قالیباف: جز کشورهای مُصرف در حوزه انرژی هستیم

رییس مجلس شورای اسلامی پس از اظهارت وزیر نفت درباره برنامه‌های این وزارتخانه گفت: متاسفانه جز کشورهای مُصرف در حوزه انرژی هستیم و اقدامات ما در این بخش قابل قبول نیست.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از میزان، محمدباقر قالیباف پس از اظهارت وزیر نفت درباره برنامه‌های این وزارتخانه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: این واقعیت وجود دارد که نمی‌توانیم در شرایط فعلی و با وجود تحریم‌ها و اقدامات دشمن در حوزه نفت،با هدفگذاری‌های قبل در این حوزه پیش برویم. البته که باید همه در مجلس، دولت و پژوهشگاه‌ها بپذیریم که باید تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کرده و رویکردها، هدفگذاری، روش‌های خودمان را با ابزار و تجهیزات فنی بکار گرفته و مبتنی بر داشته‌های درونی حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه مطمئنم این توان در وزارت نفت و بخش صنعت و تکنولوژی وجود دارد،گفت: البته بنده معتقدم این کار، کاری سخت ولی شدنی  است که گام‌های خوبی هم برای رسیدن به آن برداشته شده، البته در مواردی عقب ماندگی جدی و در مواردی دیگر اقدامات خوبی صورت گرفته است.

قالیباف اظهارداشت: به عناوان مثال ایجاد پالایشگاه خلیج فارس است که در سفر خوزستان بازدید کردیم. افتخار می‌کنیم به توان فنی کشور که در طول دوره سه ساله توانسته ظرفیتی بالغ بر حدود ۱۴ میلیون تن فرآورده تولید کند. پس باید چنین باوری در بین تصمیم گیران وجود داشته باشد.

وی افزود: باید به این سؤال پاسخ دهیم که چرا ما بورس انرژی آن طور که می‌خواهیم فعال نیست و رونق لازم را ندارد؛ که این موضوع به همان تغییر رویکرد‌ها باز می‌گردد که باید حتما رخ دهد.

رییس مجلس گفت:‌در بحث خام فروشی و فرآورده‌ها و اولویت‌ها و در بحث مهم الگوی مصرف اقدامات لازم صورت گیرد این در حالی است که ما در بحث مصرف در زمره کشور‌های مصرف در دنیا هستیم که کار وعملکرد ما در این بخش اصلا قابل قبول نیست.

قالیباف افزود: این جلسات در ۴۰ روز گذشته برگزار شده و آقای زنگنه وزیر نفت در این ایام جلسات متعدد و تخصصی در زمینه‌های مختلف با همکارانمان در مجلس داشته‌اند و امروز هم اگر جلسه امروز مجلس را منطقی و قابل بحث می‌بینم به این دلیل است که خیلی از موضوعاتی که نمایندگان مطرح کردند وزیر نفت و همکارانش پذیرفته‌اند.

رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: انشالله باید این مسیر ادامه یابد که وزارت نفت با کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌ها مباحث خود را پیش برده و نهایی کنند.

قالیباف با اشاره به مشکل گاز مایع، گفت: تصمیم بر این شده که برای تامین گاز مایع افراد در سایت ثبت نام کنند. حال اینکه این افراد در روستا‌های دوردست گاز را به زحمت بر روی کول خود می‌گذارند. پس دیگر امکان ثبت نام در سایت و گرفتن سهمیه ندارد. درست است تعداد آن‌ها محدود است، اما جزو شریف‌ترین و مستضعف‌ترین مردم هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. بحث دیگر هم مربوط به تامین سوخت کشاورزان است. کشاورزان از این وضعیت رنج می‌برند. ان شاء الله مجلس و دولت در کنار انجام کار‌های بزرگ به این دو قشر هم توجه کنند.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.