بلینکن برای عادی‌ سازی روابط عربستان و اسرائیل راهی ریاض شد

این سفر در هفته سوم ماه جاری انجام خواهد شد و در راستای بخشی از تلاش‌های واشنگتن برای پیشبرد روند عادی‌ سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی خواهد بود.

به گزارش تازه‌نیوز، شبکه «آی ۲۴» به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد که «آنتونی بلینکن» وزیر امورخارجه آمریکا که قرار است به اسرائیل سفر کند، علاوه بر حضور در رام‌الله و تل‌آویو، سفر به عربستان سعودی را هم به برنامه‌های خود در منطقه اضافه کرده است.

به نقل از فارس، طبق این گزارش که شبکه آی ۲۴ امروز (سه‌شنبه، سوم اکتبر) منتشر کرد، این سفر در هفته سوم ماه جاری انجام خواهد شد و در راستای بخشی از تلاش‌های واشنگتن برای پیشبرد روند عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی خواهد بود.

این رسانه اسرائیلی در ادامه گزارش خود نوشت: این اولین بار نیست که پرواز مستقیمی از اسرائیل به عربستان سعودی انجام خواهد شد؛ زیرا جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در ژوئیه ۲۰۲۲ هنگام سفر به منطقه از این مسیر استفاده کرد.

هم‌زمان با افزایش تحلیل‌ها و گزارش‌ها از پیشرفت مذاکرات عادی‌سازی روابط بین ریاض و تل‌آویو، وزرای گردشگری و ارتباطات رژیم صهیونیستی طی هفته گذشته برای اولین بار و در سفرهایی رسمی وارد عربستان شدند. پیش از این هم، فرود اضطراری یک پرواز با مسافران اسرائیلی اتفاق افتاد و منجر به پرواز مستقیم از عربستان سعودی به تل‌آویو شد.

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی طی مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» در ۲۱ ماه سپتامبر جاری اعلام کرد که ریاض گام به گام به سمت عادی‌سازی با تل‌آویو پیش می‌رود. بن سلمان در پاسخ به سوالی درباره الزامات توافق عادی‌سازی روابط گفته بود: برای ما مسئله فلسطین بسیار مهم است و باید این موضوع را حل کنیم.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز اخیرا طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد که توافق عادی‌سازی روابط این رژیم با عربستان سعودی نزدیک است و دیگر کشورها نیز به آن خواهند پیوست. مقامات‌ تل‌آویو مدعی هستند که به جز عربستان، کشورهای عربی و اسلامی دیگری از جمله عمان، لیبی و اندونزی در مسیر عادی‌سازی روابط قرار دارند.

برخلاف گزاش‌های غربی و عبری، روزنامه «الریاض» اوایل هفته جاری در گزارشی با عنوان «صلح متفاوت» نوشت: عربستان سعودی «برای برقراری روابط با اسرائیل تحت نظارت آمریکا عجله ندارد و گفت‌وگو درباره موضوعات و پرونده‌های مهم تا رسیدن به توافق بین طرف‌های مذاکره‌کننده زمان خواهد برد».

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.