آغاز یک سال عالی برای بورس رقم می‌خورد؟

امروز اولین روز معاملاتی در سال ۱۴۰۲ محسوب می‌شود و فعالان بازار سهام امیدوارند امسال بورس وضعیت خوبی داشته باشد.

به گزارش تازه‌نیوز، بازار سهام با وجود تمام افت‌هایی که طی سال گذشته داشت، اما بازدهی ۴۳ درصدی در مجموع سال را ثبت کرد. شاید بسیاری از سرمایه گذاران به چنین بازدهی در طول سال نرسیده باشند، اما شاخص کل از ابتدا تا انتهای سال ۱۴۰۱ این رشد را ثبت کرد.
به طور کلی ساختار شاخص کل طوری تنظیم شده که در افت‌های این شاخص، افت سبد سهام اکثر افراد بیشتر از این شاخص است و در رشد‌های شاخص هم میزان رشد سبد سهام اکثر افراد کمتر از شاخص است. اما با این حال و حتی درصورتی که بازدهی شاخص‌ها را در نظر نگیریم، باز هم باید گفت که سال ۱۴۰۱ اگر برای سرمایه گذاران بورسی خوب نبود، حداقل بد هم نبود.

در سال ۱۴۰۱ سرانجام افت طولانی مدت بورس که از مرداد ۱۳۹۹ آغاز شده بود به پایان رسید. همین موضوع کافی است تا سال ۱۴۰۱ را سالی خوب برای بورس بدانیم چراکه می‌تواند زمینه ساز رشد بازار سهام در سال ۱۴۰۲ شود.

یاس سهامداران حقیقی تبدیل به امید شد

در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان پول از بازار سهام توسط حقیقی‌ها خارج شد. این رقم بزرگی است که نشانه مثبتی محسوب نمی‌شود، اما از آنجایی می‌توان به این موضوع امیدوار شد که بدانیم طی ماه‌های دی و اسفند، خروج پول قطع شده و ورود پول به بازار اتفاق افتاده است.
به عبارتی می‌توان گفت که سال ۱۴۰۱ با وضعیت بدی آغاز شده، اما در زمستان وضعیت بهبود یافته و سرانجام سرمایه گذاران حقیقی تصمیم به تزریق پول به بازار گرفته اند.

البته تزریق پول به بازار در ماه‌های دی و اسفند جمعا ۳ هزار میلیارد تومان هم نمی‌شود، اما مهم این است که خروج پول سرانجام پایان یافته و بخشی از سرمایه گذاران حقیقی به این نتیجه رسیده اند که فعلا بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری است.

سالی که نکوست از بهارش پیداست؟

گرچه طولانی شدن تعطیلات بین دو روز معاملاتی (۲۸ اسفند و ۵ فروردین) منجر به این می‌شود که اثرات مثبت بازار ۲۸ اسفند کمتر به بازار امروز کشیده شود، اما دید مثبتی که فعالان بازار سهام به سال ۱۴۰۲ دارند، نوید یک بازار صعودی در اولین روز معاملاتی سال ۱۴۰۲ را می‌دهد.
البته همیشه در روز‌های معاملاتی نیمه اول فروردین ماه معمولا حجم و ارزش معاملات کم است، اما با این وجود پیش بینی می‌شود که برای امروز شاهد بازاری سبز رنگ باشیم. فعالان بورس امیدوارند سال ۱۴۰۲ سالی بسیار خوب برای بورس باشد که امروز می‌تواند ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» را برای بورسی‌ها معنا کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.