اوریم؛ پایگاه مخوف جاسوسی اسرائیل را بشناسید +عکس

پایگاه نظامی «اوریم»، از قدرتمندترین پایگاه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی با وجود توانایی و دستاوردهای پیشین، در کشف جزئیات و تجهیزات گردان‌های القسام برای عملیات طوفان الاقصی که رژیم صهیونیستی را به شدت غافلگیر کرد، ناکام ماند و نیروهای القسام توانستند به این پایگاه مخفی نفوذ کنند.

به گزارش تازه‌نیوز، به نقل از شبکه خبری الجزیره، پایگاه نظامی «اوریم» (یرکون) یکی از مهم‌ترین مراکز جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود که مقر «یگان ۸۲۰۰»؛ برجسته‌ترین یگان گردآوری اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی با نام اختصاری «امان» است و مقر آن در شهر هرتزلیا واقع در شمال تل‌آویو قرار دارد.

پایگاه اوریم در غرب صحرای النقب در جنوب فلسطین، مابین نوار غزه و «بئر السبع» در دو کیلومتری شهرک زراعی «اوریم» قرار دارد.

موقعیت این پایگاه که در منطقه تماس قاره آسیا و آفریقا قرار دارد، در امکان رصد ارتباطات و سیگنال‌ها در مقیاس بزرگتر نقش بسزایی ایفا می‌کند.

پایگاه «اوریم» با همکاری آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند با هدف رهگیری و جاسوسی تماس‌ها در سراسر جهان ایجاد شد، شامل ۳۰ آنتن در اندازه‌های مختلف، به‌علاوه یک ردیف کامل از دیش‌های ماهواره، رادار و برج است. این پایگاه تحت حفاظت شدید امنیتی قرار دارد و با دیوارهای بلند، دروازه‌های الکترونیکی، سیم‌های برقی و سگ‌های پلیس حفاظت می‌شود.

این مطالب را هم ببینید:

وظایف و قابلیت‌ها

وظیفه و ماموریت پایگاه اوریم شنود تماس‌های تلفنی و ارتباطات دریایی، مانیتورینگ و شنود رایانه‌های شخصی، مانیتورینگ و پارازیت ماهواره‌ها، رهگیری سیگنال‌ها در انواع مختلف و جاسوسی پیام‌های ایمیل است.

این پایگاه برای رصد ماهواره‌ها ایجاد شد و گسترش یافت و ارتباطات دریایی را نیز در بر گرفت و سپس ماهواره‌های منطقه‌ای را هدف قرار داد. اطلاعات جمع آوری شده توسط این پایگاه به «واحد ۸۲۰۰» ارسال می‌شود و در آنجا این اطلاعات پس از تجزیه تحلیل و ترجمه به سرویس اطلاعات موساد و بقیه واحدهای ارتش رژیم صهیونیستی منتقل می‌شود.

دامنه فعالیت پایگاه اوریم به مناطق جغرافیایی وسیعی به خاورمیانه، اروپا، آفریقا و آسیا می‌رسد و در نتیجه این گسترش جغرافیایی و حجم اطلاعات دریافتی، این پایگاه از نظر توانایی با تعدادی از بزرگترین پایگاه‌های جاسوسی در سراسر جهان برابری می‌کند.

وظیفه پایگاه اوریم در زمینه اطلاعاتی، رصد، استراق سمع، تصویربرداری، پارازیت و سایر فعالیت‌هاست.

نیروی انسانی پایگاه «اوریم»

به نقل از ایسنا، این پایگاه گوش و چشم رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود و تا سال ۲۰۱۰ که اطلاعات آن از طریق رسانه‌های غربی به بیرون درز کرد، مخفی بود. با توجه به اهمیتی که این پایگاه نظامی دارد تا حد زیادی مخفی نگه داشته می‌شود تا جایی که هویت رهبر یا نیروهای آن اعلام نمی‌شود، نیروهایی که از زمان مدرسه و طبق هوش و استعدادشان گزینش می‌شوند و جزو باهوش‌ترین نیروها در ارتش رژیم صهیونیستی محسوب می‌شوند.

دستاوردهای پایگاه نظامی «اوریم»

مسئولان این پایگاه مدعی بودند که با پرتاب ویروس «استاکس‌نت» که یکی از معروف‌ترین ویروس‌های الکترونیکی است و قابلیت خرابکاری در زیرساخت‌ها را دارد، توانسته‌اند به رآکتورهای هسته‌ای ایران نفوذ کنند.

این برنامه یا ویروس از نوع معروف به «کرم کامپیوتری» است که یک برنامه کاملا مستقل است و با هدف تخریب و سرقت اطلاعات کاربران اینترنت و یا آسیب رساندن به آنها ساخته شده است. از ویژگی‌های این برنامه سرعت انتشار و دشواری در رهایی از آن است.

مسوولان این پایگاه همچنین می‌گویند، تماس تلفنی میان جمال عبدالناصر، رئیس جمهوری فقید مصر و ملک حسین، پادشاه فقید اردن را در روز اول جنگ ژوئن ۱۹۶۷ شنود کرده‌اند.

آنها همچنین می‌گویند، تماس تلفنی میان یاسر عرفات، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و گروهی که کشتی ایتالیایی «اکیلی لاورو» را در سال ۱۹۹۵ ربود، شنود کرده‌اند.

شکست در برابر «طوفان الاقصی»

پایگاه نظامی اوریم علیرغم توانایی و «دستاوردهای متعدد» در کشف جزئیات و تجهیزات گردان‌های القسام برای عملیات طوفان الاقصی که رژیم صهیونیستی را ۷ اکتبر ۲۰۲۳ غافلگیر کرد، ناکام ماند زیرا نظامیان القسام وارد این پایگاه مخفی شدند، نیروهای آن را کشته و تعدادی پرونده‌ و دستگاه‌های اطلاعاتی بسیار حساس را از آن خارج کردند.

رزمندگان القسام می‌دانستند چگونه این پایگاه مخفی را از بین چندین پایگاه در کنار آن پیدا کنند و سپس توانستند دقیقا خود را به دروازه پشتی پایگاه که خالی بود برسانند و پس از انجام ماموریت خود و به هلاکت رساندن تعدادی از نیروهای اشغالگر، موفق به عقب نشینی از پایگاه شدند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.