ادامه‌ دار بودن روند افزایشی قیمت کاغذ

روند افزایشی قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار آزاد ادامه دارد،‌ بر این اساس قیمت هر بند کاغذ ۴۱۰ تا ۴۲۰ هزار تومان معامله شده است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تسنیم، روند افزایشی قیمت کاغذ و مقوا در بازار همچنان ادامه دارد،‌ بر این اساس قیمت هر بند کاغذ 70 در 100 با گرماژ 70 گرمی صبح امروز بندی 410 هزار تومان معامله شده است.البته برخی از فروشندگان خرد نیز تا بندی 420 هزار تومان پیش رفته‌اند. همچنین کاغذ 80 گرمی در همین ابعاد نیز بالای480 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

کاغذ روزنامه نیز با کیلویی 13 هزار و 500 تومان نسبت به روزهای گذشته افزایش را تجربه کرده است.  مقوای پشت سفید 24 هزار تومان و مقوای پشت طوسی 20 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

افزایش قیمت کاغذ در ماه‌های اخیر با توجه به افزایش قیمت ارز اجتناب‌ناپذیر بوده است،‌ با این حال بسیاری از کارشناسان این بازار معتقدند که این افزایش قیمت‌ها بسیار تعادلی بوده و هنوز عرضه و تقاضا به تعادل نرسیده است؛ زیرا به دلیل شرایط کرونا مصرف کاغذ کاهش پیدا کرده و چون تقاضا روند افزایشی ندارد قیمت‌ها کنترل شده است.

درباره افزایش قیمت کاغذ از ابتدای سال تاکنون دلایل بسیاری برشمرده شده است؛ برخی کارشناسان این افزایش قیمت را ناشی از جو روانی موجود در بازار و اظهارنظرهای برخی مسئولان عنوان می‌کنند،‌ از سوی دیگر عمده کارشناسان معتقدند نبود سیاست‌های ارزی مشخص درباره کاغذ از سوی دولت موجب شده تا واردکنندگان کاغذ دست به عصا حرکت کرده و اولاً از ورود محموله‌های جدید به بازار جلوگیری کنند و ثانیا‌ً اقدامی برای واردات کاغذ نیز نداشته باشند. با این حال قریب به اتفاق عمده کارشناسان این پیش‌بینی را داشتند که با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی بازار کاغذ در آستانه انفجار قرار گیرد که چنین نشد.

البته به نظر می‌رسد که این روند در نیمه دوم سال ادامه پیدا نکند،‌ چرا که بر اساس شنیده‌ها ذخیره کاغذ وارد شده با ارز دولتی از سال گذشته رو به اتمام است و ناشران مجبور به رجوع به بازار آزاد خواهند بود،‌ با این تفاسیر تقاضا زیاد شده و قیمت‌ها دچار افزایش خواهند شد‌‌، باید دید تولید داخل می‌تواند بخشی از نیاز ناشران به کاغذ را برطرف کند و آیا وزارت ارشاد با مجموعه‌های تولیدی وارد مذاکره می‌شود؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.