پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۲/ روزهای طوفانی بورس ادامه دارد؟

پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۲ به چه صورت خواهد بود؟

به گزارش تازه‌نیوز، برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است.

رفتار بدون برنامه و به دور از تحلیل، عدم توجه به هیچگونه اتفاق و متغیر مثبت و واکنش جدی به کوچک‌ترین خبر منفی، عدم حمایت لفظی و عملی از سمت سیاستگذار اقتصادی و بورسی و… باعث شده است که بورس تهران این روزها یکی از سخت‌ترین دوران خود را سپری کند. بازار امروز هم شرایط مشابهی داشت و از همان ابتدا فشار فروش بالا آغاز شد و به مرور ۹۰ درصد نمادها را وارد محدوده‌ منفی کرد. از نکات جالب این روزهای بورس تهران عدم کاهش شاخص‌ها به اندازه افت قیمت سهام است به طوری که امروز با وجود شدت بالای عرضه‌ها، شاخص کل بورس تنها یک کاهش ۲.۳۹ درصدی را تجربه کرد و به محدوده ۲.۰۲۱ میلیون واحدی رسید و شاخص هم‌وزن نیز کاهش ۲.۶۸ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات خرد سهام با ثبت عدد ۵۲۸۳ و خروج پول ۹۶۲ میلیارد تومانی نشان از شرایط نامساعد بورس امروز داشت.

افزایش بی‌اعتمادی به دولت و سیاستگذار در دو ماه گذشته و درحالی که بهبود شرایط بازار از ابتدای اسفندماه توانسته بود اندکی از اعتماد از دست رفته طی سه سال گذشته را پس بگیرد، روزهای معاملاتی بورس تهران را اغلب با رنگ سرخ همراه کرده است. از سمت دیگر وجود ابهامات زیاد و شرایط عدم اطمینان در وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور موجب شده است تا سرمایه‌گذاران تمایل کمتری برای خرید سهام از خود نشان بدهند. در ادامه با بررسی شرایط موجود و نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:

دولتی که بورس را نمی‌بیند

به نقل از فردای اقتصاد، مدت زیادی از ایجاد چالش پتروشیمی‌ها برای بورس تهران به واسطه اعلام نرخ جدید خوراک پتروشیمی‌ها نگذشته است و به نظر می‌رسد که با شفاف‌سازی پتروشیمی‌ها از زیان احتمالی با نرخ خوراک جدید و همچنین نامه‌ای که پالایشگاه اصفهان منتشر کرد، بار دیگر این چالش رنگ جدیدی به خود گرفته باشد. با وجود اینکه طی روزهای گذشته بارها امید تازه‌ای از سمت سیاستگذاران در رابطه با احتمال تغییر این نرخ ایجاد شد و توانست تا حدی شوک منفی وارد شده به بدنه بازار سهام را کم‌رنگ کند اما اتفاقات اخیر نشان می‌دهد که گویا دولت به دلیل کسری بودجه خود پافشاری زیادی برای قطعی کردن نرخ ۷ هزار تومانی برای خوراک پتروشیمی‌ها دارد. روز سه‌شنبه نیز با شفاف‌سازی شپنا در رابطه با لغو سود ۱۷ تومانی و شناسایی زیان ۲۲ تومانی که از محل کارمزد صادرات طی سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ از سمت شرکت پالایش و پخش ایجاد شده است، بازار را با چالشی جدید همراه کرد و اجازه نفس کشیدن به بورسی‌ها را نداد.

این اتفاقات اگرچه تنها شامل برخی صنایع از جمله صنعت پتروشیمی و پالایشی‌ می‌شود اما رفتار سیاستگذار در رابطه با مسائل حیاتی برای صنایع مهم کشور که از پایه‌های توانایی اقتصادی و ارزی کشور هستند این سیگنال را به دیگر گروه‌ها منتقل می‌کند که سهامداران دیگر گروه‌ها نیز بایستی هر لحظه با چشم تردید به آینده بنگرند و ریسک سیاستگذاری خلق‌الساعه و دولت بی‌پول را در تحلیل‌های خود بگنجانند.

هم‌مسیری بورس با رکود بازارها

اگرچه روند بورس تهران و اکثر سهم‌ها طی هفته گذشته به دلایل ذکر شده در بالا با فشار عرضه زیادی از سمت فروشندگان همراه بود اما نگاهی به دیگر بازارها نیز نشان می‌دهد که تقریبا به دلیل شرایط موجود در وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور، رکودی همه‌گیر ایجاد شده و اغلب شاهد نوسانات اندک و یا کاهش قیمت در کلاس‌های دارایی مختلف هستیم. نرخ دلار نیز که در روزهای گذشته توانسته بود به میانه کانال ۵۰ هزار تومانی نیز برسد، اکنون در میانه کانال ۴۸ هزار تومانی نوسان می‌کند و فعلا خبری از روند صعودی ندارد.

نبود چشم‌انداز مشخص از وضعیت سیاسی کشور، آمارهای اقتصادی که نشان از یک کاهش نسبی در انتظارات تورمی دارد و همچنین احتمال بهبود دولت در دسترسی به منابع ارزی خود یکی از دلایلی است که نرخ دلار با وجود کم‌رنگ شدن خوش‌بینی به توافق هسته‌ای و احیای برجام، با افزایش قیمت در بازار آزاد همراه نمی‌شود و نقش خود به عنوان یک محرک برای بازارها را از دست داده است.

حمایت تکنیکالی بورس کجاست؟

ثبت کندل‌های منفی در روزهای گذشته به خصوص در روز چهارشنبه، علی‌رغم شکست حمایتی که در سقف سال ۹۹ ایجاد شده بود، نسبت فیبوناچی ۳۸ درصدی در محدوده ۲.۰۸ میلیون واحد را نیز پشت سر گذاشت و اکنون در شرایط سخت‌تری قرار دارد. این موضوع باعث می‌شود که در میان مدت شرایط برای ادامه مسیر بازار چشم‌انداز مناسبی نداشته و نقطه احتمالی برگشت بورس به مدار صعودی از حمایت بعدی در ۱.۹۷ میلیون واحدی (با احتمال بالایی از نقطه‌ای که با رنگ زرد مشخص شده) باشد.

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس
تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

پیش بینی بورس فردا

با توجه به شدت ریزش قیمت‌ها در بازار امروز و از آنجا که معمولات پس از چنین اتفاقی تقاضا برای خرید سهام کمی افزایش می‌یابد، انتظار می‌رود که بورس فردا بتواند با تقاضای بهتری نسبت به امروز همراه شود و شاهد بازاری منفی اما متعادل‌تر باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.