زیر دریایی مشهور روسیه با موشک انگلیسی نابود شد! +تصاویر

یک زیردریایی تهاجمی کلاس کیلو که یکی از دارایی‌های ارزشمند نیروی دریایی روسیه است در تهاجم اخیر اوکراین با موشک استورم‌شدو به شدت آسیب دید.

به گزارش تازه‌نیوز، در تصاویر منتشر شده از زیردریایی رستوف‌-نا-دونو به خوبی آسیب ناشی از برخورد موشک به چشم می‌خورد. این زیردریایی از کلاس تهاجمی کیلو در حوضچه خشک بندر سواستوپل دوره تعمیر و نگهداری را می‌گذارند که مورد اصابت موشک استورم‌شدو قرار گرفت.

به نقل از خبرآنلاین، آمریکایی‌ها لقب «سیاه‌چاله» را به این کلاس از زیردریایی داده‌اند چرا که در سکوت کامل و با ایجاد کمترین ارتعاش در آب حرکت می‌کند. با این ویژگی کشف و شناسایی‌ این زیردریایی‌ها برای ناوگان دشمن همانند پیدا کردن سیاه‌چاله در آسمان است.

اتحاد جماهیر شوروی این زیردریایی دیزل الکتریک تهاجمی را در دهه ۱۹۸۰ طراحی کرد تا جای زیردریایی‌های قدیمی چون کلاس ویسکی را بگیرد. این زیردریایی ۷۴ متری مجهز به ۱۸ اژدر است و می‌تواند تا روزهای متوالی در یک ماموریت زیر آب باقی بماند.

در تصاویر منتشر شده حداقل دو محل برخورد موشک روی سازه زیردریایی به چشم می‌خورد و که آسیبی بزرگ به سازه آن وارد کرده است. استورم‌شدو موشک کروز پنهان‌کاری است که بریتانیا در اختیار اوکراین قرار داده است.

آسیبی که به زیردریایی روستوف-نا-دونو وارد شده را می‌توان در کنار غرق شدن رزمناو مسکوا یکی بزرگترین خسارات وارد شده به ارتش روسیه در جنگ با اوکراین قلمداد کرد.

بنابر آمار موجود هر زیردریایی کلاس کیلو چیزی فراتر از ۳۰۰ میلیون دلار ارزش دارد و سرعتش در سطح آب به ۱۲ گره دریایی و زیر آب به ۲۵ گره دریایی می‌رسد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.