نامِ مهسا امینی در کنار ایلان ماسک در جمع نامزد‌های جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه

مهسا امینی و ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی، در جمع نامزد‌های جایزه «ساخاروف برای آزادی اندیشه» قرار گرفتند.

به گزارش تازه‌نیوز، مهسا امینی و ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی، در جمع نامزد‌های جایزه «ساخاروف برای آزادی اندیشه» قرار گرفتند. ساخاروف جایزه‌ای است که قصد دارد از حامیان حقوق بشر و کسانی که برای آزادی اندیشه در جهان تلاش‌ کرده‌اند، تقدیر کند. پارلمان اروپا هر سال این جایزه را به شخصیت‌‌های حقیقی و حقوقی اهدا می‌کند.

به نقل از برترین‌ها، خبرگزاری فرانسه اعلام‌ کرد که پیشنهاد اهدای این جایزه حقوق بشری به مهسا امینی، با حمایت سه ائتلاف بزرگ پارلمان اروپا روبرو شده است و به نظر می‌رسد که مهسا امینی برنده جایزه «ساخاروف برای آزادی اندیشه» امسال باشد.

جایزه ساخاروف هر‌ساله در پایان سال میلادی و در ماه دسامبر اهدا می‌شود. ایلان ماسک، مالک شرکت تسلا و اسپیس‌ایکس و ایکس(توییتر) هم نامزد دریافت این جایزه است.

در سال‌های گذشته، الکسی ناوالنی، مخالف و منتقد ولادیمیر پوتین که در زندان است، ملاله یوسف‌زی، فعال پاکستانی و کوفی عنان، دبیرکل فقید سازمان ملل، این جایزه را گرفته‌اند. سال گذشته «مردم اوکراین» برنده این جایزه شدند.

ساخاروف نام دانشمند فیزیک هسته‌ای و نویسنده منتقد روس در زمان اتحاد جماهیر شوروی است. او که به‌دلیل نوآوری‌هایش در زمینه تسلیحات پیشرفته شوروی شهرت داشت، به یکی از منتقدان اتحاد جماهیر شوروی تبدیل‌‌ شد و شدیدا سرکوب و نهایتا تبعید شد. پارلمان اروپا برای احترام به نام او، جایزه «ساخاروف برای آزادی اندیشه» را از سال ۱۹۸۸ ایجاد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.