وزیر بهداشت از کاهش ۴۰ درصدی مرگ‌ومیر کووید_۱۹ طی سه هفته گذشته خبر داد

وزیر بهداشت با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید-۱۹ طی سه هفته تصریح کرد: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این بیماری، تحت بیشترین فشار ناشی از تحریم‌ها، به‌دست آمد و علی‌رغم دروغ‌هایی که گفته می‌شود متاسفانه راه‌های انتقال دارو و تجهیزات پزشکی را بر ما بسته‌اند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا، سعید نمکی با اشاره به جلسه‌ای که در سازمان جهانی بهداشت در منطقه شرق مدیترانه گفت: در این جلسه گزارشی از طرح کشوری مقابله با کرونا با نام “شهید قاسم سلیمانی” و حرکات بین بخشی که در کشور توسط سازمان بسیج، سازمان هلال احمر و سایر دستگاه‌های دولتی و به خصوص همراه با مشارکت مردم دنبال می‌شود، ارائه کردیم.

وی ادامه داد: در یکی دو هفته اخیر، تعداد مرگ روزانه بیماران کووید۱۹ در ایران از حدود ۵۰۰ نفر به کمتر از ۳۰۰ نفر رسیده و شاهد کاهش بیش از ۴۰ درصدی موارد فوت روزانه این بیماران هستیم که البته بخشی از این دستاورد بازمی‌گردد به مشارکت‌های انجام شده در این طرح و بخشی بازمی‌گردد به اقداماتی که همکاران ما در مراکز بهداشتی و درمانی در بیماری‌یابی زودرس همچنین در بیمارستان‌ها با مدیریت موارد مبتلا و کاهش مرگ و میرها با مراقبت‌های بیشتر انجام دادند.

نمکی با اشاره به اینکه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله بیماری کووید- ۱۹ در شرایط سختی به دست آمده است، تصریح کرد: ما در این گزارش اعلام کردیم این دستاورد جمهوری اسلامی ایران در شرایطی است که ما بیشترین فشار ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا را تحمل می‌کنیم که متاسفانه برای نقل و انتقال پول، دارو و تجهیزات پزشکی علی‌رغم ادعاهای دروغی که می‌گویند برای این موارد هیچ محدودیتی قایل نیستند، همه راه‌ها را بر ما بسته‌اند.

وی گفت: این مژده را دادیم و امیدواریم که در روزهای آینده دستاوردهای بهتری را در عرصه‌های بین‌المللی اعلام کنیم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در جلسه مجازی با وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در خصوص کووید-۱۹، اظهارکرد: بیماری همه گیر کووید-۱۹ جهان را به شدت فرا گرفت و درس های زیادی را برای آموختن در سطح ملی، منطقه ای و جهانی ارائه داد که نشان دهنده عدم آمادگی جامعه جهانی برای مقابله با یک بیماری همه گیر است.

وزیر بهداشت افزود: این بیماری همه گیر به ما یادآوری کرد که رهبری، همبستگی، همکاری بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی بین کشورها، ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت بیماری همه گیر کووید-۱۹ هستند بنابراین من اکیدا” توصیه می کنم که مبادلات فنی و سطح  بالا بین کشورها ادامه یابد.

وی افزود: در دوهفته گذشته، ما یک ابتکار ملی به نام طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را در سطح خانوار و محله، با مشارکت فعال جامعه و همکاری های بین بخشی از جمله سپاه پاسداران، سازمان بسیج مستضعفین، جمعیت هلال احمر، وزارت کشور، بخش خصوصی، مبتنی بر مداخلات برای شناسایی زود هنگام، فراهم کردن خدمات سلامت به صورت فعال و استفاده از تکنولوژی های به روز آغاز کرده ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اهداف اصلی این طرح عبارتند از پیروی از پروتکل های بهداشتی جهت شکستن زنجیره انتقال، تستهای گسترده آنتی ژنی، جداسازی، درمان زودهنگام، اقدامات جدی بهداشتی و اجرای قانون به ویژه برای محدود کردن تجمعات کوچک و جلوگیری از انتقال ویروس، کاهش موارد بستری در بیمارستان، کاهش موارد مرگ و میر، حمایت از پوشش گروه های در معرض خطر. من افتخار می کنم که با وجود تمام محدودیت ها به دلیل تحریم های یک جانبه غیر قانونی و محدودیت های مالی هیچ یک از خدمات بهداشتی درمانی ما تحت تاثیر کووید-۱۹ قرار نگرفته است.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: هماهنگی  در سطح بالا در سیستم بهداشت و همکاری بین بخشی، تغییرات رفتاری پایدار و آگاهی از  مخاطرات حتی فراتر از همه گیری، سیستم نظارت الکترونیکی فعال و تیم های واکنش سریع، ارائه به موقع گزارش داده ها در سطح محلی و ملی و مهم تر از همه، رهبری، صداقت، همبستگی و رویکرد “کل دولت، کل جامعه” عناصر اصلی برای غلبه بر همه گیری هستند.

وی یادآور شد: ۱۰ ماه پس از شیوع، ما باید دوباره بر اصول رهبری، مدیریتی، فنی و اخلاقی تأکید کنیم. همبستگی ، نه تنها در سطوح محلی و ملی، بلکه مهمتر از آن در سطح جهانی ، یکی از مهمترین و قابل اعتماد ترین ارکان مبارزه با چنین همه گیری است. علی رغم “حداکثر فشار” و تحریم های شدید توسط دولت فعلی ایالات متحده که مسائل بهداشتی و انسانی جمعیت کشور ما را هدف قرار داده است، ایران در فن آوری های حوزه سلامت و تولید محلی تست های آنتی ژن، تجهیزات پزشکی، داروهای پیشرفته مانند مونو نوکئال آنتی بادی (MBAs) و مهمتر از همه واکسن های مختلف در برابر کووید-۱۹ پیشگام است با این حال، من مایلم که بر اهمیت حیاتی هماهنگی بین کشورهای عضو و در نظر گرفتن “سلامت پلی برای صلح” تأکید کنم.

وزیر بهداشت گفت: از پیشنهاد هوشیارانه و به موقع مدیر منطقه برای ایجاد کارگروه وزرای منطقه و کارگروه فنی، تحت رهبری سرکار خانم دکتر هلا زاید، وزیر بهداشت مصر، که فرصتی عالی برای بازنگری مجدد توصیه های راهبردی برای پاسخ به بیماری همه گیر کووید-۱۹بر اساس ۹ رکن سازمان جهانی بهداشت، فراهم کرده است قدردانی می کنم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.