مذاکره محرمانه ایران با چین و روسیه؛ مسکو می‌خواهد انبار خالی موشک‌ها را پر کند

دیپلمات‌های غربی به نشریه پولیتیکو گفته‌اند که ایران در حال مذاکره محرمانه با چین و روسیه برای دستیابی به سوخت موشک‌های بالستیک است.

به گزارش تازه‌نیوز،  نشریه پولیتیکو نوشت: مقامات جمهوری اسلامی به دنبال یک ترکیب شیمیایی کلیدی به نام «پرکلرات آمونیوم» هستند که برای موتور پیشران موشک‌های بالستیک کاربرد دارد.

به نقل از شرق، در ادامه این مطلب آمده است: مقامات غربی این اقدام را نشانه نقض آشکار تحریم‌های سازمان ملل خوانده‌اند و ظن این را دارند که مسکو می‌خواهد به این وسیله انبار موشک‌های خالی‌شده خود را دوباره پر کند.

دیپلمات‌هایی که نخواستند نامشان فاش شود گفته‌اند تهران گفت‌وگوهای همزمانی را با مقامات و نهادهای دولتی چین و روسیه پیش می‌برد. از جمله این نهادها، شرکت تولیدی مواد شیمیایی دولتی روسیه (FKP Anozit) است که قرار است مقادیر زیادی پرکلرات آمونیوم (با نام شیمیایی AP) را به عنوان ماده اصلی سوخت پیشران موشک‌ها به ایران بفرستد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید، کشورها از ارسال پرکلرات آمونیوم به ایران بدون تائید شورای امنیت سازمان ملل منع شده‌اند.

این ماده یک جزء کلیدی در سوخت جامد موشک به شمار می‌رود که به دلیل قابلیت اطمینان و ماندگاری طولانی، اغلب برای مصارف نظامی استفاده می‌شود. بیشتر موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد ایران به موتورهای سوخت جامد متکی هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.