اقدام پلیس «ضدتروریسم» انگلیس علیه ایران/ اقدام جدید علیه سپاه

رویترز از اقدام پلیس «ضدتروریسم» انگلیس علیه ایران خبر داد.

به گزارش تازه‌نیوز، فارس نوشت: رئیس پلیس «ضدتروریسم» انگلیس روز پنجشنبه مدعی شد که مأموران این بخش عملیات ویژه پلیس تمرکزشان را روی اقدامات کشور‌های متخاصم نظیر روسیه، چین و ایران قرار داده‌اند.

رویترز که اظهارات «مت جاکز»، رئیس واحد ضدتروریسم در پلیس متروپولیتن لندن را منتشر کرده نوشته این یگان، تمرکز خود را از روی تهدید‌های مرتبط با «اسلام‌گرایی افراطی» روی سه کشور مذکور قرار داده است.

جاکز درباره این چرخش در سیاست، مدعی شده که دولت‌های خارجی در تلاش برای به فساد کشاندن افراد یا ارعاب آن‌ها هستند، ضمن آنکه طرح‌هایی برای قتل یا ربودن کسانی در بریتانیا دارند.

او گفت: «ضرورتی که برای ما در زمینه مقابله انتظامی با تهدید‌های ناشی از دولت‌های متخاصم وجود دارد بی‌سابقه است.»

او مدعی شد تحقیقات مرتبط با تهدید‌های کشور‌ها طی دو سال گذشته چهار برابر شده‌اند. او مدعی شد که ایران دست‌کم ۱۵ بار برای ربودن یا قتل شهروندان انگلیس تلاش کرده است.

ادعا‌های این مقام پلیس بخشی از جنگ ترکیبی دولت‌های غربی از جمله لندن در بحبوحه ناامیدی کشور‌های غربی از وادار نمودن ایران به پذیرش توافق مطلوب غرب با پیگیری سیاست‌های فشار حداکثری است.

بیشتر بخوانید:

چند روز پیش هم گزارش شد که وزارت دفاع انگلیس تلاشی را برای پرونده‌سازی علیه ایران در سازمان ملل آغاز کرده و قصد دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به «قاچاق سامانه‌های تسلیحاتی» و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متهم کند.

تحلیلگران انجام چنین اقداماتی از سوی کشور‌های غربی از جمله انگلیس را بخشی از جنگ ترکیبی این کشور‌ها برای مجاب کردن ایران به پذیرش توافق هسته‌ای، بدون لحاظ شدن بند‌های ضامن منافع اقتصادی ایران می‌دانند.

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه سال جاری در وین برگزار شد، اما بعد از آن دچار وقفه شده است تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشار‌های رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

کشور‌های غربی از طریق به راه انداختن جنگ رسانه‌ای-تبلیغاتی طی ماه‌های گذشته در تلاش بوده‌اند مقاومت ایران برای پافشاری در خصوص منافع این کشور را بشکنند. جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعا‌های پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

جدیدترین اقدام این کشورها، برپایی جنجال رسانه‌ای درباره احتمال اقدام برای ممنوع کردن سپاه در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا بود.

رسانه‌های مختلف غربی در چند هفته گذشته گزارش داده بودند اعضای اتحادیه اروپا قصد دارند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» قرار دهند. با وجود این، این کشور‌ها پس از گذشت چند روز از این طرح جنجالی عقب‌نشینی کردند.

نخستین بار، روزنامه فایننشال‌تایمز گزارش داد که انگلیس خواستار ممنوع کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، اما اندکی بعد یک نهاد نظارتی در این کشور در خصوص عواقب چنین اقدامی هشدار داد.

چندی بعد روزنامه تایمز انگلیس امروز پنجشنبه گزارش داده لندن برنامه‌های خود برای غیرقانونی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را متوقف کرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.