قالیباف: ملت ایران هرگز از خسارت‌های تحریم‌های آمریکا نمی‌گذرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ملت ایران هرگز از خساراتی که به دلیل تحریم های آمریکایی به وجود آمده، نمی گذرد گفت: بدعهدی در توافق هسته ای جزء خاطرات تلخ ایرانیان است و ما در انتظار جبران آن هستیم.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، محمدباقر قالیباف پیش از ظهر امروز در دیدار با ایگنازیو کاسیاس وزیر خارجه سوئیس گفت: ملت ایران به دلیل تحریم های یکجانبه، ظالمانه و خلاف قانون آمریکا نسبت به این کشور بدبین هستند، از این رو تصمیم قطعی دولت و ملت ایران تقویت اقتصاد و فناوری درونی جهت عبور از بحران با توجه به ظرفیت بالای کشورمان است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در چارچوب اصول خود رویکرد همکاری با تمام کشورها را دارد، اظهار کرد: در کنار این همکاری با هرگونه سلطه مخالف بوده و عدم مذاکره با آمریکا نیز به دلیل نگاه سلطه طلبانه آنها است و ملت ایران هرگز از خساراتی که به دلیل تحریم‌های آمریکایی به وجود آمده، نمی گذرد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به بدعهدی‌ها در جریان اجرای توافق هسته‌ای یادآور شد: علیرغم اینکه مواضع اخیر شورای امنیت خوب بود اما بدعهدی در توافق هسته ای جزء خاطرات تلخ ایرانیان است لذا در انتظار جبران آن هستیم.

وی دبا بیان اینکه اروپای مستقل قابلیت ایجاد روابط روان با ایران را دارد، عنوان کرد: اروپا نباید تحت تأثیر سیاست‌های آمریکا قرار بگیرد به خصوص که اقدامات آنها باعث بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه شده است.

قالیباف با اشاره به ترور سپهبد شهید سلیمانی از سوی نیروهای نظامی آمریکا اظهار داشت: اقدامات سپهبد سلیمانی باعث شده بود تروریسم به اروپا نرسد اما آمریکا او را ترور کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که آمریکایی‌ها می دانند که هزینه این جنایت آن‌ها، خروج آنها از منطقه خواهد بود که به زودی تحقق می‌یابد، عادی سازی اجباری روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی با هدایت آمریکایی ها را راه حل مشکلات منطقه ندانست و افزود: این اقدامات باعث افزایش بی‌ثباتی در منطقه می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه سوئیس همواره در راستای صلح جهانی و مسائل بشردوستانه گام برداشته است، یکصدمین سالگرد آغاز روابط دیپلماسی میان ایران و سوئیس را تبریک گفت و افزود: در سال های گذشته توافقنامه و سند همکاری میان دو کشور به امضا رسید که پیگیری مفاد آن به تقویت روابط دو کشور کمک می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وظیفه داریم در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، فناوری، علمی و آموزشی روابط خود را گسترش دهیم به خصوص که اخیرا حسابی میان ایران و سوئیس برای تبادلات دارویی و غذایی باز شده که البته نباید به آن بسنده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: ما در مجلس یازدهم به دنبال افزایش همکاری و گسترش روابط در حوزه خارجی و تقویت بنیه ملی در حوزه اقتصادی هستیم.

ایگنازیو کاسیاس وزیر خارجه سوئیس هم در این دیدار گفت: گشایش کانال مالی ایجاد شده اقدام کمی است و باید گسترش یابد

وی با بیان اینکه امروز ایران از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه رنج می برد، گفت: امیدواریم جشن صدسالگی آغاز روابط میان ایران و سوئیس، تقویت روابط میان دو کشور را بیش از پیش رقم بزند و ما بتوانیم به نقش خود به عنوان حافظ منافع به خوبی عمل کنیم.

وزیر خارجه سوئیس با اشاره به کانال مالی که اخیرا میان دو کشور باز شده است، اظهار داشت: این کانال مالی به جریان سیال درآمدهای ایران به خصوص در حوزه غذا و دارو کمک می‌کند که البته اقدام کمی بوده و باید گسترش یابد.

وی با اشاره به حضور برخی شرکت‌های سوئیسی در ایران عنوان کرد: چند شرکت بزرگ سوئیسی علیرغم تحریم های موجود علیه ایران هنوز در این کشور حضور دارند و به کار خود ادامه می‌دهند.

وزیر خارجه سوئیس خاطرنشان کرد: تلاش حداکثری خود را برای پیشبرد گفتمان بین المللی و تقویت روابط دوجانبه خواهیم داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.