توافق غیررسمی ایران و آمریکا تایید شد؟ +جزئیات

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در آخرین گزارش خود مدعی شد دولت بایدن برای محدود کردن ایران بی سر و صدا با این کشور مذاکره کرده است.

به گزارش تازه‌نیوز، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در جدیدترین گزارش خود درباره توافق با ایران نوشت: به گفته مقامات سه کشور، دولت بایدن برای محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران و آزادی آمریکایی‌های زندانی بی سر و صدا با ایران مذاکره کرده است.

در ادامه گزارش این روزنامه آمریکایی آمده است: هدف آمریکا دستیابی به یک توافق غیررسمی و غیرمکتوب است که برخی مقامات ایرانی آن را «آتش بس سیاسی» می‌نامند. هدف آن جلوگیری از تشدید تنش بیشتر است.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، در ادامه گزارش نیویورک تایمز می‌خوانیم: ایران بر اساس توافق جدید – که دو مقام صهیونیست آن را قریب الوقوع توصیف کردند- موافقت خواهد کرد که اورانیوم را فراتر از سطح تولید فعلی خود که ۶۰ درصد است، غنی سازی نکند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه مدعی شد: تهران حملات مرگبار به پیمانکاران آمریکایی در سوریه و عراق توسط نیرو‌های نیابتی خود در منطقه را متوقف می‌کند، همکاری خود را با بازرسان آژانس گسترش می‌دهد و از فروش موشک‌های بالستیک به روسیه خودداری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

به گفته نیویورک تایمز در مقابل، ایران انتظار دارد که آمریکا از تشدید تحریم‌ها، اجتناب کند. توقیف نفتکش‌های خارجی حامل نفت، همانطور که اخیرا در آوریل انجام شد، متوقف کند. به دنبال قطعنامه‌های تنبیهی جدید در سازمان ملل یا آژانس علیه ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای‌اش نباشند. ایران همچنین از آمریکا انتظار دارد که میلیارد‌ها دلار از دارایی‌های ایران را که استفاده از آن‌ها محدود به اهداف بشردوستانه است، در ازای آزادی سه زندانی ایرانی آمریکایی آزاد کند. مقامات آمریکایی چنین ارتباطی بین زندانیان و پول‌های بلوکه شده و یا ارتباط بین زندانیان و مسائل هسته‌ای را تایید نکرده اند.

در این همچنین ادعا شده است: مقامات ایرانی همچنین تلاش می‌کنند تا حدود ۷ میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی را بدست آورند که با آزادی زندانیان آمریکایی مرتبط است. به گفته یک مقام ایرانی و چند نفر دیگر که با مذاکرات آشنا هستند، این پول نیز برای استفاده بشردوستانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در یک بانک قطری نگهداری خواهد بود.

در همین راستا، آمریکا هفته گذشته معافیتی صادر کرد که به عراق اجازه داد ۲.۷۶ میلیارد دلار بدهی خود به ایران را بپردازد. به گفته وزارت امور خارجه، این پول محدود به انتقال به فروشندگان شخص ثالث مورد تایید واشنگتن برای اهداف بشردوستانه خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.