ابهام بزرگ در فروش خودرو در سامانه یکپارچه/ مردم همچنان سردرگم!

ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه وارد چهارمین روز خود شد، اما هنوز قیمت نهایی خودروهای عرضه شده مشخص نیست و مردم نمی‌دانند موقع تحویل خودرو، باید قیمت کارخانه را پرداخت کنند یا قیمت شورای رقابت را.

به گزارش تازه‌نیوز، از سوم خرداد ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو آغاز شده و متقاضیان فقط سه روز دیگر برای ثبت نام فرصت دارند. اما هنوز قیمت برخی از خودروها مشخص نیست.

قرار بود همه خودروهای سامانه یکپارچه با قیمت شورای رقابت عرضه شود، اما در حال حاضر از ۱۳ خودروی مونتاژی سه خودرو در شورای رقابت کشف قیمت نشده‌اند.
لاماری ایما، جک J۷ و سوبا M۴ قیمت مشخصی ندارند و خریداران نمی‌دانند در صورت انتخاب یکی از این خودروها چه مبلغی باید پرداخت کنند.

قیمت قطعی خودروهای سامانه یکپارچه

اما این تنها مشکل متقاضیان نیست. قیمت اعلامی شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی با قیمت کارخانه آنها متفاوت است. شورای رقابت می‌گوید خریداران باید خودرو را با قیمت این شورا بخرند اما خودروسازان می‌گویند خودروهای خود را با قیمتی کمتر از قیمت اعلامی خود به متقاضیان واگذار نمی‌کنند. برای همین است که اکنون بسیاری از متقاضیان نمی‌دانند قیمت قطعی خودروهای سامانه یکپارچه چقدر است.

برای نمونه قیمت X۲۲ پرو دنده‌ای بر اساس اعلام شورای رقابت ۴۸۴ میلیون تومان است اما قیمت کارخانه این خودرو ۷۰۶ میلیون تومان اعلام شده است. قیمت کارخانه و شورای رقابت این خودرو ۲۲۲ میلیون تومان با هم اختلاف دارد و این اختلاف سبب سردرگمی خریداران شده است.

قیمت شورای رقابت جک J۴ حدود ۵۲۲ میلیون تومان است اما قیمت کارخانه این خودرو ۷۸۵ میلیون تومان است که این اختلاف هم محسومس است. این قیمت‌های متفاوت و دارای اختلاف زیاد با همدیگر باعث سردرگمی مردم شده است. البته شورای رقابت اعلام کرده که هیچ خودروسازی اجازه ندارد خودروها را با قیمت بالاتری از مصوبه این شورا بفروشد. اما مشخص نیست که ضمانت اجرایی این ماجرا چیست و متقاضیان این نگرانی را دارند که دعوای میان خودروسازان و شورا به این زودی به نتیجه نرسد.

برای کدام قیمت برنامه‌ریزی کنیم؟ شورا یا کارخانه؟

آنچه در ادامه می‌آید پیام‌های برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز درباره قیمت‌های متفاوت شورای رقابت و کارخانه است. آنها می‌خواهند بدانند تحویل خودرو با قیمت کارخانه است یا شورای رقابت؟

«الان برای ما ثبت نامی ها چگونه است می‌خواهیم برنامه‌ریزی کنیم. رو کدوم قیمت برنامه ریزی کنیم قیمت شورای رقابت یا کارخانه؟»

«ترو خدا قیمت‌ها رو مشخص کنید ماهم تکلیفمون بدونیم هر سایتی میریم یه قیمت دارن»

« ما که نفهمیدیم کدام جدول قیمت درسته آخه ملت باید بدونند قیمت چقدر است تا بر اساس پولی که دارند انتخاب کنند.»

«اگه به قیمت کارخانه دادن همه انصراف بدهند مجبور میشن نرخ و بیارن پایین تا کی به ساز خودروسازهای برقصیم»

«الان چرا خودرو سه نرخی شده ؟ زمان تحویل قیمت کارخانه رو باید پرداخت کنیم یا قیمت شورای رقابت؟ لطفا این رو مشخص کنید بدونیم چه خودرویی انتخاب کنیم.»

«این ازسایت که اختلال داره اینم ازبلاتکلیفی قیمتها ..من که تماس گرفتم بامدیران خودرو گفتن شورای رقابت ابلاغ نکرده به ماچیزی»

«چرا قیمت x۲۲ pro توی سایت ۴۸۴ زدین ولی تو سایت دیگه زده ۶۴۶؟ کدوم قیمت صحیح است؟»

«۳ روز مونده به اتمام ثبت نام و هنوز قیمت خودروها تعیین تکلیف نشده شورای رقابت یه قیمت میده کارخانه یه قیمت!!و قیمت بعضی خودروها مثل شاهین اتومات هم که معلوم نیست چنده اعلام نکردن چقدر بی نظمی؟»

«دولتی که نتونه چهار تا خودرو قیمت‌گذاری مناسب انجام بده چطور کشور را اداره می‌کنه؟»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.