وزیر بهداشت: بهترین و امن‌ترین واکسن را برای کشور تامین می‌کنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجازه نخواهم داد هموطنم گروه هدف تست واکسنی شود که دوره را در جایی دیگر نگذرانده باشد و بهترین و امن‌ترین واکسن را برای کشور تامین می‌کنیم.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، «سعید نمکی» روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا خراسان جنوبی افزود: ملت شریف ایران بداند که ما واکسن را داریم تولید می‌کنیم و علیرغم فرمایشات برخی که این کاره نیستیم اثبات می‌کنیم این کاره هستیم.

وی گفت: دنیا این را خواهد فهمید و در بهار سال آینده واکسن ساخت این مملکت را روی میز خواهیم داشت؛ تردید نکنید.

وزیر بهداشت اظهار داشت: از طرفی واکسنی که اینجا قرار باشد روی مردم تست کنند اجازه ندادیم در حالی که خیلی جاها واکسن را تست انسانی می‌کنند.

نمکی افزود: رییس جمهوری در این زمینه دستور اکید داده‌اند و برای تامین منابع نیز دستور داده‌اند و در روزهای آینده این خبر خوش را خواهیم داد که این اکسن از معتبرترین منابع دارد وارد کشور می‌شود نه منابعی که تردید در آن است یا وسط کار اعلام می‌کنند عوارض آن سبب مشکلات خاص شده است.

وی تاکید کرد: ما نخواهیم گذاشت ملت شریف ایران موش آزمایشگاهی هیچ جریانی شود و نخواهیم گذاشت غیرت ملی این سرزمین پایمال خودخواهی دیگران شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بدانید گروهی که خدمتگزار شما هستند با نگاه اعتقادی، ملی و مردم‌سالاری دینی به دنبال این هستند که مردم این سرزمین بهترین‌هایی که در شان آنان هست را داشته باشند.

وی گفت: صحبت‌های زیادی درخصوص واکسن می‌شنویم، خیلی‌ها هم این روزها فقط دوست دارند حرف بزنند، دلیل ندارد هر حرفی را هر لحظه‌ای بزنیم.

نمکی افزود: واکسن پدیده‌ای نیست که بشریت را از کرونا نجات بدهد اگرچه تاثیرگذار است اما همه داستان نیست و اینکه ما به عنوان مجموعه وزارت بهداشت در کنار دیگر عزیزان تمام تلاش خود را می‌کنیم تا مردم این سرزمین حسرت نداشتن چیزی که دیگران دارند را نخورند.

وی گفت: داروهایی مانند رمدسیویر مربوط به کرونا تا توسط سازمان بهداشت جهانی یا آمریکا و سایر اعلام می‌شد را یک یا دو روز بعد در ایران داشتیم که مبادا فرزندی بگوید اگر سال‌ها پیش پدرم رمدسیویر داشت، نمی‌مرد.

وزیر بهداشت بیان کرد: طی دو ماه علاوه بر واردات، تولید داخل را هم داشتیم، برای واکسن هم بیکار ننشسته‌ایم و خیلی‌ها را هم چراغ خاموش می‌رویم چون با دنیایی طرف هستیم که حقوق مسلم ما را می‌خواهند از ما سلب کنند.

وی تصریح کرد: برای جابه جایی یک دستگاه یا آنتی ژن، هزار تا گمرک ما را قفل می‌کنند و من به عنوان وزیر بهداشت نمی‌توانم به خاطر اینکه برای من دست بزنند مسائل را نابود کنم من حاضرم آبرو، جسم و روحم را تکه تکه کنند اما به نظام و پیشرفت و توسعه ما ضربه نزنند.

نمکی گفت: از طرفی فردی مصاحبه‌ای بی‌ربط می‌کند واکسنی که در فرودگاه اسپانیا برای آنفلوانزا وارد می‌کنیم توسط آمریکایی‌ها قفل می‌شود چگونه می‌توانم چنین بی‌گدار به آب بزنم تا فالور جمع کنم یا عده‌ای برایم دست بزنند.

وی افزود: حالا من که برای ورود به عرصه انتخاباتی برنامه‌ای ندارم و فقط آمده‌ام برای مردم کار کنم اگر بمانم دنبال زندگی خودم بروم و اگر نمانم خود را به خدا می‌سپارم اما عده‌ای برای جمع کردن فالور در شبکه‌های مجازی حرف‌های بی ربط می‌زنند و خیلی از مصالح ما را فدا می‌کنند.

نمکی گفت: از فرماندهان نظامی، انتظامی، سپاه، بسیج، ناجا، هلال احمر، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی که در پشت صحنه ناپیدا اما موثر حضور دارند و این بیماری را مدیریت می‌کنند، قدردانی می‌کنم.

وی ادامه داد: همچنین از تمام سازمان‌های مردم نهاد به ویژه مردم عزیز استان خراسان جنوبی که به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی، ۹۰ درصد مردم و بالای ۹۴ درصد اصناف و بازاریان استان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند سپاسگزارم چراکه این نشان از غنای فرهنگی و یک باور ملی است که تقاضا داریم برای حفظ سلامت خود و مردم و کاهش بار نظام سلامت تلاش و سعی کنید از آن بکاهید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: مدت‌ها بی‌تاب هستم به استان‌ها رفته و مراتب سپاس خود را از همکاران و ستاد کرونا اعلام کنم، از مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان هم سپاس خود را اعلام می‌کنم و امیدوارم این همدلی و وفاق را به عنوان محوری برای همه روزهای سخت این نظام حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: به تحلیل‌های پیک‌های متعدد کرونا در کشور ورود نمی‌کنم چون هر کدام تحلیل خاص خود را دارد اما حداقل یک ماه قبل از ورود اولین موارد ویروس به کشور درگیر این بیماری بودم و ضربان قلبم بر روی میزان مرگ و میر و ورودی بیمارستان‌ها تنظیم شده است.

نمکی افزود: وقتی میزان مرگ و میر و ورودی بیمارستان‌ها افزایش پیدا می‌کند دچار بهم ریختگی و وقتی به سمت کاهش می‌رود احساس می‌کنم نیاز به برخی داروها ندارم.

وی بیان کرد: این قلب، جسم و روح با تپش قلب مردم این سرزمین عجین شده است اما آنچه مهم است کاهش ابتلا و ورودی به بیمارستان‌ها و مرگ و میرها است که اگر این هنرمندی را داشته باشیم تا حداقل از مرگ یک نفر که نان آور و امید خانواده است بکاهیم بزرگترین خدمت را به مردم منطقه کرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در یک خیز بسیار وحشتناک پاییزه قرار گرفته‌اید، خراسان جنوبی استانی با پراکندگی جمعیتی، از طرفی با جمعیت کم چنین التهاب و آتشی وقتی دامن این استان را گرفت برای ما بسیار ناراحت کننده بود.

وی افزود: افزایش موارد ابتلا به کرونا و مرگ و میر در چنین استانی و در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان به مراتب متفاوت از مازندران و گیلان است و فکر می‌کنیم چه اتفاق سنگینی رخ داده که طبس رتبه نخست مرگ و میر را دارد.

نمکی عنوان کرد: یک مورد مرگ در خراسان جنوبی گاهی اوقات برابر با ۱۰ مرگ در یک سرزمین شلوع و پرجمعیت است.

وی گفت: اتفاقی با عنوان پیک جدید پاییزه در دنیا رخ داد که آن را پیش بینی می‌کردیم و بعد از مهار کرونا در اردیبهشت عرض کردم از گوشه‌هایی از این زمین گل خواهیم خورد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در اوج تحریم و بدترین شرایط اقتصادی تعداد مرگ و میر را به نزدیک ۳۰ نفر در روز رساندیم و این کار بسیار عظیم را به دلیل ساده انگاری و اندیشه‌هایی که بعضاً مبتنی بر تفکر و تعقل نبود، دوباره عنان از دست ما خارج کرد و پیک دوم و سوم را تجربه کردیم.

وی افزود: علیرغم اینکه ایران رتبه ۱۲ اعلام شده اما در واقع رتبه ۳۱ جهان از نظر مرگ و میر را دارد، حدود ۸۸ کشور جهان آمار را نمی‌دهند یا درست نمی‌دهند اما چون سعی می‌کنیم دیپلماتیک حرف نزنیم تا سرداران عرصه دیپلماسی را درگیر کنیم آتش تازه‌ای خلق نمی‌کنیم.

نمکی گفت: من وزیر بهداشت اصلاح طلب، اصولگرا، بدون خط، معتدل، شیعه، سنی، مسیحی، لامذهب، حتی زندانی محکوم به اعدام هستم اما آدم سیاسی نیستم و سوار این قطار نمی‌شوم اما می‌دانیم برخی از کشورها آمار درست کرونا را اعلام نمی‌کنند و هر عقل سلیمی می‌تواند به این آمارها شک کند.

وی بیان کرد: روزی که اولین مرگ را اعلام کردیم دو روز به انتخابات بود برخی توصیه می‌کردند اما گفتم به مردم هرگز دروغ نخواهم گفت و چیزی را از سرزمینم پنهان نخواهیم کرد برای اینکه اگر اعتباری داریم از این مردم است و اگر این مردم ما را باور نداشته باشند و ما را با راستگویی و امانتداری نپذیرند آنوقت باید به حال خود گریه کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که شامگاه دیروز (شنبه) وارد بیرجند شد، صبح امروز با حضور در گلزار شهدای گمنام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

همچنین با حضور وی و استاندار خراسان جنوبی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی خراسان جنوبی روز یکشنبه در قالب یازدهمین آیین پویش ملی «ره سلامت» به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان‌های مختلف این استان به بهره‌برداری رسید.

علاوه بر افتتاح ۶۴ پروژه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در یازدهمین پویش «ره سلامت» وزیر بهداشت در جلسات ستاد استانی مدیریت کرونا و ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا شرکت می‌کند و بازدید از بیمارستان‌های بیرجند را در برنامه دارد.‌

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.