فاجعه در ترکیه ادامه دارد/ دستگیری گسترده ده‌ها پیمانکار و مالک ساختمان

مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه (آفاد) اعلام کرد: جدیدترین ارزیابی‌ها بار دیگر از افزایش آمار جان‌باختگان زلزله‌های ماه فوریه امسال (۲۰۲۳) در این کشور خبر می‌دهند.

به گزارش تازه‌نیوز، مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه (آفاد) اعلام کرد: جدیدترین ارزیابی‌ها بار دیگر از افزایش آمار جان‌باختگان زلزله‌های ماه فوریه امسال (۲۰۲۳) در این کشور خبر می‌دهند.

به نقل از ایسنا ، این مرکز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آمار قربانیان زلزله در جنوب شرق کشور به ۴۴ هزار و ۳۷۴ نفر افزایش یافته است.

بنابر این گزارش تا کنون ۳۳۴ هزار و ۳۲۱ نفر از مناطق زلزله‌زده ترکیه تخلیه شده‌اند و روزانه حدود ۱۰ هزار چادر برای بهبود شرایط اسکان بازماندگان، نصب و راه‌اندازی می‌شود.

همچنین در حال حاضر بیش از ۲۳۰ هزار نفر از کارکنان نهادهای مختلف کشوری و لشکری ترکیه با ۱۲ هزار و ۱۷۱ دستگاه انواع ماشین‌های ساختمانی و راه‌سازی مشغول امداد رسانی در مناطق زلزله زده هستند.

در حالیکه همچنان بر آمار تلفات این حادثه مرگبار افزوده می‌شود، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده است که ۱۸۴ پیمانکار و مالک ساختمان به ظن اهمال کاری یا دست داشتن در زد و بندهای منجر به ساخت آپارتمان‌های ناایمن در برابر زلزله همچنان در بازداشت هستند و تحقیقات برای تشکیل و تکمیل پرونده و ارجاع احتمالی آن‌ به دادگاه ادامه دارد.

بنابر گزارش یورونیوز، وزیر دادگستری ترکیه طی یک کنفرانس خبری در شهر دیاربکر، واقع در جنوب شرقی این کشور که در میان مناطق آسیب دیده از زلزله‌های اخیر قرار داشت، گفت:  تا کنون پس از بازرسی ۱.۱ میلیون ساختمان، تحقیقات در مورد عملکرد بیش از ۶۰۰ نفر در ارتباط با ساختمان‌های فروریخته در پی زلزله انجام شده و از این میان ۷۹ پیمانکار ساختمانی، ۷۴ مقام مسئول در حوزه شهرسازی، ۱۳ مالک و ۱۸ فعال در بخش بازسازی املاک به طور رسمی بازداشت شده‌اند.

در پی وقوع زمین لرزه ۷.۸ ریشتری روز دوشنبه ششم فوریه و پس لرزه‌های متعاقب آن، بیش از ۱۷۳ هزار ساختمان از جمله ۵۲ هزار آپارتمان تخریب شده یا نیاز به تخریب پیدا کرده‌اند و بر اثر آن، هزاران نفر بی خانمان شده‌اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.