وزارت علوم خواستار اجباری شدن درس حقوق شهروندی شد

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی از درخواست وزارت علوم از شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اجباری شدن درس آشنایی با کلیات حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از مهر، دومین نشست رابطین امور حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه یک کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در ابتدای جلسه  فریدون جعفری، دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی و مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت علوم با اشاره به اهم اقدامات وزارت در اجرای حقوق شهروندی، درج دو واحد درس عمومی با عنوان آشنایی با کلیات حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یکی از مهمترین اقدامات حوزه برشمرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بالغ بر ۵۰ دانشگاه در تمامی رشته‌های کارشناسی و کاردانی در حال اجرای این درس به صورت اختیاری هستند البته انتظار می رود با توجه به درخواست وزارت علوم از شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اجباری شدن درس فوق در آینده شاهد این اتفاق مثبت باشیم.

دستیار وزیر علوم در امور حقوق شهروندی اظهار داشت: یکی از تأکیدات مهم حقوق شهروندی که در قالب بخش‌نامه‌های مختلف نیز به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده، بحث میز خدمت با هدف ارتقای حقوق مراجعین به ادارات و حذف مراجعه مستقیم ارباب رجوع به ادارات بوده است، تا افراد بتوانند در یک میز مشخص پاسخ‌ خود را در مهلت متعارفی دریافت نموده و از سرگردانی از ادارات رهایی یابند.

وی ادامه داد: امید است با رعایت دستورالعمل‌ها و تکالیفی که در این بخشنامه ها آمده است نسبت به ایجاد میز خدمت در دانشگاه‌ها اقدام شایسته صورت پذیرفته باشد.

جعفری در ادامه صحبت های خود به موضوعاتی از قبیل: ایجاد بانک اطلاعاتی اساتید فعال در حوزه حقوق شهروندی، بحث الحاق پیوست حقوق شهروندی در تمامی همایش‌ها، انتخاب آثار و فراخوان‌های مقالات  یا سایر برنامه های آموزشی و پژوهشی، پیگری دستورالعمل ها و ابلاغیه های وزارت در حوزه صیانت از حقوق شهروندی و ارتباط بیشتر با حوزه دستیاری حقوق شهروندی وزارت علوم اشاره کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.