ماجرای عشق مادر ناصرالدین ‌شاه به امیرکبیر چه بود؟

با وجود اینکه با توطئه ملک جهان خانم، امیرکبیر به قتل رسید، داستان ها و روایت هایی درباره عشق مهد علیا نسبت به امیرکبیر هم گفته شده است.

به گزارش تازه‌نیوز، ملک جهان خانم که ملقب به مهد علیا و همسر محمدشاه و مادر ناصرالدین شاه، بود وی متولد سال ۱۲۲۰ قمری در تبریز بود که در سال ۱۲۹۰ و در سن ۷۰ سالگی چشم از جهان فرو بست. ملک جهان خانم دختر امیرمحمد قاسم خان قاجار قوانلو و بیگم جان (دختر فتحعلی شاه قاجار) بود که به عقد پسردایی خود یعنی محمدمیرزا در سن ۱۶ سالگی درآمد. در سن ۲۵ سالگی هم ناصرالدین میزرا را به دنیا آورد و در سن ۳۰ سالگی نیز صاحب دختری به نام عزت ملک (عزت الدوله) شد.

به نقل از تاریخ‌ما، گویا مهد علیا بسیار زیاد باهوش بوده و ضمن تسلط بر ادبیات فارسی و زبان عربی، خط ریز و درشت هم می نوشت و با موسیقی و آواز نیز آشنا بود. از چهره های مهم و شناخته شده دوره قاجار ملک جهان خانم است چرا که به دستور و دسیسه ایشان نیز میرزا تقی خان امیرکبیر از چشم ناصرالدین شاه افتاد و با برکناری از مقام صدرات اعظم در نهایت در حمام کاشان کشته و جان شریف امیرکبیر گرفته شد.

حال با وجود اینکه با توطئه ملک جهان خانم، امیرکبیر به قتل رسید، داستان ها و روایت هایی درباره عشق مهد علیا نسبت به امیرکبیر هم گفته شده است.

ماجرای عشق مادر ناصرالدین شاه به امیرکبیر

از طرف مهد علیا از جمله دلایل توطئه و دسیسه قتل امیرکبیر این بود که دخترش ملک زاده ملقب به عزت الدوله با نارضایتی مادرش در ۱۳ سالگی به همسری امیرکبیر درآمد و موجب ایجاد کینه و نفرت بیشتر مهد علیا نسبت به میرزاتقی خان فراهانی هم شد. اما ماجرای عشق مهد علیا به امیرکبیر چیست؟

در سکانسی از سریال جیران هم این موضوع آمده است و می‌بینیم که ملک زاده به مادرش می گوید:« چون شما عاشق امیرکبیر بودی و وی هم نسبت به شما بی تفاوت، ایشان را به قتل رساندی.»

ملک جهان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.