سیگنال‌های مهم برای بورس در روزهای آینده

مهدی اصغرزاده و قاسم آزاد، کارشناسان بازار سرمایه در برنامه بورسان شنبه به بررسی همه‌جانبه بورس تهران در مسیر پیش رو پرداختند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از فردای اقتصاد، در برنامه بورسان شنبه همراه با مهدی اصغرزاده و قاسم آزاد، کارشناسان بازار سرمایه، به بررسی همه‌جانبه بورس تهران در مسیر پیش رو پرداختیم. اصغرزاده و آزاد هردو در رابطه با بازار امروز هم‌نظر بودند و اعتقاد داشتند که به دلیل شرایط ایجاد شده طی هفته گذشته اعم از مسائل اقتصادی و همچنین خبرهای مثبت منتشر شده در رابطه با روابط سیاسی کشور، انتظار می‌رفت که بورس امروز نیز همچون روزهای قبل مسیر متعادلی را سپری کند و در کنار این موضوع بهبود قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز از فشار فروش بر گروه‌های بزرگ و کامودیتی‌محور بازار کاست.

قاسم آزاد در رابطه با شرایط این روزهای بازارهای جهانی عنوان کرد: اتفاقات رخ داده در دو روز گذشته موجب شد تا شرایط برای قیمت کامودیتی‌ها بهتر از قبل شود اما به نظر می‌رسد که سهامداران فعلا منتظر هستند تا این شرایط به ثبات برسد و بتوان نتیجه بهتری از چشم‌انداز قیمت‌ها داشت که همین موضوع دلیل روند معاملات کم‌نوسانی در گروه‌های بزرگ در بورس امروز بود.

اصغرزاده در همین راستا عنوان کرد که با وجود انتشار سیگنال‌های مثبت برای بازارهای جهانی، فعلا نمی‌توان انتظار رشدهای قابل توجهی داشت و این اتفاقات صرفا باعث شده است که فشار فروش از روی کامودیتی‌ها برداشته شود زیرا فارغ از مباحث مرتبط با اقتصاد آمریکا، آمار ضعیف‌تر از انتظار اقتصاد چین همچنان باعث عدم صعودهای قدرتمند در بازارهای جهانی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

این دو کارشناس در رابطه با مسائل حول برجام و مسیر دلار در بازار آزاد، معتقد بودند که اتفاقات رخ داده در روزهای گذشته همگی قدم‌های مثبتی است اما احتمال کمی وجود دارد که منجر به احیای برجام شود زیرا شرایط اکنون تغییر کرده و برخلاف ایران که نرمش‌هایی را در این رابطه نشان می‌دهد، کشورهای غربی تمایل چندانی را نشان نداده‌اند اما به هرحال نگاهی به وضعیت اقتصادی کشور و داده‌هایی که منتشر می‌شود، بعید است اجازه کاهش قیمت دلار به زیر ۵۰ هزار تومان را بدهد به طوری که حتی منابع آزاد شده نیز صرفا در جهت تامین کالاهای اساسی است. در رابطه با برآیند این موضوعات و توجه به اینکه در فصل بهار سال جاری، قیمت کامودیتی‌ها و نرخ دلار کاهش داشته و سیاست‌ها در بورس کالا نیز رنگ و بوی کنترلی به خود گرفته است، عنوان کردند که احتمالا در این فصل شاهد حاشیه سودی به خوبی فصل زمستان برای عمده شرکت‌های بزرگ بازار نباشیم اما شرایط نیز به گونه‌ای نخواهد بود که نشان دهد ارزش شرکت‌ها در حال حاضر بالاتر از ارزش واقعی آن‌ها باشد.

این کارشناساران بازار سرمایه در انتها خاطرنشان کردند: به طور کلی شرایط در بورس تهران مساعد است اما به دلیل برخی ابهامات سیاسی و اقتصادی و مسائلی که عنوان شد، احتمال طی کردن یک مسیر متعادل بیشتر از دیگر سناریوهاست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.