هدف تحقیقات قرار دهند که در ادامه با اظهارات ضد و نقیض او مواجه شدند. تیم جنایی که در جریان تحقیقات متوجه دوربین‌های مداربسته دفتر اسناد شده بودند به بازبینی آن پرداخته و لحظه به لحظه پرداختند و راز این جنایت هولناک را فاش کردند؛ در فیلم مشخص شد، مرد جوان در دفتر حضور داشته و با مقتول درگیر شده که این درگیری منجر به جنایت شده است.

بدین ترتیب مرد جوان به اتهام قتل دستگیر شد و پس از انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی در بازجویی‌های فنی به جرم قتل سردفتر دفتر اسناد رسمی با انگیزه شخصی و اختلافات ملکی برسر یک زمین ۲۵۰ متری در پاسداران اعتراف کرد.

پس از پایان تحقیقات، قرار جلب و کیفرخواست متهم به اتهام قتل مرد سالخورده در دفتر اسناد رسمی در پاسداران، از سوی دادسرای امور جنایی صادر شد و متهم پای میز محاکمه در شعبه چهارم دادگاه کیفری به یک استان تهران، ایستاد.

در ابتدای جلسه رسیدگی، نماینده دادستان کیفرخواست صادر شده از سوی دادسرای جنایی را قرائت کرد و سپس متهم در جایگاه حاضر و اتهام قتل عمدی به او تفهیم شد در ادامه نیز اولیای دم برای متهم قصاص خواستند.

سپس متهم که در یکی از رشته‌های علوم انسانی مدرک دکترا دارد به دفاع از خود پرداخت و گفت: از مدت‌ها قبل مقتول را می‌شناختم. ۲ سال قبل تصمیم گرفتم پس‌انداز چند ساله‌ام را سرمایه‌گذاری کنم به‌همین خاطر پولم را به پیرمرد دادم و زمین ۲۵۰ متری را از او خریدم اما با گذشت ۲ سال از این معامله او سند زمین را به نامم نمی‌زد.

وی ادامه داد: به همین دلیل چند بار با او درگیر شده بودم. قرار بود آن روز زمین را به نامم سند بزند اما وقتی در راه پله‌ها با هم روبه‌ رو شدیم او برخورد بدی با من داشت. به‌همین خاطر عصبانی شدم و بار دیگر با هم درگیر شدیم. او به سمتم حمله کرد و من برای دفاع از خودم با چاقو یک ضربه به گردن او زدم که تعادلش به هم خورد و از پله‌ها سقوط کرد. باور کنید ضربه‌ای که به گردن اصغر زدم کشنده نبود و مرگ او به خاطر سقوط از پله‌ها اتفاق افتاد.

با پایان دفاعیات متهم وکیل وی به دفاع پرداخت و گفت: به نظر می‌رسید علت فوت پیرمرد ۸۰ درصد به خاطر شکستگی جمجمه ناشی از سقوط از پله‌ها بوده است و موکلم فقط ۲۰ درصد در فوت او تقصیر داشته است.

با طرح این ادعا از سوی وکیل متهم، قضات دادگاه نظریه پزشکی قانونی را درباره علت تامه مرگ مقتول استعلام کردند که در دامه با اظهارنظر قطعی پزشکی قانونی، قضات دادگاه متهم را در مرگ پیرمرد مقصر دانسته و او را به قصاص محکوم کردند.

سیر مراحل قانونی پرونده ادامه داشت تا اینکه حکم دادگاه در دیوان عالی کشور تایید و پرونده برای اجرا به شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای امور جنایی ارجاع داده شد و شمارش معکوس برای قصاص مقتول آغاز شد.

همزمان صلح و سازش در این پرونده آغاز شد و با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای جنایی تهران، ملک مورد اختلاف ۲ طرف پرونده به عنوان وجه‌المصالحه تعیین شد و بدین ترتیب اولیای دم از حق شرعی و قانونی خود گذشت کردند و مرد جوان را در مرحله اجرای حکم بخشیدند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.