اوکراین و آمریکا برای تولید مشترک سلاح اقدام می‌کنند

رئیس جمهور اوکراین امروز جمعه در پایان سفرش به آمریکا اعلام کرد، کی‌یف و واشنگتن بر سر اجرای طرح تولید مشترک تسلیحات که در نتیجه آن اوکراین قادر به تولید سامانه‌های پدافند هوایی خواهد شد توافق کرده‌اند.

به گزارش تازه‌نیوز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی ویدیویی خود خطاب به اوکراینی‌ها گفت، قرار است در نتیجه این توافق بلندمدت اوکراین صاحب یک پایگاه صنعتی جدید و شاهد اشتغال‌زایی شود.

به نقل از خبرآنلاین، زلنسکی درباره سفر اخیرش به واشنگتن و دیدارهایش با مقام‌های دولت آمریکا که بعد از شرکتش در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل رخ داد، گفت: “این یک سفر بسیار مهم به واشنگتن با نتایجی بسیار مهم بود. و یک توافق بلندمدت داشت. ما با یکدیگر همکاری خواهیم کرد تا اوکراین به همراه آمریکا تسلیحات لازم را تولید کند. تولید مشترک آمریکا در حوزه نظامی یک اتفاق تاریخی است.”

این اظهارات رئیس جمهور اوکراین در پی تشدید تلاش‌های کی‌یف برای تقویت تولید داخلی تسلیحات تا بیشترین حد ممکن مطرح شدند. ادامه جنگ اوکراین و روسیه برای بالغ بر ۱۹ ماه، تقاضای زیادی برای تسلیحات و مهمات در این کشور ایجاد کرده است.

زلنسکی گفت، وزارت صنایع استراتژیک اوکراین که ناظر بر تولید تسلیحات در این کشور است، با سه اتحادیه که مجموعا نماینده ۲۰۰۰ شرکت نظامی آمریکا هستند بر سر فعالیت‌های آینده در اوکراین توافقات همکاری امضا کرد.

زلنسکی بدون آنکه جزئیات بیشتری درباره توافق با آمریکا بدهد ادعا کرد:‌ “ما در تدارک برای ایجاد یک اکوسیستم دفاعی جدید با آمریکا برای تولید تسلیحات به منظور تقویت هر چه بیشتر آزادی و حفاظت از زندگی با یکدیگر هستیم.”

اوکراین وابستگی زیادی به پشتیبانی نظامی غرب پیدا کرده است و زلنسکی و تیمش برای کاستن از این وابستگی، به دنبال اصلاحات در صنایع دفاعی داخلی بوده‌اند.

رئیس جمهور اوکراین پیشتر اعلام کرد، کی‌یف به زودی از یک مجمع بین المللی تولیدکنندگان سلاح میزبانی خواهد کرد و برای این مجمع از شرکتهای متعلق به ۲۰ کشور دعوت کرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.