اتفاقی بی‌سابقه در آمریکا؛ رئیس مجلس نمایندگان برکنار شد! +ویدئو

با رأی قانونگذاران آمریکایی، «کوین مک‌کارتی» از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا برکنار شده و «پاتریک مک‌هنری»‌ به عنوان رئیس موقت این مجلس انتخاب شد.

به گزارش تازه‌نیوز، روز شنبه هفته جاری مک کارتی( رییس مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوری خواه) برای جلوگیری از تعطیلی دولت به توافقی با دموکرات‌ها دست یافت. این موضوع باعث شد تا مت گِیتز (نماینده فلوریدا) که از این موضوع به شدت ناراحت و آن را خنجر زدن از پشت به حزب جمهوری خواه می‌دانست طرح برکناری مک کارتی را به جریان بیاندازد.

به نقل از فارس، ۷ نماینده دیگر از حزب جمهوری خواه با مت گِیتز همراه شدند اما بقیه جمهوری خواهان با این طرح همراهی نکردند. رقبای دموکرات پس از مشورت داخلی تصمیم گرفتند به نجات رئیس مجلس رای ندهند و در کنار هشت شورشی حزب جمهوری خواه به طور یکپارچه به برکناری مک‌کارتی رای دادند.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه در راستای طرح رسمی یک نماینده جمهوری‌خواه برای برکناری «کوین مک‌کارتی» رئیس این نهاد قانونگذار، به رأ‌ی‌گیری در این‌باره پرداختند.

بعد از برگزاری رأی‌گیری، با رأی قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا مک‌کارتی رئیس جمهوری‌خواه این مجلس از سمت خود برکنار شد؛ این اولین بار در تاریخ این کشور است که یک رئیس مجلس نمایندگان از این سمت برکنار می‌شود.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۶ رأی موافق و ۲۱۰ رأی مخالف، مک‌کارتی را از سمت ریاست این مجلس کنار گذاشتند تا لقب کوتاهترین زمان حضور در این سمت (۲۶۹ روز) از سال ۱۸۷۶ به او تعلق بگیرد.

در ادامه «پاتریک مک‌هنری»، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای شمالی به‌عنوان رئیس موقت مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد.
روز گذشته بود که «مت گاتز» عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای برای برکناری «کوین مک‌کارتی» از سمت ریاست این مجلس ارائه کرد.

گاتز ماه‌هاست تهدید می‌کند که از یک رویه قانونی در مجلس نمایندگان آمریکا – به نام پیشنهاد تخلیه – برای برکناری مک‌کارتی از ریاست این نهاد قانونگذاری استفاده می‌کند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.