ملانیا ترامپ سنت‌شکنی می‌کند

هیلاری کلینتون در هنگام نمایش کاخ سفید به لورا بوش: زمانی که مادرشوهرت کاخ سفید را به من نشان می‌داد به من گفت از این پنجره می‌توانی به”همسرت” در دفتر کارش نگاه کنی.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از عصر ایران، همسر ترامپ با شکست رسم قدیمی، از همسر جو بایدن برای بازدید از کاخ سفید دعوت نکرد.

بانوان کاخ سفید رسم نانوشته‌ای میان خود دارند که طی آن بانوی در حال خروج از کاخ سفید در سنتی دیرینه بانوی بعدی این کاخ را دعوت کرده و کاخ سفید را با جزئیات نشانش می‌دهد. این بار ملانیا قصد دارد از این سنت سرپیچی کند و بدون چنین جلسه‌ای با “جیل بایدن” همسر رئیس جمهور بعدی، کاخ را ترک کند.

سی ‌ان ‌ان نوشت “ملانیا ترامپ” نخستین “بانوی اول” آمریکا خواهد بود که جانشین خود را در کاخ سفید نمی‌گرداند و او را به اتاق‌خواب و حریم شخصی زندگی‌اش در طبقات دوم و سوم این کاخ دعوت نخواهد کرد.

این اتفاق پس از حمله اخیر حامیان ترامپ به ساختمان کنگره همزمان با آماده شدن کنگره برای مراسم تحلیف “جو بایدن” رخ داد، قابل درک به نظر می‌رسد.

خانم “بس ترومن” همسر هری ترومن سی‌و‌سومین رئیس‌جمهور آمریکا در ژانویه ۱۹۵۳ همسر رئیس‌جمهور بعدی را به گردش در کاخ سفید برد و با او خصوصی وقت گذراند.

در ژانویه ۲۰۰۹ “جنا” و باربارا” دختران “جورج بوش پسر” با “ساشا” و “مالیا” اوباما گپ زده و کمی بعد اقامتگاه ویژه‌شان در کاخ سفید را به آنها نشان دادند.

در همین کاخ “میشل اوباما” و پس از سوال ملانیا ترامپ در مورد محل تولد همسرش “باراک”، “ملانیا” را در کاخ سفید گرداند و به صورت خصوصی با او گفت‌و‌گو کرد.

سوال ترامپ در مورد محل تولد باراک اوباما به تئوری توطئه‌ای اشاره دارد که ترامپ در دوران کمپین انتخاباتی خود علیه اوباما و برای اثبات غیرآمریکایی بودن او به راه انداخته بود.

با این حال تمام گشت‌و‌گذارهای سنتی در کاخ سفید و جلسه گفت‌و‌گو در دوران مختلف از تعهدات نانوشته بانوی اول آمریکا محسوب می‌شود و این بار “ملانیا ترامپ” آن را کنار گذاشته است.

شاید این رفتارِ ملانیا ترامپ در کنار گذاشتن هنجارهای اجتماعی موقعیتش، چندان هم تعجب‌آور نباشد. هر رئیس‌جمهور و خانواده‌اش که شکست را با گوشت و استخوان حس کند، حاضر به پذیرش نتیجه انتخابات و جانشینان خود نخواهد شد.

خانم “بتی فورد” همسر “جرالد فورد” سی‌و هشتمین رئیس‌جمهور آمریکا پس از شکست همسرش در برابر “جیمی کارتر” در سال ۱۹۷۶ صریح و بسیار ناامید گفت: “آنها لیاقت حضور در کاخ سفید را ندارند”.

بتی فورد جلسه و گشت زدن با “رزالین کارتر” را دو بار لغو کرد اما در نهایت با یک پیاده‌روی کوتاه و صمیمی در کنار “رزالین کارتر” این کار را انجام داد و مهم این است که این اتفاق صورت گرفته است.

“کیت اندرسن بوئر” خبرنگار و نویسنده سه کتاب در کاخ سفید که بیشتر درباره زنان این کاخ تحقیق کرده است؛ در این باره نوشت: این مراسم مهم است، سنت‌ها مهم هستند. انتظارات ما از رفتارهای عادی و مدنی جامعه نیز مهم است.

“لیدی برد تیلور جانسون” همسر “لیندون بینز جانسون”، سی و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا ” روز تحلیف را “شکوه چهارساله آمریکایی” خوانده است.

مسئله مهمی مانند انتقال قدرت ریاست‌جمهوری زندگی هزاران خانواده معمولی را تغییر می‌دهد و این موضوع اهمیت وقت گذراندن دو بانوی اول، که احتمالا اشتراکات بسیار کمی دارند را بیشتر نشان می‌دهد.

یک انتقال دشوار دیگر در سال ۱۹۸۰ اتفاق افتاد. در آن زمان کارتر قدرت را به “رونالد ریگان” باخت و “رزالین کارتر” مجبور شد “نانسی ریگان” را در کاخ سفید بگرداند اما بانوی در حال ترک کاخ سفید با احتیاط و حس وظیفه شناسی “نانسی ریگان” را از طبقه دوم و سوم گذراند و تلاش کرد تا نقاشی‌های آمریکایی در کاخ سفید را برای جانشینش معرفی کند.

با این حال او به صورت ناگهانی، گردش در کاخ سفید را بدون نشان دادن اتاق خواب و کار رئیس‌جمهور به پایان برد و این گپ و گفت را تمام کرد.

البته این مراسم سنتی همواره پرتنش نیست و زمینه را برای همکاری‌های متقابل بعدی آماده می‌کند. میشل اوباما و “لورا بوش” به دلیل اولین تعامل خود در گردش کاخ سفید مدت‌ها بعد موفق به تعامل با دیگر شدند.

انتقال قدرت از بوش به اوباما یکی از نرمترین تغییرات در تاریخ معاصر به شمار می‌آید.

لورا بوش، میشل اوباما را دوبار به کاخ سفید دعوت کرد. یک بار تنها و یک بار با دخترانش. لورا بوش رختکن لباس‌هایش را که مشرف به “رز گاردن” در بخش غربی کاخ سفید است به میشل اوباما نشان داد.

هنگامی که هیلاری کلینتون کاخ سفید را به لورا بوش نشان می‌داد در کنار پنجره اتاق رختکن ایستاد و بانوی اول بعدی گفت: زمانی که مادرشوهرت کاخ سفید را به من نشان می‌داد در اینجا ایستاد و به من گفت از این پنجره می‌توانی به “رز گاردن” و “همسرت در دفتر بیضی نگاه کنی.

بانوان اول کاخ سفید در این بخش می‌توانند گاهی نگاهی اجمالی به همسرشان در محل کار بیاندازند. گشت و گذار در این قسمت برای دو بانوی اول آمریکا معمول و مرسوم است اما لورا بوش کاری ویژه کرد. او اتاق‌هایی که تصور میکرد ساشا و مالیا دختران اوباما بیشتر دوست دارند نیز به آنها نشان داد.

این اقدام باعث شد تا لورا بوش و میشل اوباما با همکاری هم در سال ۲۰۱۴ جلسه‌ای مشترک را برای همسران رهبران آفریقایی برگزار کنند. آنها در این اجلاس اعلام کردند که همسران رهبران آفریقایی می‌توانند در بهبود آموزش و ارتقا مراقبت‌های بهداشتی در کشورهای خود موثر باشند. در سال ۲۰۱۴ آمریکا اجلاسی بی‌سابقه با رهبران آفریقایی را میزبانی کرد.

در سال ۲۰۱۶ میشل اوباما از لورا بوش تقدیر کرد. او گفت: همه می‌دانید که من عمیقا به “لورا” احترام می‌گذارم و فارغ از حزب سیاسی او را تحسین می‌کنم.

در اوایل بهار و همزمان با شیوع کرونا میشل و لورا به عنوان دو بانوی سابق کاخ سفید به صورت مشترک برای جمع‌آوری پول خیریه با هم همکاری کردند. اما تصور این همکاری بین ملانیا ترامپ و هر بانوی اول دیگری سخت به نظر می رسد.

“بیل کلینتون”، “جورج دبلیو بوش” و باراک اوباما در مراسم تحلیف جوبایدن شرکت می کنند و پس از آن با حلقه های گل همراه بایدن برای تجلیل از سربازان گمنام به “گورستان ملی آرلینگتون” می‌روند. میشل اوباما، لورا بوش و هیلاری کلینتون نیز آنجا خواهند بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.