زنان قدرت را به دست می‌گیرند

با چراغ سبز بایدن شغل‌های برتر واشنگتن به تصرف زنان درآمد!

بایدن نیامده تحولات جدید را آغاز کرد و پس از یک دهه لابی گری، سرانجام زنان، نیمی از کابینه را در واشنگتن به دست می گیرند.

به گزارش تازه نیوز، زنان سیاستمدار جهان بهتری خواهند ساخت. بایدن در مسیر تحول حکمرانی در ایالات متحده امریکا. پس از یک دهه لابی گری، سرانجام زنان شغل های برتر واشنگتن را به دست می گیرند. این تیتر مقاله فارین پالیسی درباره حضور جو بایدن در کاخ سفید است.

در این مقاله با اشاره به اقدامات خوب بایدن برای به کار گیری زنان سیاستمدار می‌خوانیم: دولت بایدن می آید تا متنوع ترین کابینه تاریخ آمریکا را بسازد. زنان نیمی از مشاغل کابینه را می گیرند اگر چه پست های کلیدی و امنیتی همچنان در دستان مردان است. تیم بایدن چند انتصاب تاریخی دارد. آوریل هاینس(Avril Haines)، به عنوان اولین مدیر زن اطلاعات ملی، کاثلین هیکس(Kathleen Hicks)، اولین زن معاون وزیر دفاع، لیندا توماس گرینفیلد(Linda Thomas-Greenfield)، به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، سامانتا پاور(Samantha Power)، به عنوان مدیر آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده و همچنین زنانی که بیش از نیمی از اعضای ارشد شورای امنیت ملی را تشکیل می دهند.

فعالیت زنان در پایان جنگ های جهانی اول و دوم نشان می دهد که آنها از مدت ها پیش واجد شرایط لازم برای پر کردن نقش های سیاست خارجی و امنیتی بوده اند. امروز آنچه متفاوت از گذشته است استعداد زنان نیست بلکه افزایش فشار عمومی و اراده سیاسی برای انتصاب زنان است. رهبران و فعالان امروز به درستی استدلال می کنند که معرفی زنان در پست های مهم نه تنها کار درست بلکه هوشمندانه ای است.

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم زنان دوباره تلاش کردند تا جایگاه خود را در سیاست بین الملل تضمین کنند. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که شرکت های دارای تنوع جنسیتی و قومی بیشتر به طور مستمر توانسته اند نسبت به شرکت هایی که شمار زنان و گروه های قومی آنها کم تراست در رهبری بهتر عمل کنند. همچنین مشارکت زنان در صلح و امنیت با نتایج بهتر ارتباط دارد. هنگامی که زنان امضا کننده توافقات صلح باشند این توافقات احتمال اجرای بیشتری دارند. شهرداران زن بیشتر تمایل دارند بودجه های شهر را به آموزش، مراقبت های بهداشتی و مسائل اجتماعی اختصاص دهند.

به رغم این شواهد، امنیت و سیاست خارجی همچنان مردانه باقی مانده است. در وزارت امور خارجهِ ترامپ تنها 13 پست از 34 پست کلیدی را زنان در دست داشتند و در دوران اوباما تنها 14 پست. در وزارت دفاع ترامپ نیز از 23 پست کلیدی تنها 6 پست به زنان رسید و در دوران اوباما تنها 5 پست.

در فضای امنیتی کنونی و با بحران کویید 19 نمایندگی زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است. شواهد نشان می دهد که رهبران زن در مهار شیوع ویروس کرونا موفق تر بوده اند. در حالی که شیوه های سنتی رهبری مردانه تنها این چالش را تشدید کرده اند.

دو پژوهش تازه نشان می دهد که پاسخ دهندگان مرد بیشتر با هنجارهای مردانه ارتباط برقرار می کنند. احتمال استفاده از ماسک های محافظتی کم تر است و آنها که باورهای جنسیتی دارند کمتر از سیاست های دولت برای جلوگیری از انتشار ویروس حمایت می کنند.
در جریان انتخابات مقدماتی، جو بایدن تعهدی را امضا کرد که برای برابری های جنسیتی در امنیت ملی و سیاست خارجی تلاش خواهد کرد. اگر دولت بایدن در اجرای این تعهد جدی باشد در یافتن زنان واجد شرایط مشکلی نخواهد داشت.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.