نزدیکی خطرناک آذربایجان و اسرائیل/ باکو: روابط ما با ایران در پایین‌ترین سطح خود در تاریخ است

نخستین سفیر باکو در اسرائیل در مصاحبه‌ای تاکید کرد روابط این کشور با تل آویو رو به رشد است، اما با ایران روند نزولی دارد.

به گزارش تازه‌نیوز، فارس نوشت: اولین سفیر جمهوری آذربایجان در فلسطین اشغالی در مصاحبه با یکی از رسانه‌های رژیم صهیونیستی از توسعه روابط با تل آویو و کاهش روابط دیپلماتیک با تهران سخن گفت.

«مختار ممدوف» سفیر جمهوری آذربایجان در فلسطین اشغالی در گفت‌و‌گو با وبگاه «جی ان اس» به افتتاح اولین سفارت این کشور در فلسطین اشغالی  در ماه مارس به نشانه شکوفایی روابط دوجانه و کاهش روابط باکو با تهران اشاره کرد.

وی در مصاحبه‌ای از دفتر خود در «تل آویو» گفت، در زمینه روابط دیپلماتیک باکو با ایران گفت: «روابط ما با ایران در پایین‌ترین سطح خود در تاریخ است، اما ما خواهان روابط پایدار با همه همسایگان خود هستیم.»

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اخیرا  چهار کارمند سفارت جمهوری اسلامی ایران را عنصر نامطلوب خواند. یک ماه بعد از اخراج چهار دیپلمات ایران از باکو وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز چهار دیپلمات این کشور را  اخراج کرد. این اقدام ایران در پاسخ به باکو در اخراج دیپلمات‌های ایرانی صورت گرفت.

به گزارش جی ان اس، ممدوف در زمینه روابط با رژیم صهیونیستی گفت، روابط سیاسی با با تل آویو بر پایه ای محکم  است و قرار است توسعه یابد.

ممدوف گفت: «گشایش سفارت تسریع کننده و ابزاری برای گسترش و عمیق‌تر کردن این روابط است. ما فرصت‌های بسیار بیشتری را در هر دو طرف می‌بینیم.»

وی خاطرنشان کرد که «هرتزوگ» رئیس‌ رژیم اسرائیل قرار است پایان ماه جاری به باکو سفر کند. سفر هرتزوگ به دنبال سفر ماه گذشته «الی کوهن» وزیر امور خارجه  رژیم اسرائیل به باکو انجام خواهد شد.

«جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان اخیرا برای اولین بار پس از ۳۰ سال به منظور افتتاح سفارت باکو در تل‌آویو وارد اراضی اشغالی شد. وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در جریان دیدار با بایراموف سفر او به فلسطین اشغالی را «تاریخی» خوانده بود.

جمهوری آذربایجان طی سه دهه گذشته روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی داشته و بیشتر تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را از این رژیم خریداری می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.