۴۳ کیلومتر به تونل‌های مترو تهران اضافه می‌شود

خط ۱۰ متروی تهران ازجمله خطوط جدید متروی تهران است که در طرح جامع حمل‌ونقل ریلی شهر تهران در بهمن ماه سال ۹۸ به تصویب رسیده و جهت اجرا به شرکت راه‌آهن شهری تهران وحومه (مترو) ابلاغ‌شده است.

به گزارش تازه ‌نیوز و به نقل از خبرآنلاین، خط ۱۰ مترو تهران قرار است از سه شنبه کلنگ زنی و عملیات احداث آن آغاز شود. این خط درمجموع با ۴۳ کیلومتر طول و ۳۵ ایستگاه، در غربی ترین نقطه از ایستگاه مترو وردآورد واقع در خط ۵ متروی تهران آغاز شده و در شرقی ترین نقطه در محدوده قنات کوثر درتقاطع بزرگراه های شهید زین‌الدین و شهید باقری به خط ۴ متروی تهران متصل خواهد شد.

ایستگاه های تقاطعی با ۷ خط دیگر

خط ۱۰ شامل هفت ایستگاه تقاطعی با سایر خطوط متروی تهران است که به ترتیب در محدوده وردآورد با خط ۵، محدوده آزادگان با خط ۹، محدوده کوهسار با خط ۶، محدوده میدان کتاب با خط ۷، در محدوده صدر با خط ۱، در محدوده نوبنیاد با خط ۳ و در محدوده تهرانپارس با خط ۴ امکان پذیرش مسافرین از سایر خطوط را امکان پذیر می کند.

خط ۱۰ متروی تهران از مناطق یک تا ۵ و همچنین منطقه ۲۲ عبورکرده و مناطق محروم از سیستم شبکه حمل‌ونقل ریلی انبوه بر را پوشش می دهد. از جمله مزایای احداث این خط می توان به تسهیل دسترسی ساکنین و شاغلین استان های البرز و تهران، پوشش مناسب ریلی منطقه ۲۲ اشاره کرد.

از دیگر مزایای خط ۱۰ متروی تهران، جذابیت سرمایه گذاری TOD محور و همچنین جذب سرمایه بخش خصوصی است لذا تامین مالی پروژه از طریق تهاتر و نیز همکاری با شهرداری مناطق و بخش خصوصی صورت می پذیرد.

احداث این خط طی یک برنامه ۵ ساله و در ۵ فاز برنامه ریزی شده است. بخش عمده مسیر خط با استفاده از دستگاه های TBMموجود در شهر تهران حفاری خواهد شد.

احداث ۴۳ کیلومتر خط مترو در ۵ فاز

جزییات فازهای اجرایی خط ۱۰ مترو به شرح زیر است:

فاز نخست: شامل محدوده نمایشگاه بین المللی تا کوهسار (تقاطع با خط ۶ در ایستگاه شهران) به طول ۱۲ کیلومتر و همچنین ایستگاه تبادلی و لینک خط ۷ به خط ۱۰ است. شروع عملیات اجرایی این فاز شهریورماه سال ۹۹ و مدت زمان اجرای آن ۵ سال برآورد شده است.

فاز دوم: شامل محدوده کوهسار (تقاطع با خط ۶ در ایستگاه شهران) تا میدان ساحل به طول ۶ کیلومتر است.

فاز سوم: شامل محدوده میدان ساحل تا وردآورد به طول ۸ کیلومتر است.

فاز چهارم: شامل محدوده نمایشگاه بین المللی تا نوبنیاد به طول ۸ کیلومتر است.

 فاز پنجم: شامل محدوده نوبنیاد تا تهرانپارس به طول ۹ کیلومتر است.

شایان ذکر است به غیر از فاز اول (محدوده نمایشگاه بین المللی تا کوهسار)، اجرای سایر فازهای این خط منوط به نهایی شدن مدل تامین مالی و برگزاری مناقصه است. همچنین در طراحی و اولویت بندی ساخت خط ۱۰ مترو، شاخصه های عبور از مناطق مستعد به لحاظ تامین منابع مالی و تهاتر و همچنین رعایت شرایط زیست محیطی، الزامات جمعیتی و ترافیکی مدنظر بوده است و با بهره برداری از این خط، کریدور غرب به شرق حمل و نقل ریلی تهران تکمیل می شود.

 ساخت ایستگاه تبادلی و تونل ارتباطی خطوط ۷ و ۱۰مترو

همزمان با آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث خط ۱۰ مترو، عملیات اجرایی ساخت تونل ارتباطی و همچنین ایستگاه تبادلی خط ۱۰ به خط ۷ در میدان کتاب نیز شروع می‌شود. براساس بررسی های فنی در حال حاضر بهترین خطی که می تواند به خط ۱۰ متصل شود خط ۷ است.

توسعه شمالی خط ۷ مترو

در کنار تمام مواردی که به آن‌ها اشاره شد، توسعه شمالی خط ۷ مترو تهران از میدان کتاب به سمت جنت‌آباد نیز در دستور کارقرارگرفته است. این مسیر شامل ۵ کیلومتر و ۳ ایستگاه به نام‌های اشرفی اصفهانی، دانشگاه آزاد و جنت‌آباد شمالی است و در انتهای آن نیز پارکینگ شمالی خط ۷ قرار دارد.

از سال گذشته مطالعات این بخش از خط ۷ مترو به پایان رسیدهو طراحی‌های فاز نخست آن نیز انجام‌شده است. آغاز به کارِتوسعه شمالی خط ۷ از میدان کتاب به سمت دره فرحزاد خواهدبود.

با اجرای طرح توسعه شمالی خط ۷ در بخش حدفاصل میدان کتاب (سعادت‌آباد) تا تقاطع جنت‌آباد و سیمون بولیوار، حدود ۵ کیلومتر تونل، یک لینک سه‌راهی ارتباطی با خط ۱۰،۳ ایستگاه، ۴ هواکش میان تونلی و یک خروجی اضطراری احداث می‌شود که دسترسی شهروندان را به مناطقی از شمال غرب تهران، بالأخص دانشگاه آزاد اسلامی (واحد تهران مرکز، واقع در محله پونک) و مجتمع دانشگاهی علوم تحقیقات فراهم می‌کند. برآورد اولیه بعد ازتوسعه شمالی خط ۷ حاکی از افزایش ۲۷ درصدی جذب مسافردر این خط است. عملیات اجرایی پروژه در مهرماه ۱۳۹۹ آغاز وپیش‌بینی می‌شود در صورت تأمین و تزریق نقدینگی متناسب با روند اجرایی، طرح پس از حدود ۳۰ ماه به بهره‌برداری برسد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.