فیسبوک تهدید به خروج از اروپا کرد

شرکت رسانه اجتماعی آمریکایی فیسبوک، تهدید کرده که به دلیل اعمال ممنوعیت تبادل اطلاعات با آمریکا در اروپا ممکن است فعالیتش در قاره سبز را متوقف کند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، دادگاه اتحادیه اروپا ژوئیه (تیر) گذشته حکمی را وضع کرد که نشان می داد سازوکارهای محافظتی برای جلوگیری از جاسوسی سازمان های اطلاعات آمریکا کافی نیستند.

اکنون فیسبوک هشدار داده که  به دنبال این حکم، اگر کمیسیونر حفاظت از داده های ایرلند چنین ممنوعیتی را در خصوص تبادل اطلاعات با آمریکا اعمال کند این شرکت، از اروپا خارج می شود.

فیسبوک با تهیه شکایتی در دادگاه دوبلین اشاره کرده که اجرای چنین ممنوعیتی مانع فعالیت این شرکت در این کشور خواهد شد.

این رسانه چنین استدلال کرده که در صورتی که فیسبوک درمعرض تعلیق کامل انتقال داده ها به آمریکا قرار گیرد معلوم نیست که این رسانه چگونه می تواند خدمات فیسبوک و اینستاگرام را در اتحادیه اروپا ارائه دهد.

در اسناد حقوقی که دادگاه عالی ایرلند تهیه کرده به این موضوع اشاره می شود که فیسبوک و بسیاری دیگر از سازمان ها و خدمات نیاز دارند تبادل اطلاعات بین اتحادیه اروپا و آمریکا داشته باشند تا بتوانند خدمات خود را ارائه دهند. فقدان امنیت در انتقال داده ای در سطح بین المللی ضمن آسیب رسانی به اقتصادی  رشد فعالیت های مبتنی بر داده ها را با مانع مواجه خواهد کرد.

اتحادیه اروپا پیشتر تلاش کرده بود به توافقی حقوقی برای انتقال امن اطلاعات -موسوم به سپر خصوصی- دست یابد. این توافق ژوئیه امسال از اعتبار افتاد و دادگاه دوباره علیه اقدام آمریکا حکم داد که محدودیتی برای نظارت بر شهروندان اتحادیه اروپا ندارد.

در سپتامبر (شهریور) گذشته کمیسیونر حفاظت از داده های ایرلند روند اجرای این حکم دادگاه اتحادیه اروپا را آغاز کرد. این کمیسیونر دستور اولیه را صادر کرد که فیسبوک را از انتقال داده ها به خارج از کشور منع می کرد.

نیک کِلگ رئیس بخش ارتباطات جهانی فیسبوک چنین استدلال کرده که انتقال دادهها در سطح بین المللی بر تقویت اقتصاد جهانی و حمایت از بسیاری از خدمات اساسی در زندگی ما تاکید دارد.

وی گفت: ما از مقررات جهانی که  انتقال  امن اطلاعات در جهان را تضمین می کند، حمایت می کنیم.

اتحادیه اروپا تاکنون نقش پیشتازی در مقررات سختگیرانه حریم خصوصی داشته و یک جریمه سنگین چند میلیارد دلای را در زمینه قوانین ضد انحصاری علیه شرکت‌هایی مانند گوگل وضع کرده است.

منع کردن فعالیت شبکه های اجتماعی به تازگی به عرصه جدیدی برای تقابل کشورها تبدیل شده است. دونالد ترامپ در آمریکا به تازگی در ادامه جنگ تجاری با چین هشدار داد فعالیت دو اپلیکیشن رسانه اجتماعی موسوم به وی چت و تیک تاک را منع خواهد کرد.

ممنوعیت قریب الوقوع عرضه دو نرم افزار پرطرفدار چینی در بازارهای دیجیتال آمریکا این شک را برانگیخته که واشنگتن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳ آبان به بهانه حفظ اطلاعات کاربران آمریکایی به دنبال فشار بیشتر به پکن و جذب آراء رأی دهندگان است.

تیک تاک ۱۰۰ میلیون کاربر آمریکایی دارد که بخشی عمده‌ای از آنان را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. وی چت نیز حدودن ۱۹ میلیون کاربر فعال در آمریکا دارد که از میان آنان می‌توان به دانشجویان چینی و چینی‌های مقیم آمریکا اشاره کرد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.